Skocz do zawartości

Kto lata drukowanymi samolotami więcej niż kilka razy?


maxiiii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pod jakim względem PetG nie sprawdził się ?  Obecna gama materiałów jest bardzo szeroka. Ja drukuję felgi do rc gdzie też muszą trochę przyjąć uderzeń. Wiadomo że jak z góry leci samolot w ziemie to nie wiem z czego by musiał być aby wytrzymał :)

 

PETG ma słabsze klejenie międzywarstwowe no i jest "miekki" w porównaniu do PLA.

 

Nie mówimy o totalnym krecie. Tylko o zwykłym twardszym lądowaniu. Każdy model robiony klasyczną drewnianą lub laminatową techniką jest lżejszy i wytrzymalszy od drukowanki. O piankach nie wspominam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PETG ma słabsze klejenie międzywarstwowe no i jest "miekki" w porównaniu do PLA.

 

Nie mówimy o totalnym krecie. Tylko o zwykłym twardszym lądowaniu. Każdy model robiony klasyczną drewnianą lub laminatową techniką jest lżejszy i wytrzymalszy od drukowanki. O piankach nie wspominam.

Czy ja wiem. :) 

Zrobię Ci słupek np kwadrat 4x4 mm i długi np na 10 cm i myślę że będzie wytrzymalszy od takiego samego drewnianego :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ale wydrukuj go w pionie i porównaj . Ciekawe na ile wytrzymałe będzie wiązanie miedzywarstwowe. Listewka ma na długości jednego metra włókna wzdłuż i jej elastyczność i wytrzymałość jest jednak dość spora. W moim opracowywanym Karasiu gdy chciałem wymienić jeden element skrzydła, rozczłonkowanie było możliwe jedynie na warstwie , a nie na klejeniu.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymałość na rozciąganie jest mało przydatna, gdyż model pracuje głównie na zginanie i skręcanie. Jeśli porównywać różne materiały na zginanie, to należy przyjąć standardowe wymiary próbek 300 x 20 x 20 mm. Dla maszyny zginającej. A dla organoleptycznej oceny np. 150 x 50 x grubość [mm].

http://www.lech-bud.org/img/technologia/drewno/gif/tabela8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, raczej nie. Słoje wzdłuż są naturalne, listewki ze słojami w poprzek nie występują w modelach. Podobnie powinno się traktować kierunek klejenia w 3D.

Przy rozciąganiu i ściskaniu próbkę traktuje się siłą wzdłużną, a podczas zginania poprzecznie ugina próbkę, leżącą na dwóch podporach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzebaby zbudować drukarkę o podwójnym polu roboczym. Byłoby że czterysta długości. Moje pole to teoretycznie średnica trzysta. Ale przy drukowanych modelach całe to porównywanie psu na budę. Drukować, sklejać i latać, i tak w kółko.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcji to juz nie łaska ? Dźwigary osobno a poszycie osobno ? Czy inna koncepcja konstrukcji ? No ale po co mam bryle to wyrzezbie sobie

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Szkoda czasu...

 

Za mała wytrzymałość właściwa

 

Napisałem ze w takim wypadku juz lepiej skleic z drewnianych listwek. Chyba ze ktoś ma upodobanie do zestawów typu Deagostini. Ale i tak model drewniany z tej gazetki będzie latał lepiej niż taki sam plastikowy...

 

Co do dźwigarow osobno - dla skrzydła o rozpiętości 1m na typowej drukarce będziesz drukować w 3 częściach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku. Nastawiony jestem sceptycznie bo siedzę w tym głęboko. Na codzień płacą mi za projektowanie konstrukcji. Sam projektuje plastikowego Bearcata tak dla zasady. Od 3 lat śledzę postępy w drukowanych samolotach. Nie ma JESZCZE takiego materiału ani drukarki za normalne pieniądze które zapewnią pełna konkurencyjność modeli drukowanych w stosunku do wykonanych w normalnej technologii.

 

Było napisane. Dobrze latają. Ale są ciężkie i delikatne. Ot co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam takiego doswiadczenia bo od pewnego czasu mam anete8 i cos tam drukuje ale masz możliwość wydrukowania dowolnego elementu jest ogromną zaletą tej technologii, pewnie nie ma materiału który byłby dobry do budowy modeli. Oczywiście że konstrukcyjny model będzie lżejszy.

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.