Skocz do zawartości

Siejąca przetwornica?


mac
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Taka ciekawostka na temat przetwornic.

Ostatnio potrzebowałem takiej jak na foto do zasilenia kamerki.

Podlutowałem kabelki, podłączyłem akumulator, miernik w celu doregulowania napięcia na wyjściu. W momencie przyłożenia metalowego wkrętaka do potencjometru mój radioodbiornik, który stał ode mnie tak 1,5 metra zaczął szumieć. Miałem ustawione radio na 89.9 FM. No to niezły siewnik pomyślałem. Zbliżyłem przetwornicę do anteny radia i było słychać już tylko szum. Pogrzebałem  trochę i znalazłem niemal identyczną przetwornicę- tym razem z napisem D-SUN i podpisanymi elementami na płytce – ta jak się okazało nie siała ani na częstotliwości radioodbiornika ani potem 35MHz.

 

Latam 2,4GHz , ale też  na 35MHz. W związku z tym mam skaner na całe pasmo modelarskie A i B.

Postanowiłem zatem sprawdzić jaki wpływ będzie miała ta  przetwornica na częstotliwość 35MHz.

No i się zdziwiłem. Ten mały siewnik po zbliżeniu anteny skanera tak do około 5cm niemal przykrywał na wszystkich kanałach nadajnik RC oddalony o niecałe 2m.

Wygrzebałem wszystkie przetwornice i „sBECe”  jakie uzbierałem w trakcie zabawy w drony i FPV.

Na 6 sztuk 3 nie siały na 35MHz. 2 siały po wszystkich kanałach, a jedna  cyklicznie po poszczególnych kanałach. Kolejny test to było zbliżenie tej najgorszej przetwornicy do odbiornika PCM 35 MHz i jego anteny. Widać było wyraźne zakłócenia w pracy podłączonego serwa. Na 2,4 GHz nic takiego się nie działo.

 

Moje obserwacje doprowadziły mnie do wniosku, że niektóre komponenty modelarskie nie są w tej chwili projektowane tak aby były kompatybilne wstecz. Czyli nie będą współpracowały np. z częstotliwością RC 35MHz. A jak to będzie wyglądało przy 2,4GHz?

 

Może coś zrobiłem niezgodnie ze sztuką- nie jestem elektronikiem. Proszę zatem o komentarz i ocenę moich wniosków.

 

Druga sprawa to prosiłbym o zidentyfikowanie elementu podpisanego: 8.2uH, a pod spodem 1627 BC. Ma on wymiary około 12,7x12.7mm i wysokość około 3mm. Szukałem ale nigdzie nie znalazłem namiarów ani dokumentacji tego (induktora?).

 

Poniżej wspomniane przetwornice.

post-19581-0-63807500-1546183004_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jakim obciążeniem stałym testowałeś przetwornice, jakie było napięcie jałowe i podczas podania obciążenia.

Kolejny test zrobił bym po dodaniu na wyjściu kondensatora o dużej wartości uF oraz low ESR (stosowane w płytach głównych komputerów)

Jedna z moich testowanych przetwornic dużo lepiej pracuje po dodaniu kondensatorów na wyjściu a używam jej w sprzęcie krótkofalarskim więc nie może mi siać po pasmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatorów do testów nie mam niestety. Zasilałem ją z lipola 6S.  Podłączałem ją pod poszczególne przewody gniazda balansera, czyli było 3s,4s,5s,6s. Na każdym siała, ale nie jednakowo. Ile obciążenia było nie zmierzyłem- jutro to zrobię.


Tyle, że jedna przetwornica sieje , a druga -D-SUN nie (na tych częstotliwościach na których jestem w stanie to sprawdzić).


 


Edit.


No i po testach.


Zasilałem obie 22V. Na wyjściu było 12V. Zasilałem pasek ledów. Natężenie 0.55A.


Teraz ta co nie siała sieje, a ta co siała sieje słabiej. Czyli obydwie sieją podobnie;) Tylko nie na całym paśmie, a na wybranych kanałach. W końcu czego się spodziewać po przetwornicy za 4,2 zł. Z 35 MHz trzeba uważać z tego co widzę.


Bardziej interesuje mnie na przyszłość jak będzie to działało w połączeniu RC  2,4GHz.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 2.4GHz możesz być spokojny za daleko jest to pasmo by je skutecznie zakłócić. Na wyjściu możesz dołożyć okrągły filtr ferrytowy na przewodzie.

Co do zastosowania na 35MHz to jedynie dobry BEC liniowy się sprawdzi który nie emituje żadnych zakłóceń.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.