Skocz do zawartości

XF5F Grumman SKYROCKET


jarek996
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No i dotarl !     Oto ON , SKYROCKET :D  !!!  Jutro zrobie zestawienie potrzebnych listew , a dzisiaj poogladam wycinanke .


Poniewaz model jest "calowy" jak zamawiac listwy ? Mniejsze i "klina" ? Wieksze( i pilowac zeberka , wregi )  ?  Prosze o pomoc. 

post-6937-0-79119200-1550155069_thumb.jpg

post-6937-0-75919900-1550155077_thumb.jpg

post-6937-0-14383700-1550155087_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Ja robię tak:

W przypadku listew balsowych to tnę je sam na wymiar małą piłą tarczową z tarczą o średnicy 85 mm i grubości 1 mm. Piłę zrobiłem sam (jest w moim wątku o mustangu) ale można kupić gotowce z Proxxona. Wtedy wytniesz sobie calowe jakie chcesz. Listwy sosnowe i lipowe zamawiam rozmiar większe niż potrzebne calowe i ścieniam je albo na tej pile albo na szlifierce z przykładnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tez chcialem zrobic ! Proxxona mam wlasnie z ta tarczka . Jutro ide kupic listwy i poprobuje . 

 

Kadlub robi sie metoda szkutnicza. Dwie polowki osobno , z oklejeniem balsa , a pozniej sie skleja ze soba .  Musze sie teraz zastanowic czy zaczynac , czy Ugly Twina skonczyc . Tam niewiele pozostalo . No i Dimona lezy na szafie.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobie jak mowisz ! Rodzina wyslana do Wloch na narty , wiec troszeczke  popracuje , DUZO pojezdze rowerem ( przedwczoraj 86 km , dzisiaj 68 , a w niedziele bedzie 120 , no i teraz juz tak co tydzien do pazdziernika ) no a pozostaly czas to beda modele ! 

Ma byc dosyc fajna pogoda , wiec dam moze w przyszlym tygodniu jeszcze po 20 minut silnikom do "Brzydala" , ktore beda pozniej w SKYROCKECIE. Niby sa dotarte , ale Pan Dunczyk nie potrafil powiedziec ILE maja minut.

Na 100% po 20 minut na bogato nie zaszkodzi ....

Tematu SKYROCKETA jednak nie zamrazam , bo znam siebie i wiem , ze cos tam bede "poddlubywal"  ;)

 

Kupilem jeszcze TAKIE cos ( fotka ponizej ) , ale to bardziej dlatego , ze w DALEKIEJ przyszlosci chce zbudowac cos takiego ( tylko odpowiednio wiekszy )  do mojego OS FR 5 300 Siriusa ( ale to bedzie za rok - dwa ) . Ten maly wprowadzi mnie w duzego  :)

 

post-6937-0-58800000-1550262820.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 DUZO pojezdze rowerem ( przedwczoraj 86 km , dzisiaj 68 , a w niedziele bedzie 120 , no i teraz juz tak co tydzien do pazdziernika ) no a pozostaly czas to beda modele ! 

 

Kupilem jeszcze TAKIE cos ( fotka ponizej ) , ale to bardziej dlatego , ze w DALEKIEJ przyszlosci chce zbudowac cos takiego ( tylko odpowiednio wiekszy )  do mojego OS FR 5 300 Siriusa ( ale to bedzie za rok - dwa ) .

 

 

Nie pedałuj, tylko bierz się za modele ;) . OS Sirius jest wart porządnego modelu. Złote lata lotnictwa to świetny wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pedałuj, tylko bierz się za modele ;) . OS Sirius jest wart porządnego modelu. Złote lata lotnictwa to świetny wybór.

Poniewaz ja wszedlem w zlote lata zycia , pokochalem tez zlote lata lotnictwa  :D

Pedalowal bede i to BARDZO duzo. Na ten sezon mam pare powaznych postanowien !

 

To troche tak jak u Ciebie z zapachem zywicy ; nie ma nic piekniejszego , jak usiac na sofie ( po prysznicu ) po przejechanych 120 km  w wyscigowym tempie !

  Przez pol godziny , nie wiesz jak masz na imie , tak to daje po dupie   ;)   To lepsze jak narkotyk ( no i o wiele zdrowsze ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam powoli oswajac sie wycinanka i jak zaczne , to zaczne raczej od skrzydkla ( a konkretnie CENTROPLATA ). Zastanawia mnie jedno . Zebra calego centroplata ( poza dwoma srodkowymi ) sa identyczne. Po obu stronach kadluba , sa klapy krokodyklowe , a zeberka NIE sa przygotowane , aby te klapy "oddzielic " Na ponizszej fotce widac dokladnie o co mi chodzi. Czy najpierw nalezy skleic zeberka z dzwigarami , dokleic krawedz natarcia ( pozniej oczywiscie zabudowac wszystko co bedzie w centroplacie ) , a dopiero pozniej w jakis sposob odciac czesc zebra ( dolny koniec ) ktory bedzie klapa ? Ponizej plan i fotka . Kiedy wkleic A ?

post-6937-0-41099600-1550346137_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobione jest tak, ponieważ masz stopkę do prawidłowego ustawienia żeber przy klejeniu. ja ciachnoł bym przynajmniej w miejscu za belką balsową mocowania zawiasów klap, na głębokość i troszkę  w ośi. Zawsze to lepiej później odciąć gdy już jest nadcięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam powoli oswajac sie wycinanka i jak zaczne , to zaczne raczej od skrzydkla ( a konkretnie CENTROPLATA ). Zastanawia mnie jedno . Zebra calego centroplata ( poza dwoma srodkowymi ) sa identyczne. Po obu stronach kadluba , sa klapy krokodyklowe , a zeberka NIE sa przygotowane , aby te klapy "oddzielic " Na ponizszej fotce widac dokladnie o co mi chodzi. Czy najpierw nalezy skleic zeberka z dzwigarami , dokleic krawedz natarcia ( pozniej oczywiscie zabudowac wszystko co bedzie w centroplacie ) , a dopiero pozniej w jakis sposob odciac czesc zebra ( dolny koniec ) ktory bedzie klapa ? Ponizej plan i fotka . Kiedy wkleic A ?

W Spitfire  u Briana Taylora bardzo podobny przypadek, a rozwiązanie takie: górna część żeberka na szerokości klapy podklejana jest wzmocnieniem w postaci powiedzmy trójkąta ze sklejki 1,5mm . Po jego przyklejeniu odcięcie dolnej części żeberka jest jak bułka z masłem i można to zrobić po sklejeniu skrzydła. Tyle ,że widzę  jedną upierdliwość - nie wypalony jest otwór na dźwigarek klapy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobione jest tak, ponieważ masz stopkę do prawidłowego ustawienia żeber przy klejeniu. ja ciachnoł bym przynajmniej w miejscu za belką balsową mocowania zawiasów klap, na głębokość i troszkę  w ośi. Zawsze to lepiej później odciąć gdy już jest nadcięte.

Alez oczywiscie ze jest stopka , tyle ,ze mogli "podpalic" czesciowo to co ma pozniej odpasc ...

 

No i dlaczego ( jak juz cos ciachac ) to ZA belka ? Nie lepiej PRZED ( patrzymy na to od przodu oczywiscie )  ?

Pozniej sie tylko "dociacha" i wklei belke .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natnij to sobie na Proxxonie tarczą (tylko pamiętaj, że od dołu wytnie dalej niż od góry materiału). Tarcza ma 1 mm. Na czas montażu przygotuj sobie paski - ścinki ze sklejki 1 mm i nawet jak będziesz coś od góry dociskał podczas klejenia to Ci się nic nie zniekształci. Po sklejeniu wyjmiesz paski i odetniesz resztę "z ręki" cienkim brzeszczotem do tych małych ręcznych piłek do metalu.

Uważaj na palce !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj posiedzialem 2 godzinki na kadlubem. Poskladalem troche "wirtualnie" , znalazlem kilka malych niescislosci ( do poprawki ) , ale zaczynam powoli "rozumiec" te wycinanke. Zakupilem dzisiaj listwy balsowe 6x6 mm (  maja mi zastapi 1/4 x 1/4 ) no i czuje jednak brak tego ulamka milimetra ( albo raczej CALA ). Mysle jednak , ze jak skleje to na PUR , to sie dziury klejem"zapchaja". Jest to maly , wyczuwalny luz , ale nie ma tragedii. Bede jednak jechal na milimetrowych zamiennikach ( TZN bez docinania na CALowe wymiary). Kilka wreg ( i innych elementow ) trzeba skleic ze soba przed skladaniem i zrobie to jutro , co bedzie oficjalnym startem ze SKYROCKETEM . Postaram sie tez podocierac silniki ( chociaz po 15-20 minut ) , bo niby sa dotarte , ale chce byc pewien co "w trawie piszczy " . Pogoda ma byc OK , wiec znajde czas i na rower i na modelarnie ! Najwazniejsze , ze rodzina wyslana na narty i czlowiek robi co CHCE  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz ma byc to polmakieta , to nalezy sie "polprzygotowac" do jej budowy. Wczoraj dotarla zamowiona z USA miesiac temu ksiazeczka o SKYROCKEcie . Nie jest w niej wiele wiecej jak mozna znalezc  w sieci , ale  przynajmniej wszystko w jednym miejscu. 

Dokumentacja na temat tego samolotu jest bardzo skromna , wiec dla prawdziwego makieciarza byloby to sporym problemem. 

post-6937-0-89437100-1550908905_thumb.jpg

post-6937-0-62362700-1550908913_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.