Skocz do zawartości

Kontroler Omnibus F4 pro


Irek M
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Marek, moje umiejętności w tym zakresie są słabiutkie. Pomagał mi brat , który konfigurował już fc - jakiś inny do swego koptera. Ale oczywiście wspomagaliśmy się netem.

Po dzisiejszym dniu też wydaje mi się, że może być jakaś wada kontrolera. Zbindowany odbiornik podłączony do kontrolera w ogóle nie chce się połączyć.

Do piątku wszystko było OK jeśli chodzi o łączność RC z kontrolerem.

Osoba, od której kupiłem w styczniu nie odezwała się ani razu w tym temacie, a na PW zbywała mnie. Po tym czasie nie mogę stwierdzić, że kupiłem uszkodzony ale nie mogę tego wykluczyć.

Qrde! dopiero teraz zauważyłem pewien mój błąd...początkowo dwa przewody z gps były lutowane do odpowiednich pinów TX i RX obramowane czerwonym kolorem, a rano gdy poprawiałem to przylutowałem do TX1 i Tx5...

Napiecia mogę sprawdzić na pinach obramowanych na żółto?

 

E D Y T A - nareszcie jest jakiś sukcesik!!! Ikona gps nareszcie jest niebieska ;) a wartości w total messages stale wzrastają np. teraz 8900 i co pare sekund wzrasta o 100.

zmierzone napięcie przy podłączonym pakiecie 4s to 3,28V i 4,83V. Znaczy z płytką jest wszystko OK?

post-14330-0-93455900-1565642065.jpg

post-14330-0-72540500-1565646388_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Co mogę teraz zrobić/ustawić do pierwszego lotu zanim dojdę co się dzieje z łącznością RC? Nie wiem czy to będzie jakąś podpowiedzią ale gdy miałem łączność to każde zapisanie ustawień uruchamiało na chwilkę obie sterolotki, teraz reaguje tylko lewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą naszła mnie taka myśl: łączność RC z odbiornikiem czy połączenie z programem było zanim przelutowałem przewody gps. Co prawda tylko zielonego i czerwonego. Może więc powinienem przelutować by przewody odbiornika były w pionie czyli przelutowałbym niebieski gps z wewnętrznego pinu +5V na zewnętrzny, a żółty +5V odbiornika na wewnętrzny +5V Czy to teoretycznie coś powinno zmienić?

 

post-14330-0-72115000-1565726227.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie piszę, że w ogóle nie widzi odbiornika. Czyli w tej zakładce jest tylko ramka i żadnego koloru w trakcie ruszania drążkami. Przed przelutowaniem gps działało. Zaraz postaram się sprawdzić czy zmiana coś da.

 

E D Y T A - niestety zamiana wymienionych przewodów niczego nie zmieniła. Ale okazało się też, że gps pracuje nawet gdy podłączony jest tylko przewód USB do laptopa - oczywiście gdy uruchomiony jest program. Wcześniej pisaliście, że to jest niemożliwe.

Chyba jedyną możliwością sprawdzenia łączności RC jest próba dokonania tego na innym kontrolerze np. CC3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GPS moze byc zasilany z USB, np w moim kontrolerze nie dziala ???? chociaz w manualu napisali, ze powinno. Z tym odbiornikiem to jakas enigma. Wczesniej pokasywalo dobrze ? Ciezko tak cos ustalic. Zmieniasz konfiguracje i przelutowujesz kabelki 10 razy dziennie ????????... »

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konfiguracja może z dwa razy wgrywana to po pierwsze. Po drugie, jeśli wyłapuję błędy poprzednika to chyba znaczy, że coś zaczynam kumać w temacie. A jeśli wykryłem złe połączenia to nie powinienem ich ruszać Twoim zdaniem? W ten sposób naprawiłem początkowe złe połączenie przewodów odbiornika, a potem gps. Tyle, że jak zaczął działać gps to odmówił współpracy odbiornik :(. Dlatego zapytałem czy zamiana przewodów coś da. Wcześniej gdy chciałem przelutować dwa przewody odbiornika też pytaliście po co mimo, że wyjaśniałem. Okazało się, że należało to zrobić.

Tak, wcześnie - jak już pisałem wielokrotnie była łączność toru RC. Wskaźniki w zakładce Receiver poruszały się zgodnie z wychyleniami drążków.

Odbiornik mogę bindować - nie wiem czy dobrze to określam - dla sygnału PPM i PWM. Gdy binduję dla PWM to podłączone do odbiornika serwa pracują. dla sygnału PPM już tak przecież nie sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiana przewodów to jedno - ale za tym powinno iść odpowiednie ustawienie w konfiguratorze. Kontroler musi wiedzieć na którym porcie co ma podłączone.

 UART1, UART2 itd itp. Jeżeli lutujesz odbiornik do UART3 to w konfiguratorze musisz zaznaczyć że UART3 to RC receiver. 

 

Inaczej wygląda to na to - że na chybił trafił sprawdzasz czy kabelek przylutowałeś do dobrego pada - a wystarczy spojrzeć w zakładkę PORTS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek - trzeba było tak od razu z UART'ami napisać. Oczywiście, że po omacku próbowałem. Czy w takim razie mógłbyś odpowiedzieć patrząc na ostatnią fotkę do, którego UART mam podłączony odbiornik, a do którego GPS? ;) Nie wykluczam, że ja coś przestawiłem bo jak wiele razy pisałem wcześniej działało. Sprawdzałem działanie linku RC na kontrolerze CC3D i tu działo na PPM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jedno do którego podłączysz, ale musisz wiedzieć do którego (RX1 - UART1, RX2 - UART2, RX3 - UART3 itd) i następnie ustawić w zakładce PORTS co na tym porcie się znajduje i jakiego rodzaju dane przesyła. To dotyczy wszystkiego RC, GPS, Telemetrii itd itp.

 

EDIT: Fakt - PPM idzie do PPM. Seriale ida do UARTow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli takie połączenia jak na focie są prawidłowe - rozumiem ?

Marek wyjaśniałem już wielokrotnie, że na fotce przewody odbiornika były niepoprawnie przylutowane czyli plus chyba do sygnału. Mimo pytań po co chcę to przelutować ja to zrobiłem ale nie na płytce tylko na wtyczce zamieniłem oba przewody miejscami. Wtedy uzyskałem połączenie. Zaraz przypomnę który to był post..

Natomiast w mojej zakładce Ports mam tylko UART - do którego połączone jest USB (?) UART1  UART3  UART6. GPS działa tylko wtedy gdy podłączyłem do UART3. Ale to już wyjaśniliście sobie bo gdy chciałem aktywować w którymś z tych UART odbiornik to było tylko SBUS i chyba FrYsK oraz nie znane mi skróty.

Tak więc dalej nie mam łączności.

 

E D Y T A - posty nr 33 - 36. tu mowa o nieprawidłowo podłączonych przewodach odbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam wszystko odlutować - brat na początku też mi tak radził - a potem przylutować znowu. Tylko co to zmieni skoro ani razu nie napisaliście stanowczo - tak masz prawidłowo przylutowane lub tak, masz żle przylutowane. Dla mnie w tej chwili słowo prawidłowo przylutowane oznacza, że plus do plusa, minus do gnd i t d. Może to i właściwa decyzja ale mimo wszystko wolałbym usłyszeć/zobaczyć: w zakładce takiej i takiej masz zle ustawione lub nie odhaczone to i to skoro nie widzi linku RC. Wy już to robiliście, a ja dopiero się uczę.

Czerwony symbol "spadochronu" ;) Failsafe Mode nie ma nic wspólnego z łącznością rC? W zakładce Failsafe odhaczam po kolei trzy możliwości ale symbol ten cały czas jest na czerwono.. Rozumiem, że gdy wszystko jest poprawnie skonfigurowane to symbol ten wraz z Motor arming powinien być niebieskiego koloru jak symbol Serial Link Status?

post-14330-0-81193900-1565803894.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.