Skocz do zawartości

Śmigło - skok, długość


qnii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zacząłem interesować się modelami na napęd gumowy. W książkach wydawnictwa WKŁ można przeczytać opinie, że śmigło to jeden z najważniejszych elementów modelu. Najważniejszy element a ja nie mogę nigdzie znaleźć informacji jak dobrać skok, długoś i może kształt śmigła do modelu.

czy ktoś by mi mógł wyjaśnić jak dobrać śmigło do modelu, albo odesłać do literatury, która w prosty sposób mi to opisze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnio zacząłem interesować się modelami na napęd gumowy. W książkach wydawnictwa WKŁ można przeczytać opinie, że śmigło to jeden z najważniejszych elementów modelu. Najważniejszy element a ja nie mogę nigdzie znaleźć informacji jak dobrać skok, długoś i może kształt śmigła do modelu.

czy ktoś by mi mógł wyjaśnić jak dobrać śmigło do modelu, albo odesłać do literatury, która w prosty sposób mi to opisze?

Tutaj 

miniaturowe lotnictwo czIIC.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po lekturze Miniaturowe lotnictwo - Wiesław Schier. Schier podaje zalecenia do modeli z napędem gumowy. Chciałbym bardziej pogłębić ten temat.

 

Autor podaje przepis na dobór śmigła do modelu, od 0,2 do 0,3 rozpiętości modelu. Zastanawiam się skąd akurat taka wartość. Czy to doświadczenie wieloletnie dobrych praktyk czy jest to podyktowane twardymi liczbami.

 

Wszystkie obliczenia z tego rozdziału opierają się na kilku tabelach. Chciałbym wiedzieć, jak one zostały obliczone czy są jakieś wzory na nie mowa o:

Tabela 10-1, Dobór średnicy i obrotów zależnie od rozpiętości modelu s201

Tabela 10-2, Dobór przekroju sznura gumowego s 202

Tabela 10-3 Dobór skoku śmigła do modeli o napędzie gumowym s203

Tabela 10-9 Dopuszczalne kręcenie sznura gumowego s214

 

Autor podaje wzór na ciężar gumy Ggumy=0,88*F*L – zastanawiam się czy ciężar gumy jest stały, nie zależy od producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po lekturze Miniaturowe lotnictwo - Wiesław Schier. Schier podaje zalecenia do modeli z napędem gumowy. Chciałbym bardziej pogłębić ten temat.

 

Autor podaje przepis na dobór śmigła do modelu, od 0,2 do 0,3 rozpiętości modelu. Zastanawiam się skąd akurat taka wartość. Czy to doświadczenie wieloletnie dobrych praktyk czy jest to podyktowane twardymi liczbami.

 

Wszystkie obliczenia z tego rozdziału opierają się na kilku tabelach. Chciałbym wiedzieć, jak one zostały obliczone czy są jakieś wzory na nie mowa o:

Tabela 10-1, Dobór średnicy i obrotów zależnie od rozpiętości modelu s201

Tabela 10-2, Dobór przekroju sznura gumowego s 202

Tabela 10-3 Dobór skoku śmigła do modeli o napędzie gumowym s203

Tabela 10-9 Dopuszczalne kręcenie sznura gumowego s214

 

Autor podaje wzór na ciężar gumy Ggumy=0,88*F*L – zastanawiam się czy ciężar gumy jest stały, nie zależy od producenta?

Przed erą zaawansowanych kalkulatorów, komputerów i Internetu wykorzystywano tabele (np. matematyczne, fizyczne, itp.)

W technice popularne były poradniki mechanika, lub inżyniera z wieloma tabelami, których wyniki były skutkiem obliczeń lub badań.

Nie zajmuję się "gumówkami", więc nie pomogę więcej niż podzielnie się lekturą, którą zamieściłem powyżej.

Z mojego doświadczenia z modelami RC, wzory i tabele w książce "Miniaturowe lotnictwo" są jak najbardziej OK.

Co do danych sznura gumowego - może sprzedawcy mają kartę techniczną produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Autor podaje wzór na ciężar gumy Ggumy=0,88*F*L – zastanawiam się czy ciężar gumy jest stały, nie zależy od producenta?

Dla typowej gumy kauczukowej (nie neoprenowej) do takich zastosowań z grubsza jest stały, różnice są mało znaczące. Zresztą podówczas to chyba tylko jeden rodzaj takiej gumy był w sklepach... Pardon, w jednym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zajmuję się "gumówkami", więc nie pomogę więcej niż podzielnie się lekturą, którą zamieściłem powyżej.

Dla mnie do bardzo dużo

 

 

Dla typowej gumy kauczukowej (nie neoprenowej) do takich zastosowań z grubsza jest stały, różnice są mało znaczące. Zresztą podówczas to chyba tylko jeden rodzaj takiej gumy był w sklepach... Pardon, w jednym sklepie.

Pytam o ciężar gumy bo to może być bardzo istotne w F1d

 

Wszystkie te zestawienia, tabele są super. tylko kłopot się robi gdy budujesz model np orzeszek, któy nie "mieści" się w ich zakresie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, te wszystkie pytania pojawiły się po tej lekturze. Dziś przyszła do mnie książka "Modele halowe z napędem gumowym" może tu znajdę odpowiedzi na nurtujące mnie pytania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.