Skocz do zawartości

Zlot Gigantów -formuła otwarta 29.06-30.06.2019 Ligowiec


andrzej nowicki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy co do odległości publiczności od wyznaczonego pasa do startu to bufor był dokladnie taki sam jak na Kąkolewie 2018 ...

Czy odsunięcie publiczności na nawet 500 m by coś pomogło jeśli ta sama awaria by nastąpiła w innej fazie lotu ?

Prawdopodobieństwo trafienia w publiczność z 500m jest znacznie mniejsze niż z 20m, do tego w innych fazach lotu awarie występują/objawiają się rzadziej. 95% wypadków, zarówno w wielkim jak i małym lotnictwie, ma miejsce w czasie startu lub lądowania.

 

To rzekłszy, jakbym miał oglądać zawody zza krat to bym po prostu nie przyszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobieństwo trafienia w publiczność z 500m jest znacznie mniejsze niż z 20m, do tego w innych fazach lotu awarie występują/objawiają się rzadziej. 95% wypadków, zarówno w wielkim jak i małym lotnictwie, ma miejsce w czasie startu lub lądowania.

 

To rzekłszy, jakbym miał oglądać zawody zza krat to bym po prostu nie przyszedł.

Idąc tym tokiem rozumowania to prawdopodobieństwo trafienia w publiczność z 1000m jest jeszcze mniejsze..., a może wogóle nie ruszać się z domu... , ale przecież i tutaj bywa niebezpiecznie... , cholerka wogóle to życie jest niebezpieczne... :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak siatek zabezpieczających. Efekt przerzucania odpowiedzialności organizatorów na pilotów? Pilot zawsze odpowiada, więc po co wynajmować siatki.

Tak prościej i taniej. (to tak zaczepnie a nie konkretnie do tej imprezy)

 

Ja osobiście nie oglądam z bliska pokazów akrobacji śmigłowcami i jetów, jeżeli nie ma siatek. Co mi po tym, że model musi kiedyś spaść albo, że trafiają się takie historie.

Latania stojąc w jednym miejscu razem z innymi pilotami i latania wyłącznie przed sobą uczy aircombat lub wizyty w zachodnich klubach i miejscach do latania. Zapraszamy :)

Montaż stałych siatek o rozsądnej długości jest finansowo do ogarnięcia a spokój osobisty, że nikt nie wleci w rodzinę, przypadkowych gapiów, czy samochód jest bezcenny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast siatek, drzewa. Takie, które szybko rosną. Nie trzeba słupków do tymczasowego rozwieszenia siatki na niskim pułapie, dają cień widowni, można schować modele, można się schować, aby nam główki nie przegrzało. Gdy urosną odpowiednio, wyłapią wszystko. Jeżeli zajdzie potrzeba, można przyciąć wedle uznania i jeszcze opał na ognicho będzie.

 

Z drugiej strony, drzewa maja podobno magiczną moc przyciągania modeli latających...

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest na pikniku w Nowym Targu. Siatki zabezpieczające. Tylko pilot w strefie pokazów w wyznaczonym miejscu. Żadnego chodzenia za modelami. Na Żarze potwierdzam też są siatki. Żar w ten weekend.

Dla odmiany pokaz Krzysia M. na F-15. na tym samym pikniku. Proszę oglądać koniecznie z dźwiękiem. Komentator mówi o strefie i o odpowiedzialności. Pokaz jak zawsze piękny. Brawo Krzysiu!!!

 

 

P.S. nie powinno się tu winić nikogo bo coś nie pykło. Pilot doświadczony, organizatorzy też. Temat do przemyślenia. Nauczka na przyszłość. Na szczęście bez ofiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lot F-15 odbył się jakiś czas po kraksie MiGa. Po przerwie, gdzie wszyscy mieli chwilę aby ochłonąć zrobiono odprawę i wprowadzono parę zmian jak starty dalej od widowni i obowiązkowy pierwszy zakręt w prawo (od widowni). Komentarz miał na pewno na celu uspokojenie widowni. Wznowiono loty najpierw piankowcami a potem większe.

Czy siatka 4m by tu pomogła? Raczej nie. 

Byłem też na wcześniejszych edycjach w Kąkolewie. Brak dobrego pasa dla jetów w Kobylnicy to poważna wada moim zdaniem. Widać to przy lądowaniu F-15 jak skacze. Nic dziwnego, że pilot MiGa chciał jak najszybciej go poderwać, zapewne nie osiągając jeszcze dobrej prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobieństwo trafienia w publiczność z 500m jest znacznie mniejsze niż z 20m, do tego w innych fazach lotu awarie występują/objawiają się rzadziej. 95% wypadków, zarówno w wielkim jak i małym lotnictwie, ma miejsce w czasie startu lub lądowania.

 

To rzekłszy, jakbym miał oglądać zawody zza krat to bym po prostu nie przyszedł.

...prawdopodobieństwo, że będę pewny z tych 500 m tego co robię jako pilot  jest znikoma...

500m od publiczności... :lol:

czy ktoś zdaje sobie sprawę jak wygląda taki model z 500 m ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...prawdopodobieństwo, że będę pewny z tych 500 m tego co robię jako pilot  jest znikoma...

500m od publiczności... :lol:

czy ktoś zdaje sobie sprawę jak wygląda taki model z 500 m ?

Dyskutujecie ze mną, a to nie ja wymyśliłem te 500m, tylko się odniosłem do błędnej opinii że utrzymanie takiego dystansu nie poprawiłoby bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Byłem na tym zlocie brałem czynny udział nie staram się bronić zarówno organizatora jak i pilota .

Nigdy nie przewidzimy wszystkiego ,mieliśmy dużo szczęścia w nieszczęściu i dziękujmy opaczności że to tak się skończyło.

Co do siatek i stref piknik w Poznaniu niczym się nie różnił od zlotów na jakich byłem np w Niemczech Francji.

Tam latały naprawdę ogromne model i nie było siatki a odległość od publiczności wynosiła od 50-100m czyli podobnie jak w Poznaniu.

Organizator Zlotu Gigantów w przejrzysty sposób poinformował pilotów publiczność co gdzie i jak można robić.

To co się wydarzyło nie powinno mieć miejsca ale się stało i na pewno gorzka nauka nie pójdzie w las.

Dla wszystkich którzy z taką łatwością krytykują proponuję zorganizujcie raz coś dużego zobaczycie jaki ogrom pracy należy włożyć w taki zlot.

Kwintesencją modelarstwa są spotkania modelarzy z całej Polski i nie tylko ,wspólne latanie wymiana doświadczeń.

Jeżeli ktoś chce latać samemu i to mu sprawia przyjemność jego sprawa szanuje taki sposób spędzania czasu.

Możemy nie robić nic siedzieć w domu na polankach samotnie ale możemy też razem wspólnie robić rzeczy i dzielić się naszą pasją z innymi.

Wielu narzeka że modelarstwo pada ,młodych nie zachęcimy do wyjścia z domu zostawienia neta tel tabletu choć na chwilę jeżeli nie zobaczą jak pięknie jest być razem z innymi i cieszyć się z takich spotkań.

Andrzej ( Ali )

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech admin może zamknie ten wątek bo bicie piany niczemu nie służy.

Byłem, widziałem zdarzenie w całości.  Zlot był dobrze zabezpieczony osoby postronne nie przechodziły po za strefę.

Wszyscy wiemy, że pilot nie jest z pierwszej łapanki i pokazał to nie raz na innych typach modeli. Stało się, niska prędkość (jak na jeta)  natychmiastowa reakcja na lotkach już nawet nie pomogła-błąd, zdarza się każdemu. 

 

Co do siatek, nawet 4 metrowa by nie pomogła przy tym zdarzeniu. Siatki służą do ochrony  przy starcie dla tych pilotów którzy  zapominają, że jest coś takiego jak ster kierunku oraz przy lądowaniu żeby zabezpieczyć modele przy pasie startowym które są stałą ekspozycja dla widowni, widownia jest i tak odsunięta od tej strefy i do tego doskonale spełniają swoje zadanie. Doskonale też się sprawdza do ochrony pilotów stojących w kupie.

Podziękowania dla organizatorów  za super imprezę, żałuję tylko, że z powodów osobistych mogłem być tylko 3 godziny.

Do zobaczenia na Żarze i Bobrownikach !

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.