Skocz do zawartości

Systemy zasilania


morfeusz1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że chciałem trochę odpocząć od budowy p-38 wziąłem się za pomysł który od dawna tkwił w mojej głowie a mianowicie systemy zasilania w modelach.

 

1 projekt to Bec o  prądzie 6A, chwilowym 10A, dwa napięcia do wybory zworka 5/6v oraz zintegrowany wyłącznik elektroniczny który umożliwia włączanie lub wyłączanie beca zworką,  dowolnym włącznikiem lub włącznikiem magnetycznym. Cały układ  z filtrowaniem  oraz zabezpieczeniem zwarciowym na wyjsciu.

 

 

post-7327-0-94796800-1552813286_thumb.jpg

 

post-7327-0-39937300-1552813296_thumb.jpg

 

post-7327-0-80947800-1552813324_thumb.jpg

 

post-7327-0-94040900-1552813437_thumb.jpg

 

w tygodniu zejdą z mojego warsztatu pierwsze gotowe sztuki a jeśli będą zainteresowani to zlecę projekt do firmy zajmującej się PCB

 

2 kolejnym projektem na którym mi najbardziej zależny to menadżer zasilania liniowy o prądzie 18A o chwilowym do 30A napięcia 5/6/7v oraz z osobna linia zasilania odbiornika 5v i wyłącznikiem elektronicznym. 6 lini zasilania dla serw powoduje ze gdy w razie awarii któregokolwiek układu reszta przejmuje obciążenie co pozwoli bezpiecznie sprowadzić maszynę na ziemie. Oczywiście rozładowywanie równomierne dwóch pakietów.Myślałem również o wyprowadzenie pinów napiec dla telemetri lub samo zintegrowanie huba telemetrii frsky z układem.

 

Wstępny projekt wygląda tak

 

post-7327-0-76451100-1552813666_thumb.jpg

 

podobnej konstrukcji tyle ze modułowej używam z powodzeniem od kilku miesięcy w funtanie który już miał okazje uratować model gdy jeden z przewodów oderwał się wskutek wibracji.

 

 

 

 

W obu przypadkach włącznik jest zaprojektowany tak, że nawet jego całkowicie urwanie, uszkodzenie nie spowoduje przerwy w działaniu zasilania, w takim przypadku trzeba będzie odłączyć pakiet, co niestety ciągnie za sobą niewielki pobór prądu gdy układ będzie wpięty w pakiet lecz będzie wyłączony wyłącznikiem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fajny projekt. Może powiesz więcej szczegółów np. jakie układy zamierzasz użyć w przetwornicy, jaka będzie częstotliwość przełączania, co z zakłóceniami o których była już mowa w przypadku stosowania układów step-down jako BEC, Czy planujesz jakieś ekranowanie układu lub dodatkowe filtrowanie napięcia wyjściowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jakaś trochę inna płytka w realu... Robiłeś "pająka" przed projektem PCB ?

 

 

[...] ze gdy w razie awarii któregokolwiek układu reszta przejmuje obciążenie co pozwoli bezpiecznie sprowadzić maszynę na ziemie.

A co w razie awarii któregoś z serw, skutkującej zwarcie jego zasilania (bardzo częsty skutek)? Pożar, czy odseparujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jakaś trochę inna płytka w realu... Robiłeś "pająka" przed projektem PCB ?

 

 

A co w razie awarii któregoś z serw, skutkującej zwarcie jego zasilania (bardzo częsty skutek)? Pożar, czy odseparujesz ?

 

To ta sama jedynie z polygonem, co do odseparowania to szczerze nie przewidziałem tego, dzięki za uwagę. Ogólnie miało być na układach LM ale widzę że będą z tym problemy, pracuje nad rozwiązaniem pewnego problemu i zastapieniu LM'ow, nie chce isc w stabilizatory impulsowe co byłoby znacznie łatwiejsze ale tętnienia też spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tętnienia nie są spore, powiedziałbym, że prawie żadne gdy je właściwie potraktować. Przy 150...350 kHz pojemność potrzebna do wygładzenia przy pełnym obciążeniu nie jest duża, tylko ona musi być rzeczywiście. To, że siedzi tam zwykle jakiś elektrolicik to wcale nie znaczy, że jego pojemność działa. 

A jako ciekawostkę podam, że szumy własne (od pierwszego stopnia wzmacniacza błędu) większości stabilizatorów szeregowych średniej mocy mają zwykle podobną amplitudę co tętnienia dobrego układu impulsowego przy tej samej mocy. 

Rozważałeś osobny układ S-D dla każdego serwa ? To może mieć sens, przy właściwym doborze elementów może nawet ratować serwa, gdy te mają właśnie chęć się sfajczyć od własnego pogubienia. 

 

Czemu sądzisz, że S-D czy S-U są łatwiejsze ?

 

Pracujesz na EAGLE ? Witaj w klubie... 

Ale ścieżki przy scalakach mocy to jednak trochę zmieniłeś... Albo czeka mnie wizyta u okulisty  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tętnienia nie są spore, powiedziałbym, że prawie żadne gdy je właściwie potraktować. Przy 150...350 kHz pojemność potrzebna do wygładzenia przy pełnym obciążeniu nie jest duża, tylko ona musi być rzeczywiście. To, że siedzi tam zwykle jakiś elektrolicik to wcale nie znaczy, że jego pojemność działa. 

A jako ciekawostkę podam, że szumy własne (od pierwszego stopnia wzmacniacza błędu) większości stabilizatorów szeregowych średniej mocy mają zwykle podobną amplitudę co tętnienia dobrego układu impulsowego przy tej samej mocy. 

Rozważałeś osobny układ S-D dla każdego serwa ? To może mieć sens, przy właściwym doborze elementów może nawet ratować serwa, gdy te mają właśnie chęć się sfajczyć od własnego pogubienia. 

 

Czemu sądzisz, że S-D czy S-U są łatwiejsze ?

 

Pracujesz na EAGLE ? Witaj w klubie... 

Ale ścieżki przy scalakach mocy to jednak trochę zmieniłeś... Albo czeka mnie wizyta u okulisty  :)

A moze i faktycznie zmienilem. :-) tak pracuje w eaglu. Ale pomysl na osobny stabilizator na kazde serwo jest genialny ttylko chcac dac wyprowadzen na serwa 12 16 i tyle samo stabilizatorow to juz bedzie to ciezko upchac, a kazdy stabilizator te 2A by musial miec wydajnosci

Zamowilem sporo elementow smd na ali i czekam az dojada ale miedzy innymi stabilizatory impulsowe. Zlozylem ten wyzej bec ale lm lmowi nie rowny i dwa polaczone rownolegle powoduja grzanie jedno z nich przy obciazeniu 2.6A probuje to jeszcze rozwiazac inaczej je laczac ale raczej izyje mltranzystor mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpruj ESC Turnigy Plush 40A - tam znajdziesz wzór lekkiego i wydajnego Step-downa, na malutkim scalaczku  i zewnętrznym feciku w SO8, tak jak właśnie IMHO słusznie kombinujesz. Napisali 5A (we wcześniejszych chyba nawet 8A), ale realnie ponad 3A wyciąga na zimno. Są też dostępne S-D na scalaku w SO8 bez zewnętrznego fecika, chyba ponad 2A wyciągają, ale w mękach.

 

Dwa równolegle chodzące S-D muszą być sparowane napięciowo z dokładnością 5mV. Schottky separujące na wyjściach też dobrane trzypunktowo charakterystyką Vf vrs. If, inaczej obciążenie nie rozłoży się w miarę symetrycznie na oba.

Myślisz, że aż 16 serw potrzeba ? Sądzę, że połowa styknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpruj ESC Turnigy Plush 40A - tam znajdziesz wzór lekkiego i wydajnego Step-downa, na malutkim scalaczku  i zewnętrznym feciku w SO8, tak jak właśnie IMHO słusznie kombinujesz. Napisali 5A (we wcześniejszych chyba nawet 8A), ale realnie ponad 3A wyciąga na zimno. Są też dostępne S-D na scalaku w SO8 bez zewnętrznego fecika, chyba ponad 2A wyciągają, ale w mękach.

 

Dwa równolegle chodzące S-D muszą być sparowane napięciowo z dokładnością 5mV. Schottky separujące na wyjściach też dobrane trzypunktowo charakterystyką Vf vrs. If, inaczej obciążenie nie rozłoży się w miarę symetrycznie na oba.

Myślisz, że aż 16 serw potrzeba ? Sądzę, że połowa styknie.

 

Dzięki za sugestie myslałem wlasnie by obadac jakis regulator a mam kilka spalonych ze sprawnym Bec.

 

 

a co myslicie o takim rozwiazaniu ?

 

post-7327-0-74192500-1553177099.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował połączyć wyjścia poprzez zastosowanie diody schotkiego z każdego modułu, ciekawe jaki byłby efekt.

Znalazłem małe układy które dadzą 2x 5V 15A lub 1x 5V 30A ale cena 42$ odstrasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował połączyć wyjścia poprzez zastosowanie diody schotkiego z każdego modułu, ciekawe jaki byłby efekt.

Znalazłem małe układy które dadzą 2x 5V 15A lub 1x 5V 30A ale cena 42$ odstrasza.

 

Mam w domu 2 moduly step down na xl4016 i po polaczeniu przez diode podwojna przy obciazeniu 6A nawet sie nie grzeja, nie mam pomyslu czym obciazyc je bardziej ale zasada chyba ta sama co w liniowych, pobiera prąd z tej na której napięcie jest niższe a druga "odpoczywa" dioda jest dobra do rownomiernego rozladowywania pakietow ale w przetwornicy sie raczej nie sprawdzi, chyba, ze w impulsowych dziala to nieco inaczej bo jednak sa minimalne imppulsy i napiecia sie zmieniaja, najlepiej jakby udalo sie polaczyc je asynchronicznie by czestotliwosc wlaczania/wylaczania stabilizatora mijal sie z drugim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpospolitsze LM2592 chodzą u mnie trójkami równolegle bez kłopotu. 11 amperów na wyjściu i ledwo ciepłe. Schottky na wyjściu zwarte termicznie, żeby miały jednakową temperaturę, inaczej się rozjadą. Robią za stabilizator dla świateł lądowania, z 6S na 14 lub 18V.

Tworzenie BEC-a o dużej wydajności nie jest najlepszym pomysłem IMHO, zapewnia pożar modelu jakby co. Wiele stopionych serw już widziałem i nie tylko ja...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpospolitsze LM2592 chodza u mnie trójkami równolegle bez kłopotu. 11 amperów na wyjściu i ledwo ciepłe. Schottky na wyjściu zwarte termicznie, żeby miały jednakową temperaturę, inaczej się rozjadą. Robia za stabilizator dla świateł lądowania, z 6S na 14 lub 18V.

Tworzenie BEC-a o dużej wydajności nie jest najlepszym pomysłem IMHO, zapewnia pożar modelu jakby co. Wiele stopionych serw już widziałem i nie tylko ja...

 

 

Zapodasz jakis schemat idealowy?

 

 

Morfeusz z nieba mi spadasz! Sam rozglądam się za czymś takim, i teraz będę bacznie śledzić co i jak. Jak wszystko dograsz-piszę się na jeden.

 

pracuje caly czas nad projektem, w chwile obecnej dopracowuje hub telemetri do frsky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany żeby nie było ze nic się nie odzywam to mala przerwa do przyszłego tygodnia, muszę zamówić płytki i wytrawiacz i kombinuje dalej. a propo menadżera zasilania, ile bierze prądu w pełni obciążone porządne serwo? może faktycznie użyć osobnego stabilizatora dla każdego serwa osobno? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.