Skocz do zawartości

Zdjęcie

Orion ARF- wyposażenie

dedal

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 mayster8405

mayster8405
  • Modelarz
  • 742 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza
  • Imię:Henryk

Napisano 20 marzec 2019 - 17:50

Mam nowy nabytek w postaci ORION-a ARF

100_1704.JPG

Chciałbym prosić kolegów którzy mają ten model,  jak poradzili sobie  i jak  rozmieszczono  odbiornik, regulator oraz pakiet i jego parametry. Zdjęcia byłyby mile widziane  ;)

Z pierwszych oględzin modelu rzuciły się drobne niedokładności montażu modelu tzn, klejenia połówek kadłuba,na płatach element zakrywający kable serw wystające poza płaszczyznę profilu, pokrywki serw odstające, odwrotnie zamontowana osłona silnika- ale to już poprawiono.

Z instrukcji prawie nic nie wynika i stąd temat.

Prosiłbym o opinię na temat tego modelu.

• 0

#2 mayster8405

mayster8405
  • Modelarz
  • 742 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 02 maj 2019 - 07:49

Obserwuję i widzę że nikto je ma doma!? :(

• 0

#3 samolocik

samolocik
  • Modelarz
  • 1523 postów
  • SkądKraków
  • Imię:Piotr

Napisano 02 maj 2019 - 08:03

Uzupełniam dane:

Rozpiętość:  1700

Długość: 1070

Powierzchnia nośna: 25,7 dm2

Obciążenie: 31,5g/m2

Waga do lotu: 810g

Według danych z modele.sklep.pl ..."Wersja ARF - zestaw samolotu z zainstalowanym silnikiem, regulatorem obrotów oraz 4 serwomechanizmami"...

Co tu można jeszcze dodać? Żeby regulator i baterię zamontować tak, aby odbiornik był jak najdalej od regulatora a całość zamontowana tak żeby z minimalnym odważaniem uzyskać środek ciężkości?

Według innej strony sklepowej pakiet 3celowy 1800mAh, ale tak naprawdę waga pakietu taka aby nie doważać zbytnio a wydajność od 30C w górę przy założeniu, że firmowy regulator jest na prąd nie większy niż 30A a pakiet nie mniejszy niż 1500mAh 3s.

Sądząc po silniku do Oriona to nie pobiera nawet 30A  https://rc-team.pl/s...ion-silnik.html  więc nawet na pakiecie 1800mAh o wydajności 20C poleci.

• 0

#4 mayster8405

mayster8405
  • Modelarz
  • 742 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 13 maj 2019 - 07:49

Piotrze, te dane to mam na pudełku?.

Mnie interesuje, jak ktoś ten model posiada, rozmieścił "graty " w środku,czyli pakiet , regulator i odbiornik.

To jest moje rozmieszczenie

100_1713.JPG

Pakiet 3S 1300 mAh wchodzi, 1400 3S Tatu już nie, nie mówiąc o większym np 1700mAh/ wycięcie w sklejkowej podłodze na to nie pozwala/.Ale jeszcze jest jedna rzecz, przy każdym z tych pakietów aby go wyważyć trzeba dać obciążenia na tył.

Pokusił bym się na chłodzenie regulatora i też widzę jedyne miejsce na boku.Na zdjęciu odbiornik jest tylko tak położony na półce /TGY i6A/

Może ktoś się znajdzie kto go ma i jak sobie wygospodarował miejsce i jaki pakiet.

Model jest ładny ale..........!?  W Pioneerze 1400 np, nie ma problemu z rozmieszczeniem i można mu pakować nawet pakiet 2200mAh i lata pięknie.

• 0

#5 mayster8405

mayster8405
  • Modelarz
  • 742 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 04 czerwiec 2019 - 09:00

Pomęczyłem się sam!?

Ostatecznie model dostał pakiet 3S 1300 mAh / bo inny nie pasuje/, odbiornik TGY i6A  którego nijak umiejscowić ze względu na wtyk,i zastąpiłem odbiornikiem FSiA6B który jest mocowany na rzep na spodzie kabinki.Antenki są wystawione między kabinką a kadłubem/ 90 st/.

100_1721.JPG

Start z ręki,  na początku w miarę spokojny potem stromy i musiałem go pilnować i wyrównywać.Po wyłączeniu silnika, model miał skłonność jednostajnego schodzenia w dół, więc próbowałem trymu z tym samym efektem.

Dałem 5 gram ołowiu na tył z podobnym efektem lotu.

Narazie nie jestem specjalnie zadowolony z tego modelu, tylko 4 loty i po pakiecie. Model musiałem cały czas pilnować !/ nie to co Pioneer 1400/.

Porada wskazana :rolleyes:

• 0

#6 samolocik

samolocik
  • Modelarz
  • 1523 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 czerwiec 2019 - 10:19

Jedna z możliwych porad ;)

Ponieważ przyczyn może być kilka lub więcej to zaleca się poszukania w dziale "Imprezy i spotkania regionalne" lub w google najbliższego lotniska modelarskiego, zapytania kiedy ktoś lata i pojechania na lotnisko z prośbą o pomoc w regulacji. Tak, będzie szybciej i mniej nerwowo niż na forum. Opcjonalnie zaleca się poszukanie na tym forum artykułów, które opisują regulację modeli szybowców/elektroszybowców, poczytanie i popróbowanie. Autor porady tak robił.

• 0

#7 Kamyczek_RC

Kamyczek_RC
  • Modelarz
  • 139 postów
  • SkądJelenia Góra
  • Imię:Kamil

Napisano 04 czerwiec 2019 - 14:16

Sprawdziłeś środek ciężkości według instrukcji ? 

• 0

#8 mayster8405

mayster8405
  • Modelarz
  • 742 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 05 czerwiec 2019 - 07:59

Witam. Model ma CG 50 m/m od natarcia i tak też ustawiłem z lekkim pochyleniem przodu. Sprawdziłem geometrię- jest ok ! Przy nadażającej się okazji spróbuję dołożyć jeszcze następne 5 gram ołowiu na ogon i sprawdzić efekt. W trakcie tych kilku lotów nie stwierdziłem większych przypadłości tego modelu. A po postach wynika, że model nie cieszy się dużą popularnością. :(

• 0

#9 mayster8405

mayster8405
  • Modelarz
  • 742 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 08 czerwiec 2019 - 16:37

W dniu dzisiejszym przy fajnych warunkach,  rozczarowałem się tym modelem. Nie wiem jak napisać- jest nijaki. Jak napisalem dałem mu ołowiu jeszcze 10 gram i dopiero jako tako model zaczął latać ale ciągle musi być pilnowany. Okazuje się że bardzo szybko traci wysokość i słabo słucha sterów. Nie będę się rozpisywał szerzej , gdyż model pójdzie głęboko na półkę./ może sobie o nim kiedyś przypomnę/.

Jeśli się mylę co do oceny tego modelu, bardzo proszę o wypowiedz i relację.

• 0

#10 Sage

Sage
  • Modelarz
  • 267 postów
  • SkądGdynia

Napisano 08 czerwiec 2019 - 19:33

Tak ślędzę temat bo akurat koledze Syna poleciłem w ciemno Oriona rtf na pierwszy model.

Model już dotarł do chłopaka i wraz z moim Synem, obaj lat 14 (mój lata juz chyba lepiej odemnie, wszelkimi modelami np. Respect,) przeprowadzili oględziny. Wstępna ocena modelu przez chłopaka który juz wiele modeli widzial i oblatał bardzo pozytywna.

Obecnie model czeka aż znajde chwilę i pomogę go złożyć do oblotu.

Będe meldował co i jak ale dopiero za kilkanaście dni.

A dla Ciebie mam radę abyś poszukał doświadzonego pilota i poprosił o pomoc w poprawnym ustawieniu.
Z całym szacunkiem ale przy braku doswiadczenia z każdego modelu można zrobić nielota.
Mój młody zaczynal bardzo wcześnie od modeli firmy Silverit. Nawet one poprawnie ustawione potrafiły przepieknie latać.
  • 0

#11 mayster8405

mayster8405
  • Modelarz
  • 742 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 09 czerwiec 2019 - 08:34

Piotrze !, kozakiem w pilotażu nie jestem, ale jakoś dawałem sobie radę z modelami które sam wykonywałem z planów / a było tego/. Z gotowców mam trzy, z dwu jestem mega zadowolony z tego nie !.

Posłucham rady i zabiorę go na "lotnisko" , dam  chłopakom do polatania i ocenią, bo na razie sam latałem.

Nie napisałem ,a to ważne,bagnet mocujący skrzydła to rurka węglowa fi 10m/m która wychodzi z kadłuba tylko na 6.5cm i nasuwana jest na rurkę dzwigara w skrzydle.Niestety rurka ma strukturę włókien tylko wzdłóż  i niestety popękała.Skrzydła po nasunięciu na bagnety niczym już nie jest zabezpieczone./ ja zabezpieczałem taśmą/.

Naprawdę jestem ciekaw i czekam na opinię chłopaków o tym modelu.

• 0

#12 mayster8405

mayster8405
  • Modelarz
  • 742 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 12 czerwiec 2019 - 06:58

Piotrze !

Sprawa się wyjaśniła ! Wczoraj pod wieczór, wybrałem sie z kolegą  Gucio na lotnisko na Zagórzu w Sosnowcu i zabrałem Oriona do polatania.Był tam starszy kolega Andrzej i opowiedziałem mu o "przypadłościach" modelu.Po włożeniu pakietu wziął model w ręce i stwierdził że model nie ma prawa prawidłowo latać bo  jego CG powinno być o całe 2 cm do tyłu!!!, nie jak podano w instrukcji  50 m/m od natarcia. Zrobilem lekkie "przemeblowanie" wyposażenia i odbiornik poszedł na dół w miejsce wycięcia w podłodze na pakiet, natomiast pakiet na półkę jak na fotce pierwszej.Przy okazji pozbyłem się ołowiu na ogonie.Po tym zabiegu pierwszy lot wskazał całkiem odmienne zachowanie.   Model lata jak ta lala!!! , lata "sam"  :P Na silniku idzie stromo w górę aż miło.   Przy okazji okazało się, że z pakietami o większej pojemności takimi jak 1.8 czy 2.2mAh z powodzeniem wyważają model.

Teraz kwestia tego bagnetu, nie będę go usuwał, lecz zastosuje dodatkowo pręt szklany średnicy 6m/m o odpowiedniej długości i będzie wsuwany w dżwigar /jego śerdnica wewnętrzna pasuje do pręta/ co powiększy  sztywność plata. Dodatkowo trzeba coś zrobić  z chłodzeniem silnika i regulatora ale to już na spokojnie.

Wszyscy obecni stwierdzili że ORION chce latać i co sam z zadowoleniem stwierdzam!

• 0

#13 Sage

Sage
  • Modelarz
  • 267 postów
  • SkądGdynia

Napisano 12 czerwiec 2019 - 08:10

Dzięki za info, tak trzymać !
Jak ja to mówię, czasami dobrze się przespać z problemem i na spokojnie zrobić podejście kolejnego dnia. Nie należy wyciągać zbyt pochopnie wniosków.

Gdzieś w przyszłym tygodniu zrobimy podejście do 'naszego' Oriona i będe meldowal wraz z Młodzieżą co myślimy o modelu.
  • 0

#14 mayster8405

mayster8405
  • Modelarz
  • 742 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 12 czerwiec 2019 - 08:23

Piotrze, mam już całkiem inne spojżenie na ten model ! Sugestie mile widziane ;)

• 0

#15 mayster8405

mayster8405
  • Modelarz
  • 742 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 13 czerwiec 2019 - 06:34

Dzień wczorajszy odpuścilem z lotami bo po ostatnim "wypadzie" jedno że gorąc niesamowity, to w dodatku jestem solidnie pocięty przez komary.Ale wczoraj zabrałem się za poprawę chłodzenia silnika.

Zdemontowałem śmigło i w kołpaku nawierciłem dwa otworki , w piaście podobnie, tylko z większą srednicą / 5 m/m/.Plastikowa osłona silnika miała  na tyle większą średnicę, że powietrze powinno swobodnie opływać silnik. Jeśli już będę pewien, że regulator będzie na podłodze, to już na " lotnisku" zrobię otworki chłodzące.Jeszcze żeby z dołu buło widać lepiej model na skrzydłach dodałem z taśmy klejacej po dwa czarne pasy.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych