Skocz do zawartości

Tylny panel łodzi zanętowej - montaż echosondy.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem,

Rok temu kupiłem podstawową wersję łódki zanętowej na kadłubie Hunter 650. 

Od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem echosondy Toslon TF500, którą chcę zamontować w powyższej łodzi.

Planuję umieścić z tyłu łodzi dodatkowe wejście/gniazdo ładowania DC12V oraz wyłącznik/przełącznik do uruchomienia sondy.

Zasilanie standardowe 8xAA chcę zamienić na akumulator żelowy 12V 3,4Ah. 

 

Mam pytanie czy do prawidłowego działania potrzebny będzie jakiś przekaźnik?

 

W załącznikach przesyłam części jakie wstępnie chciałem zainstalować w łodzi:

1. Wyłącznik/przełącznik 

2. Gniazdo ładowania

3. Ładowarka DC 12V

4. Akumulator żelowy 12V 3,4Ah

 

Jeśli macie do zaoferowania inne podzespoły, wykonane z lepszej jakości to proszę o propozycje. Łódź spędzi ze mną kilka dobrych lat, więc wolę zainwestować raz a dobrze. 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc. 

 

Chciałbym uzyskać podobny efekt końcowy. 

panel.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik echosondy zasilany akumulatorem 12V 3,4Ah, z możliwością ładowania akumulatora bez konieczności jego wyciągania z łódki poprzez gniazdo DC12V. Echo włączane i wyłączane poprzez przycisk ON/OFF.

Ewentualnie jakiś schemat połączenia czegoś takiego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby zasilanie transducera echosondy z pakietu ogniw 18650 o napięciu 12V i wybranej pojemności najlepiej z balancerem.

Dlaczego? Po primo lepsza wydajność prądowa i pojemność ogniw w stosunku do żelówek, po drugie mniejsze gabaryty choć w przypadku Huntera nie ma to aż tak istotnego znaczenia ze względu na gabaryty łódki ale łatwiej wyważyć łódkę, po trzecie taki pakiet pewnie w zależności od pojemności i czasu użytkowania byłby ładowany relatywnie rzadko.

Co do ładowania to w takim przypadku polecałbym ładowarkę mikroprocesorową, która naładuje i pakiet ogniw Litowo-jonowych pilnując by każde z nich było naładowane równo( balancer) i żelówki jako PB. Nie potrzeba do tego zewnętrznych wyjść bo wystarczy odkręcić pokrywę komory i masz dostęp do środka. Nawet wskazane od czasu do czasu "wpuścić" w kadłub łódki trochę świeżego powietrza!

Włączanie ręczne jest moim zdaniem uciążliwe, bo np. zapomnisz włączyć go na brzegu i musisz wracać łódką by dokonać tej operacji. Lepszym rozwiązaniem jest zdalne włączanie z poziomu nadajnika bo możesz to zrobić w każdej chwili ( włączyć lub wyłączyć nawet jeśli jesteś już na wodzie a np. nie chcesz sondować). Realizuje się to na switchu elektronicznym. Co do schematu to znajdziesz go na forum karpiowym a jeżeli nie wiesz gdzie szukać uderz na PW do mnie to Ci podeślę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź i wszelkie Pańskie spostrzeżenia. 

Zrobię tak jak Pan podpowiada, zainwestuję w pakiet Li-Ion 18650 (11,1V 5,8Ah).

Jeśli to nie problem prosiłbym o przesłanie schematu podłączenia echosondy do switcha, tak aby można było ją uruchomić z aparatury. Zrezygnuję wtedy przycisku na łodzi. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie ma Panów jak mi się zdaje a koledzy.... A co do sposobu podłączenia może być na przykład tak: https://www.emodel.pl/rc-switch-10a-z-programowalnym-progiem-p-4087.html    Co do zasady to we wszystkich chyba switchach elektronicznych działa to podobnie i nie koniecznie to musi być ten konkretny switch.

Może być któryś z tych http://www.modelhobby.com.pl/   w zakładce Elektronika RC naszego kolegi z forum Andrzeja Bodziocha :) lub jakikolwiek inny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baterie AA to średni pomysł...Dużo wydajniejsze są ogniwa 18650 ale rób jak uważasz jak nie uważałeś jak robisz :)  Widzę, że udało się zjarać co nieco . Plany poszły w łeb jak mniemam, bo w pierwszym poście była inna koncepcja. Ale rób kolego jak tam sobie chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Speedaco
Jest to zasilanie od wyświetlacza echosondy. Używałem w poprzednim sezonie akumulatorków 8xAA Eneloop Pro. Zostawiłem je przez zimę i dziś ku zdziwieniu otrzymałem taki oto widok spalonego gniazda. 

Na dzień dzisiejszy zostaje mi go podpiąć pod zwykły akumulator 12V 14Ah. Chociaż nie ukrywam, że chciałbym naprawić to co zepsułem by lepiej w nocy spać :) 

 

Przetwornik echosondy który znajduje się w łódce zanętowej, zostanie zasilony pakietem LiPo (kupiłem nowy pakiet firmy Gens Ace & TATTU 8000mAh 11.1V 15/30C). 

Przy okazji mam pytanie czy dokonałem dobrego zakupu? Jeśli nie to mogę zwrócić i wymienić na coś innego. Chciałbym aby taki pakiet miał te 5-8Ah. 

W następnym tygodniu biorę się za montaż switcha i programowanie aparatury aby uruchamiać powyższy przetwornik w pozycji "pilota".

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.