Skocz do zawartości

Koszt lotu modelu


Shock
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hello

Troszkę się wczoraj zszokowałem jak podczas rozmowy z kolegą z lotniska wyszło że lot jetem około 5/6 minutowy to koszt ok 20 zł !

Nie wnikamy w koszty modelu,amortyzację ;)  tylko samo paliwo czyli nafta 2 litry koszt ok 12 zł plus koszt oleju 8 zł daje taką sumę .

A dodatkowo dochodzi litr "dymu"  i robi się nam kwota ok 30 zł za lot !

Trochę jednak boli...

 

Przeliczając koszt lotu mojego modelu z silnikiem benzynowym 170 cm który spala ok 3/4 litra na 6 minutowy lot to wychodzi średnio benzyna 4,20 zł plus 1,6 zł olej czyli koszt to prawie 6 zł jednego lotu.

Do tego dochodzi ewentualny lot z "dymem" gdzie koszt litra płynu to ok. 8 zł daje to sumę prawie 14 zł !

 

Nie pamiętam jak to było w żarówkach ale kiedyś moje Saito spalało za ok 4 zł paliwa w locie jednak trwał on ciut dłużej jak 5 minut.

 

Wychodzi że tanio nie jest... :rolleyes:

 

U Was jakoś taniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jak się podliczy sezon to trochę wychodzi, ja już na swoim paliwożernym gp123 zrobionych mam zrobionych 21 lotów , a jest dopiero początek kwietnia. Mimo wszystko jakoś przeboleję to świadomość ceny lotu. Ważne żeby mieć radość z latania i nie spalać bezsensownie benzyny, co lot to nauka i doświadczenie. Każde hobby kosztuje i na wstępie i później. Ktoś kto lata szybowcem też musi dojechać na lotnisko, poświęcić czas i energię, zawsze ponosimy jakieś koszta. Takie życie :D

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie biadolę ale po prostu naszła taka refleksja po rozmowie o kosztach paliwa, olejów itp.

Oczywiście z tego powodu nie wstrzymamy się od uprawiania naszego hobby ale jest to jednak istotny koszt w skali roku.

Zwykle liczy się koszt kupna modelu ,wyposażenia a tak naprawdę jego eksploatacja może wielokrotnie przekroczyć jego wartość ;).

 

Ciekawe jak by to obliczyć w elektryku ... ;)  koszt pakietów, żywotność przez ilość lotów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o to że jadąc zatankować do baniaka nie zastanawiasz się i nie podliczasz kosztów.
W przeciwnym razie , z tyłu głowy była by myśl ...a może dziś odpuszczę sobie loty...
Myślę sobie że każde hobby jest kosztowne, tylko o tym człowiek nie rozmyśla i nie przelicza.

Patrząc na elektrykę tak samo boli zakup pakietu, o ile 3-4s nie tak bardzo ale pow 4 s kwota rośnie

diametralnie w górę, a biorąc pod uwagę zapalonego lotnika, który potrzebuje kilka pakietów, w portfelu 

robi się przeciąg. Reasumując tanio nie jest...ale w końcu jest jakaś radość z tego co się robi. 

 

Nie ukrywam że ostatnio chodzi mi po głowie model, ale skutecznie sen spędza cena pakietu 

4.5 stówy za jeden... a co to jest jeden, co najmniej ze trzy cztery powinny być, ładowania na lotnisku

na prędkości jest bez sensu, no chyba że będzie dostęp do prądu.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpulka żyłki do wyciągarki kosztuje 20eur. Czasami zerwie się w pierwszym locie a czasami nie. Ale po kilkunastu lotach traci swe elastyczne właściwości i jest normalnym sznurkiem. I powinno się ja wywalić. Jak latam to zabieram dwie lub trzy wyciągarki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że ostatnio chodzi mi po głowie model, ale skutecznie sen spędza cena pakietu 

4.5 stówy za jeden... 

Kurde Boguś może zdradzisz rąbek tajemnicy co to za model Ci chodzi po głowie.

Takie 6S 5000mAh to musi być naprawdę coś ciekawego. :)

 

Ale nawet gdyby trzeba było kupić ze 3 takie pakiety to per saldo i tak elektryk wychodzi taniej w dłuższym okresie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 5L paliwa zarowego 25%nitro na 2 biegi FSR-em 7,5cm czyli bieg eliminacyjny 20min i finał 30 minut,i zostaje mi z 5L ok 200ml

No to popatrz Grzesiek jak ,żeś przyoszczędził... Jeszcze C trochę paliwka na trening zostało :P

 

Nie mówił nikt, że tanio będzie...

Tanio to jest jak się coś Małego Modelarza wytnie i sklei :).

To też modelarstwo.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde Boguś może zdradzisz rąbek tajemnicy co to za model Ci chodzi po głowie.

Takie 6S 5000mAh to musi być naprawdę coś ciekawego. :)

 

Ale nawet gdyby trzeba było kupić ze 3 takie pakiety to per saldo i tak elektryk wychodzi taniej w dłuższym okresie. :)

Konrad żadna tajemnica,poniżej link

Latadło gotowe do lotu wkładasz pakiet odbiornik i w górę. Sygnowane przez SebArt

 

https://www.motionrc.eu/collections/jets-and-ducted-fan/products/freewing-avanti-s-pnp

 

Tym bardziej że u nas lotnisko równiutkie zawsze wykoszone, więc dałby radę ...

Tak odskocznia od szybowców, wiem pianka ale w razie bum... nie będzie tak bolało. 

A model bardzo sympatyczny. Widziałem też że nasi bracia ze wschodu z HSD robią JET_a

piankę z prawdziwą turbiną oraz elektryka.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=60&v=hyJlKrhqEw0

 

https://www.youtube.com/watch?v=dj59yb_6dNo

 

Przepraszam Rafał że rozpisałem się ale Konrad ,,pociągną za język,, ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy model. Orientujesz się może jaki jest szacunkowy czas lotu na tym pakiecie 6S 4000?

Wszystko zależy jak ambitnie podejdzie się do lotu z odchylonym drągiem gazu na maxa i agresywnością przelotów.

Czas będzie oscylował pomiędzy 4 a 6 min fajnej zabawy przy czym z 4000mAh wyniesie znacznie krócej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.