Skocz do zawartości

Czy ktoś rozpoznaje plany ?


Piciu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W latach 70-tych po ukazaniu sie Planow Modelarskich z Corsair i inne, jakis czlowiek rozrysowal je uzywajac dokladnie tych samych przekrojow kadluba etc i sprzedawal je za posrednictwem "Modelarz Pomaga" z Modelarz'a.  Niektore modele byly male, sam kupilem Spitfire na silnik Cox chyba 0.8cm3.  Silnik Cox mialem.  Nie dokonczylem z powodu braku podstawowych materialow w Skladnicy Harcerskiej.  Postanowilem wtedy wyjechac do krajow/ustrojow gdzie nie ma problemu z podstawowymi artykulami do mojego hobby  :D .

   

Nie sadze aby jakikolwiek z tych modeli zostal oblatany przez autora, po prostu je narysowal.

 

Ze swojej strony szukam planow Jak-18 (ten z kolkiem ogonowym i wypustkami na masce silnika) produkcji Czeskiej, na uwiezi. Tez z lat 70-tych.  Mialem plan ale po moim wyjezdzie rodzina wyrzucile wszystkie moje skarby na smietnik  :angry:  :angry:  :angry:.  Po zobaczeniu koloru tego planu przypomnial mi sie Jak-18 :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku lat 80-tych kupiłem kilkanaście podobnych planów w ogłoszeniu z Modelarza.

Mam je w wersji papierowej, na oddzielnej kartce był spis materiałów; taki pisany na przedwojennej maszynie :)

Kto chce poszukać, to pewnie są gdzieś elektroniczne kopie moich wersji.

Cały wątek tutaj: https://www.alexrc.pl/viewtopic.php?f=28&t=1581&hilit=plany

 

PS

uprzedzę pytanie: akurat tylko dla F4U nie mam tej listy materiałów - nie pamiętam czy była, czy zginęła - minęło 38 lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm...też mam parę podobnych kupionych na Giełdzie Modelarskiej w Warszawie- początek lat 80-tych. Giełda odbywała się na  terenie Muzeum Kolejnictwa  dawny dworzec Warszawa Główna

 

typuję jako twórcę planów pana Zdzisława Umińskiego z Łodzi...może syn Andrzej jeśli bywa na Forum cos podpowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany modelu C/L - chcesz Piotrze model Korsarza na uwięzi budować? Na Outerzone (tutaj link do: Corsair) masz ponad 30 planów w różnych wersjach maszyny dla modeli: FF, CL, RC o rozmaitych rozpiętościach, wiele jest z opisami (co prawda po angielsku), jak np. ten prosty Korsarz RC dla spalinki w takiej samej wersji (1D):

 

Vought F4U-1D Corsair_135cm_RC - do ściągnięcia plany i artykuł z RCM 5/2005  (fajne plany, bo na oddzielnym arkuszu masz wykroje, a nie tak jak w tych powyżej), a tak wygląda ten model i jego autor:

 

post-18069-0-28125300-1556356204_thumb.jpg

 

Tak na marginesie, mam sporo publikacji w wersji elektronicznej na temat tego klawego "połamańca"  ;)  (w językach: polskim, rosyjskim, angielskim). Zainteresowanych zapraszam na PW. Skompresowałem wszystkie publikacje o Korsarzu do jednego zipa  - mogę wysłać na maila (razem ok 300MB - 12 pozycji, historia, opis konstrukcji, szczegółowe foty - dla makietowców skarb).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ze swojej strony szukam planow Jak-18 (ten z kolkiem ogonowym i wypustkami na masce silnika) produkcji Czeskiej, na uwiezi. Tez z lat 70-tych.  Mialem plan ale po moim wyjezdzie rodzina wyrzucile wszystkie moje skarby na smietnik  :angry:  :angry:  :angry:.  Po zobaczeniu koloru tego planu przypomnial mi sie Jak-18 :mellow:

 

Myślę, że może chodzić o plany, które ukazały się w Modelarzu nr 2/1984 (str. 10-15): Jak-18 "Stunter". Model na uwięzi o rozpiętości 1220mm napędzany motorkiem 4-6ccm (Fox25/35 w oryginale). Plany te opracowane przez Petera Millera, opublikowane były wcześniej w czasopiśmie Aeromodeller, a dla naszego Modelarza rozrysował je Piotr Zawada. Andrzej zajrzyj na PW. :)

 

... ewentualnie to:

 

Jak-18 Scale controliner by Jaroslav Fara Czechoslovakia (str. 44)

 

... faktycznie w którymś z czechosłowackich czasopism modelarskich (Letecky Modelar) ukazały się plany modelu Jak-18 na uwięzi, które potem znalazły się w Aeromodeller Annual 1959-60 (str. 44 - ale materiały dostępne w necie za free są marnej jakości).

 

PS Dla zainteresowanych podaję link do biblioteki (archiwum), gdzie za free można zassać: Aeromodeller Annual od 1948 do 1979r. Ciekawa baza wiedzy, co się działo na świecie w modelarstwie w tamtych czasach.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany modelu C/L - chcesz Piotrze model Korsarza na uwięzi budować? Na Outerzone (tutaj link do: Corsair) masz ponad 30 planów w różnych wersjach maszyny dla modeli: FF, CL, RC o rozmaitych rozpiętościach, wiele jest z opisami (co prawda po angielsku), jak np. ten prosty Korsarz RC dla spalinki w takiej samej wersji (1D):

 

Vought F4U-1D Corsair_135cm_RC - do ściągnięcia plany i artykuł z RCM 5/2005  (fajne plany, bo na oddzielnym arkuszu masz wykroje, a nie tak jak w tych powyżej), a tak wygląda ten model i jego autor:

 

attachicon.gifCorsair-135cm-RC.jpg

 

Tak na marginesie, mam sporo publikacji w wersji elektronicznej na temat tego klawego "połamańca"  ;)  (w językach: polskim, rosyjskim, angielskim). Zainteresowanych zapraszam na PW. Skompresowałem wszystkie publikacje o Korsarzu do jednego zipa  - mogę wysłać na maila (razem ok 300MB - 12 pozycji, historia, opis konstrukcji, foty - dla makietowców skarb).

Witam,

 

Dziękuję za pomoc. Bardzo chętnie skorzystam z Kolegi materiałów. Zawsze mogą się przydać. Proszę podać sposób na pobranie plików.

 

Dziękuję i pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro Janusz już wybadał, że to Letecky Modelar nr 3/1959 to wklejam ten numer (opis i plany Jak-18 od 62 str.):

 

Letecky Modelar 1959-03(150 dpi).pdf

 

... szkoda, że skany tylko 150dpi, ale widać już nieco więcej i jest opis (po czesku). ;)

 

PS Piotr podaj mi na PW twój adres mailowy, to wyślę materiały o Korsarzu na twoją pocztę, bo tutaj nie mogę zamieścić tak ciężkiego pliku (300MB)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.