Skocz do zawartości

Śmigła na wał 4mm, 6mm i nie chodzi o latanie


OlmerPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuje waszej rady w bardzo nie typowej sprawie. Buduję frezarkę/router CNC i potrzebuję jakiegoś sposobu na pozbywanie się resztek z frezowania. Najłatwiej będzie pokazać jak ktoś już to zrobił, dla niecierpliwych polecam aby przewinąć do 1:00 do końcowego efektu, https://www.youtube.com/watch?v=HXPxV9IPp2U.

 

W skrócie, chcę umieścić na wrzecionie śmigło które obracając się wytworzy strumień powietrza i rozwieje resztki materiału. Filmik prezentuje ręcznie wykonane śmigiełko i to jest największy problem tego rozwiązania. Moje wrzeciono obraca się w zakresie 8000-24000 obrotów na minutę i nie chcę ryzykować że taka samoróbka rozpadnie się w czasie pracy stanowiąc zagrożenie. Dlatego poszukuję gotowego śmigła które można by użyć. Przeglądając internet w zatrważającej większości natrafiałem na śmigła bez podanych parametrów. Jakie są maksymalne obroty, na jakiej wielkości wał są, jakie mają wymiary (właściwie z wymiarów interesuje mnie tylko środkowa część). A może za słabo szukałem? Zdaję sobie sprawę że prawdopodobnie nie znajdę gotowca z pasującym otworem do mojej maszyny i będę musiał rozwiercać otwór. Co do wielkości otworu to potrzebuję albo 4mm i 6mm (śmigło osadzane na frezie) lub 14mm (zdziwię się jak coś w takim rozmiarze będzie). 

 

Możecie coś doradzić? Jakiego typu lub gdzie szukać takich śmigieł? A może macie inne rozwiązanie na które z braku wiedzy i doświadczenia nie potrafię sam wpaść?

 

P.S. Pierwsze co mi wpadło do głowy to wiatraczek z komputera, ale limity obrotów mieszczą się do około 3000 obrotów na minutę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wydrukować sobie? A jak się nie ma drukarki to zamówić u kogos:

 

Tu akurat na oprawkę

https://www.thingiverse.com/thing:3027120

 

Jesteś pewien ze chcesz mocować 'śmigło' na frezie? Problem może być taki ze w czasie pracy frez może być bardzo gorący a co za tym idzie rozpuści plastikowy 'wentylator'. Dlatego najczęstszym rozwiązaniem na thingiverse to wentylator mocowany na oprawce która jest dużo chłodniejsza niż sam frez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie, chcę umieścić na wrzecionie śmigło które obracając się wytworzy strumień powietrza i rozwieje resztki materiału. Filmik prezentuje ręcznie wykonane śmigiełko i to jest największy problem tego rozwiązania. Moje wrzeciono obraca się w zakresie 8000-24000 obrotów na minutę i nie chcę ryzykować że taka samoróbka rozpadnie się w czasie pracy stanowiąc zagrożenie.

łopatki węglowe areonaut maja max. 16000obrotów - to tak dla określenia rzędu wielkości o jakich mówimy

Znalezienie śmigła ma 24k może być trudne, a struganie jakieś popeliny własnoręcznie bardzo niebezpieczne (przy tych obrotach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łopatki węglowe areonaut maja max. 16000obrotów - to tak dla określenia rzędu wielkości o jakich mówimy

Znalezienie śmigła ma 24k może być trudne, a struganie jakieś popeliny własnoręcznie bardzo niebezpieczne (przy tych obrotach)

 

Aeronaut nie robi łopatek mniejszych niż 7" i stąd ten limit.

Obecnie micro quadcoptery latające na 4s i silnikach 3000 kV używają łopatek 2.5 - 3" które kręcą się 60000 obr/min i jakoś żyją.

 

https://www.youtube.com/watch?v=uqgiEDyDNYs&t=376

 

 

Jak zrobisz sobie wentylatorek o średnicy 30mm (1.25") to nawet wydrukowany z byle jakiego plastiku wytrzyma max 24000 obr/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle rady kolegi japim, dorobiłem się wydrukowanego na drukarce 3D wiatraczka (kolega z pracy ma w domu). Na sucho, po pięciu minutach testów przy maksymalnych obrotach wiatraczek się nie rozpadł  więc jest dobrze. Na razie mam w domu rozgardiasz z cyklu "polski urlop", ale malować ściany już skończyłem więc liczę że w weekend sprawdzę jak będzie sprawdzał się przy skrawaniu aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.