Skocz do zawartości

Jakie wyposażenie do motoszybowca Vento?


Sztosik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Aparatura na razie ma 5 kanałów, możliwość zaprogramowania kilkunastu wynika z faktu, że nie wykorzystałem wszystkich wejść mikrokontrolera. Instrukcja krok po kroku też się pojawi, jestem w trakcie przygotowywania wpisu na stronie internetowej. Podeślę linka.

 

Ogólnie to są przewidziane dwa tryby pracy:

 

1. Sterowanie ręczne za pomocą aparatury

2. Podawanie parametrów takich jak kąt natarcia, prędkość, azymut i moc silnika do mikrokontrolera umieszczonego w Vento i automatyczny lot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

aparatura straszy.  mechanicznie straszy na pierwszy rzut oka. Od aparatury zależy bezpieczeństwo -zarówno modelu co mało ważne -rozbity model można naprawić lub wymienić. 

   Niestety model na niebie to potencjalny pocisk -co będzie jeśli po uszkodzeniu sterowania spadnie  na nowego mercedesa ? Lub tragicznie uderzy w człowieka ?

Eksperymentowanie z radyjkami do sterowania to można z pomału jeżdżącą zabawką lub powolną łódką z dala od ludzi. W modelach latających należy pilnować bezpieczeństwa użytkowania.

 

 

A zdaje się, że nadajnik powinien jakieś tam normy spełniać i pewnie mieć homologację, certyfikaty itp. -lub jest to niezgodne z prawem...   ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to niezgodne z prawem...   ?

Właściwie to wszystkie dostępne teraz aparatury (za wyjątkiem dji) są niezgodne z prawem ale nikogo to nie obchodzi więc jest jak jest. Wszystko co ma moc większą od 25mW na 2.4G jest sprzeczne z normą europejską.

Sprawdzałeś zasięg swojej aparatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to wszystkie dostępne teraz aparatury (za wyjątkiem dji) są niezgodne z prawem ale nikogo to nie obchodzi więc jest jak jest. Wszystko co ma moc większą od 25mW na 2.4G jest sprzeczne z normą europejską.

Sprawdzałeś zasięg swojej aparatury?

Tak, sprawdziłem zasięg w wersji z ze słabszą anteną, wynosi dokładnie 90 metrów (zamówiłem mocniejsze o zasięgu 1,1 km i czekam na kuriera). Przed użyciem jej w locie wielokrotnie ją przetestujemy, skonsultujemy ją także z sekcją modelarską AZL. Dodamy też zabezpieczenia po stronie odbiornika, które przejmą kontrolę nad modelem w razie utraty zasięgu (korzystające z GPS).

 

Wpis na naszej stronie internetowej dotyczący aparatury:  http://proximalbots.pl/projekty.php?id=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, 90m do Vento.

Z jednej strony piękne jest, że młodzież podejmuje się wyzwań i doprowadza coś do stanu prawie działania, z drugiej to trochę straszne.

Mam tylko nadzieję, przynajmniej pierwsze loty będą na jakimś pustkowiu, a nie w centrum miasta na boisku szkolnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trzeba zawrócić na ziemię.:)

Zabieracie się chyba od tyłka strony. Przy takim budżecie można zrobić całkiem fajny projekt a jak widzę u was zabieranie się za wszystko na raz, źle się to skończy.  

Zacząłbym od zmontowania gotowego działającego modelu z autopilotem na częściach już sprawdzonych przez innych. Dopiero po ulotnieniu zacząłbym pojedynczo wymieniać elementy za każdym razem ulatniając i testując sprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie rozbroiły / powaliły drążki aparatury... ale  mają i zalety -takie czerwoniutkie…   a wiadomo, że wszelkie czerwone są sportowe i szybkie    ;)    

                                          -niestety te   nie wróżą solidności precyzji i niezawodności.

 

dokładnie jak przedmówca.  dodałbym -próby kilka kilometrów od ludzi, zwierząt, budynków, samochodów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ja tam dobrze widzę arduino ?

 

ATMEGA 328p ma 6 sprzętowych kanałów PWM jeśli potrzeba więcej należało by je emulować programowo.

O ile dobrze pamiętam wyciąga to 20 Mhz jesteście pewni ze wystarczy wam zegara i pamięci procesora na obsługę wszystkich peryferiów.

Zakładam ze będziecie korzystać z gotowych bibliotek, wydaje mi się że może być ciężko.

 

Aparatura to dość istotna kwestia.

Za kilkadziesiąt złotych można kupić używaną sprawną aparaturę. Nowy sprzęt z odbiornikiem zaczyna się od 99 zł

Myślę że dało by się tam upchać atmegę i dalej eksperymentować.

Z waszą aparaturą jest wysokie ryzyko rozbicia pianki o wartości 300 zł.

 

Cel projektu jest chyba czysto edukacyjny :) gorąco kibicuję i udanych lotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 30.04.2019 o 14:59, Sztosik napisał:

NA tym pakiecie przy umiejetnosci szybowania to i z 45 minut polatacie. I jak efekty waszej pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.