Skocz do zawartości

Quadrocoptery by przemo ... moje pierwsze kroki jak i późniejsze od 5 cali do ...


przemo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Witam wszystkich po dość sporej przerwie w obecności na forum ... jak to bywa w życiu, priorytety się zmieniają, więc pewien czas musi upłynąć, żeby znowu priorytety się zmieniły  ;) ... przyszedł czas na coś nowego i padło na quadrocpotera 250. Po przez steam zakupiłem symulator FPV Frerrider (koszt coś 21 PLN) i coś powoli uczę paluchy do machania gajgami na aparaturze ... latania nie nauczy ale z pewnością pokarze który drążek do czego służy i jak może się zachować quad. 

Wracając do budowy ... w moim przypadku same nowości ... nie jestem dość rozgarnięty w kwestii elektroniki ale sądzę, że dam radę sobie polutować FC z resztą rzeczy ... jak nie to znaczy że się myliłem  :D Im głębiej w lasy tym coraz więcej niewiadomych  i pytań się pojawia ale najpierw co nie co w sprawie budowanego quada.

 

Rama: iFlight XL5 V3 240 mm true X FPV

silniki: emax RS2205 2300 kv

ESC: emax  30 A Blheli

FC: Omnibus F4 z wbudowany PDB link do FC

Pakiet: do celowo 4S 1500 najmniej 45 C, ale na sam początek 3S 1800 mah (takie mam na takim spróbuje unieść quada o ile mi będzie to dane  :D )

śmigła: Dalprop 5040x3

 

Co FPV póki co nie myślę ... ogarnę latanie przy nodze i finansowo się odkuje będziemy myśleć. 

Parę zdjęć:

 

Rama

post-8897-0-92070900-1556648868_thumb.jpg

 

 

Tyle co udało mi się ogarnąć, obecnie czekam na FC

post-8897-0-90879600-1556648873_thumb.jpg

 

Posiadam aparature Turnigy 9XR z modułem nadawczym turnigy DSSS, chciałbym kupić odbiornik, mniejszy i żeby ogarnął sterowanie quada na tym jednym kablu ... co mi polecicie ?

Przyznam że pewne kwestie to dla mnie czarna magia ale może z waszą pomocą uda się to jakoś ogarnąć  :) Piszę jako żółtodziób w tej kwestii więc proszę o wyrozumiałość  ^_^

 

Pozdrawiam przemo 

20190425_121212.jpg

20190426_175757.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W tym module masz telemetrie?, szukaj czegoś żeby ppm co najmniej było ale to raczej większość dzisiejszych odbiorników powinna mieć. Ja od wiosny się uczę latać quadem jakbyś miał problemy to pisz a że mieszkamy niedaleko siebie to się możemy zgadać kiedyś na latanie jeśli chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Pewnie że się odezwę jak uda mi się poskładać mojego quada :) a powiedz mi gdzie latasz ? Ewentualnie odezwij się wcześniej to w miarę wolnego czasu podskoczę i poprzyglądam się jak Ci idzie :)

 

EDIT :

Pytanie ...

Moja aparatura TGY 9XR z modułem nadawczym DSSS i czy odbiornik  Turnigy iA6C PPM/SBUS 8CH 2.4G AFHDS 2A podejdzie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja latam koło śmietniska koło drogi dojazdowej, pewnie będę dzisiaj ok 14,15.

Kolega ma turnigy 9 i coś pamiętam że binduje z odbiornikami fly Sky ale tymi bez telemetri, mam chyba jeden. Czyli z afhds bez 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedł w końcu FC. Powoli cosik działam przy kładzie i może w tym tygodniu poleci przy nodze jak czegoś nie spartole i jak czas wolny pozwoli :P 

Temat z odbiornikiem zamknięty, zakupiłem aparature Turnigy Evolution i jestem wstępnie bardzo zadowolony :) czyli połączenie RX z FC pójdzie na "jednym kablu" tak jak chciałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś napiszę w temacie żeby nie było, że zaniechałem budowy. Nic wręcz mylnego ... quadzik już nawet poleciał, mam wylatane na nim dwa pakiety. Na pierwszy raz latania quadem to przyznam, że miało to mało wspólnego do tego, do czego zostały zaprojektowane 250 :P Przyznam, że przyzwyczajenia do machania gajgami z pilotowania modeli samolotów pozostają i często udało mi się na tym łapać po mimo, że uczyłem się latać z tego poradnika z kanału 4 Śmigła (czyli doszedłem do etapu latanie do przodu i do tyłu :) )

 

---->PORADNIK DO NAUKI LATANIA<----

 

Idąc dalej ... podglądając kanały na yotubie takie jak PaulusFPV (autor kanału Paulus dużo pomógł też drogą mailową za co mu również dziękuje) i wyżej wspomniany 4 Śmigła   udało mi się to wszystko podłączyć w jedną całość i skalibrować w Beatflight, choć brakuje póki co gratów do FPV. Oczywiście pomocną dłoń podał też z kolega Zulugula z naszego forum za co mu też dziękuje (miałem przedsmak FPV dzięki koledze i co nie co pomógł w zrozumieniu kilku aspektów).

 

Dzięki poradnikom na yt udało mi się poprawnie skalibrować dorna na pierwszy raz. Oczywiście na dzień dobry obniżyłem  RC Rates'y, ustawiłem wartość 0 dla Super Rates, żeby quadzik był ciut spokojniejszy podczas nauki latania :)

 

Co do wyposażenia to tak ... wcześniej pisałem o kłopotach czy tam moich dywagacjach na temat nadajnik i odbiornika. Suma summarum zdecydowałem się zakupić Turnigy Evolution (koszt z przesyłką z ogłoszenia z OLX ponad 200 PLN i powiem, że jestem ogromnie i pozytywnie zaskoczony co do tego radia, oczywiście radio dedykowane do dronów choć udało by się jakiegoś piankolota podpiąć pod nią ;)

 

post-8897-0-31811000-1557505228_thumb.jpg

 

... i teraz wszystko idzie po jednym kabelku i obsługa sygnału po iBusie  ... tak jak tego chciałem  :)

 

Dronik wygląda póki co tak 

 

post-8897-0-98413400-1557505270_thumb.jpg

 

na tył poskładałem z kawałka plastiku podstawkę pod ledy żeby rozgraniczyć quadrcopter jak jest ustawiony. Tutaj najwidoczniej popełniłem kolejny błąd czyli kupiłem śmigła w tym samym kolorze, póki co idą do mnie w kolorze niebieskim, tak że czerwone z tyłu niebieskie z przodu. Wiadomo, że do FPV to już nie będzie mieć za wielkiego znaczenia ale do latania VLOS wydaje mi się, że to dobra droga.

 

post-8897-0-22027000-1557505276_thumb.jpg

 

śmigła tylko założone tak do zdjęcia żeby nie wyglądał tak łyso :P

 

post-8897-0-48814600-1557505264_thumb.jpg

 

i FC czyli Omnibus F4 z wbudowanym PDB

post-8897-0-77943900-1557505280_thumb.jpg

i schemat tak jak ja to połączyłem, oczywiście pomijając FPV bo póki co nie posiadam, część w dordze z Chin a kamerę kupie już w kraju.

 

Czyli takie podsumowanie 

- rama - iFlight XL5 V3 240 mm true X FPV

- silniki - Emax 2205 2300 kv

- ESC Emax lighting 30A protokół Onseshot 125 (stary ale daje rade)

- FC jak pisałem wcześniej Omnibus F4 z PDB

- lipo 1550 mah tatu 3S 75C

- aparatura Turnigy Evolution

- śmigła Cyclone 5x4x3

 

To co w drodze to :

- gogle Topsky Prime 1S

- VTX Eachine TX805 40 ch

 

do kupienia ale już w kraju w niedalekiej przyszłości to anteny Pagoda 2 i kamera ... myślę nad Runcam Swift 2 lub dołożę i Swift 2 Rotor Riot (choć póki co na chwilę obecną jestem w stanie dołożyć). Choć z miłą chęcią poczytał bym waszych spostrzeżeń co do kamer do FPV ;) 

 

Jeszcze, dronik na lipo 3S daje radę jak na moje możliwości więc jak uda mi się ogarnąć pomyślimy nad przesiadką na 4S

 

Może wrzucę tutaj jakiś film jak tym kaleczę w powietrzu ale to jakoś garnę choćby latanie po okręgu lub po czymś co okrąg przypomina ... ojjj dużo nauki mnie czeka, ale zabawa przednia :)  jednym słowem PODOBA MI SIĘ :) przepraszam za wielkie litery ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ESC Emax lighting 30A protokół Onseshot 125 (stary ale daje rade)
Ale w sumie dlaczego?
Zmień na Multishota, to ma same zalety.
 

 

 

do kupienia ale już w kraju w niedalekiej przyszłości to anteny Pagoda 2 i kamera ... myślę nad Runcam Swift 2 lub dołożę i Swift 2 Rotor Riot (choć póki co na chwilę obecną jestem w stanie dołożyć). Choć z miłą chęcią poczytał bym waszych spostrzeżeń co do kamer do FPV ;) 

Anteny najlepiej kupować w www.prodrone.pl . Cenowo nie odstają od chińszczyzny, a są porządnie wystrojone.

Jeśli za ś chodzi o kamery - zdecydowanie nie dopłacaj do Runcama Swift w wersji Rotor Riot. Różni się to jedynie innymi defaultowymi ustawieniami, nie ma to żadnych zmian w hardwarze czy sofcie.

Jeśli zaś chodzi o wybór kamer, to Runcam Swift jest naprawdę bardzo, bardzo dobry, sam bardzo lubię tą kamerę.

 

Jedyne co wolę nad Swifta (z rzeczy dostępnych w kraju) to jest to Runcam Eagle. Funkcjonalnie jest taki sam w dzień (tzn. widać zwyczajnie wszystko co w FPV widzieć można), w nocy jest nieporównywalnie lepszy (Runcam Eagle w nocy urywa tyłek, można wręcz używać jako noktowizora). Niemniej Runcam Eagle ma dużo przyjemniejszy, bardziej naturalny obraz. Po użycia Eagle'a jak mogę to kupuję tylko Eagle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To radio wygląda jak rozjechana glizda.

 

 

Pozdrawiam

Lasek na to radio rwał nie będę więc niech sobie wygląda w Twoim odczucia jak chce ... mi osobiście designe tego radyjka się podoba, rewelacyjnie leży w dłoniach, jest małe, nie muszę podwieszać radia na smyczy żeby dobrze chwycić manipulatory. Na moich radiu do modeli TGY 9XR o lataniu na kciukach nie mam mowy, gdyż jest duże, wiadomo dwoma palcami lata się fajnie ale w tym maleństwie ogarniam póki co sterowanie dronem samymi kciukami na samym początku, a to raczej wróży na dalszą naukę jako na plus. Funkcje jakie posiada za taką kasę są naprawdę rewelacyjne, o wspieraniu telemetrii nie wspomnę :) z drugiej strony o gustach się nie dyskutuje.

 

 

 

Ale w sumie dlaczego?
Zmień na Multishota, to ma same zalety.
 

 

Anteny najlepiej kupować w www.prodrone.pl . Cenowo nie odstają od chińszczyzny, a są porządnie wystrojone.

Jeśli za ś chodzi o kamery - zdecydowanie nie dopłacaj do Runcama Swift w wersji Rotor Riot. Różni się to jedynie innymi defaultowymi ustawieniami, nie ma to żadnych zmian w hardwarze czy sofcie.

Jeśli zaś chodzi o wybór kamer, to Runcam Swift jest naprawdę bardzo, bardzo dobry, sam bardzo lubię tą kamerę.

 

Jedyne co wolę nad Swifta (z rzeczy dostępnych w kraju) to jest to Runcam Eagle. Funkcjonalnie jest taki sam w dzień (tzn. widać zwyczajnie wszystko co w FPV widzieć można), w nocy jest nieporównywalnie lepszy (Runcam Eagle w nocy urywa tyłek, można wręcz używać jako noktowizora). Niemniej Runcam Eagle ma dużo przyjemniejszy, bardziej naturalny obraz. Po użycia Eagle'a jak mogę to kupuję tylko Eagle :)

 

Co protokołu ESC tutaj mam problem. Po mimo, że pisze na metce załączonej do ESC, Oneshot125, Oneshot42 i Multishot ready, to po zmianie na te protokoły w Betaflight silniki nie ruszają. Choć po zmianie protokołu nie przeprowadzałem kalibracji ESC (nie wiem czy ma to coś w tym momencie wspólnego). W Blheli pokazuje mi wersje softu 14.6 że taką posiadam a najnowsza na liście jest 14.9. Przy próbie flaszowania wyskakuje komunikat, że pliku nie odnaleziono. ESC mam 30A według pudełka a na BLHeli odnajduje mi je jako 20A. Od co cała magia i powód protokołu Oneshot 125.

 

EDIT ...

co do flaszowania udało mi się zflaszować ESC pod Blheli suite z wersji 14.6 na wersje 14.9 ... ale niestety protokoły oneshot42 i Multishot nie działają nadal. Silniki nie kręcą przy włączeniu tych protokołów w Betaflight. Chyba będę musiał żyć z tymi Oneshot125 :P 

 

Z kamerką dzięki za spostrzeżenia. Szybki rzut oka na allegro i ceny chodzą różnie od 400 PLN do 290 PLN powiedzmy tak w zaokrągleniu. Znalazłem najtańsza za te 285 PLN https://allegro.pl/oferta/runcam-eagle-fov-140-800tvl-5-17v-4-3-7840027433 bo widzę, że jest kilka wersji  ... chodziło Ci o tą czy tą droższą za 400 PLN Night eagle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad reglami pomyślę później, ale one nawet nie są na Blheli_s, więc może być kłopot. Poszukaj o kalibrowaniu przepustnicy, bo tu może być problem.

 

Co do kamery. 

Allegro ma dziwne ceny.

Tu masz wersję pełnowymiarową:

https://77hobby.pl/runcam-eagle-p-189.html

A tu wersję micro:

https://avifly.pl/pl/kamery-fpv/runcam-micro-eagle

 

Obraz jest ten sam, ale mikro jest nowszą wersją (Eagle 2 jedt niedostępny w 77hobby.pl od zawsze...)

 

Night Eagle jest z kolei czarno białą kamerą, mocno czułą na podczerwień. Tylko doclatania w nocy ma sens. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz dzięki za link zaraz kupuje :) Powiedz mi jaki format obrazu?  4:3 czy 16:9?

Co do regli znalazłem video na youtube 

https://www.youtube.com/watch?v=rcEQKjCG8wU

 

odnośnie flaszowania emax lighting i udało się :rolleyes: ...mam Multishota !!!! a regle grają marsz imperialny wersja jest 14.75 ale mam jeszcze ściągniętą wersje 14.85 pod Multishota :)

Flaszowałem pod Blheli suite tak jak na filmie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz zauważyłem że wersja 14.85 pod ESC też gra marsza imperialnego więc przy najbliższej wolnej chwili zmienimy wersje z 14.75 na 14.85 :) 

Co kamerki i formatu obrazu dzięki. Moje gogle które nadejdą mam nadzieję że w maju mają format 4:3 i taką też i zakupie. 

 

Co do softu na jakim latam ? Tzn ? Wybacz ale jestem jeszcze w pewnych aspektach zielony ... cud w ogóle, że udało mi się ogarnąć Betaflight i Belheli :P 

Tyle Ci powiem, że soft dla Omnibusa jest najnowszy brany z Betaflight, FC też udało mi się zflaszować, działa więc nic nie zepsułem :P

Jak chodzi o taki soft to: OMNIBUSF4SD (OBSD) 4.0.2 May 5 2019 / 12:08:37 (56bdc8d26) MSP API: 1.41

 

Cosik takiego ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz zauważyłem że wersja 14.85 pod ESC też gra marsza imperialnego więc przy najbliższej wolnej chwili zmienimy wersje z 14.75 na 14.85 :)

Prawidłowo.

May the Force serve you well.

 

 

Co do softu na jakim latam ? Tzn ? Wybacz ale jestem jeszcze w pewnych aspektach zielony ... cud w ogóle, że udało mi się ogarnąć Betaflight i Belheli :P

Tyle Ci powiem, że soft dla Omnibusa jest najnowszy brany z Betaflight, FC też udało mi się zflaszować, działa więc nic nie zepsułem :P

Jak chodzi o taki soft to: OMNIBUSF4SD (OBSD) 4.0.2 May 5 2019 / 12:08:37 (56bdc8d26) MSP API: 1.41

Ok, jak masz BF 4.0 to ok, fabryczne presety są bardzo w porządku.

Ogólnie - warto podłubać trochę nastawy, choć by po to żeby zobaczyć jak to działa.

 

Na początek zobacz presety:

https://github.com/betaflight/betaflight/wiki/4.0-Tuning-Notes

 

Wklejasz po prostu zawartość presetu w CLI i wciskasz enter.

 

Ale jeśli jesteś bardziej zajęty nauką latania, to się z tym nie spiesz - jeszcze zdążysz ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki dzięki. Soft w ESC już jest 14.85. Ustawienia te co piszesz odłoże sobie w czasie, gdyż tak jak piszesz teraz nauka latania ... Wczoraj polatałem, całe 3 pakiety wylatane za mną. Raz tylko odleciałem sobie za daleko co zakończyło się przymusowym lądowaniem i wycieczką po niego na środek łąki (jakieś 200 metrów) ... buzzer zajebista sprawa, ratuje w takich sytuacjach :) lata mi się fajnie, oczywiście tryb angle jak na świeżaka przystało. Łapie się na tym że czasem chce zawrócić (zakręcić) i wychalam samą gajgę od roll zapominając o yaw ;) ... przyzwyczajenia z samolotu :P

 

Dzisiaj złożyłem zamówienie na kamere Runcam Eagle. I czekam z niecierpliwością kiedy bangood wyśle mi VTX'a i gogle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 lata mi się fajnie, oczywiście tryb angle jak na świeżaka przystało

Tryb angle zostaw jak najszybciej.

Jeśli planujesz później latać coś sensownego w FPV to latając w angle'u dorobisz się okropnych nawyków, które będzie trudno wyplenić.

Przechodziłem to już z paroma osobami które uczyły się latać heli bądź quadem i wyplenianie nawyków z latania w angle zajmowało więcej czasu niż zajęłaby nauka latania od razu w acro.

 

Zdecydowanie polecam połączenie symulatora (LiftOff jest spoko do nauki latania w FPV, do latania bez FPV wystarczy dowolny symulator z helikami (bo zasada jest taka sama)) i nauki w acro.

Jeśli nie masz jak ogarniać symulatora, to w BFie jest tryb "acro trainer" który zachowuje reakcje quada w trybie acro, ale nie pozwala wyjść ponad zadane wychylenie. Nie dodaje złych nawyków, a nie masz ryzyka, że quad Ci flipnie, albo ucieknie w przestrzeń (bo bez pochylenia nie ma prędkości).

Więcej o tym trybie masz tu:

https://www.youtube.com/watch?v=vH3eH7yI2SY

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Coś dalej napiszę w temacie ...

 

dorobiłem oświetlenie LED, latając bez FPV dużo pomogło w orientacji koptera w powietrzu a szczególnie dioda led na przodzie, która mocno świeci i jest widoczna w czasie dnia nawet przy słonecznym dniu ... dla mnie rozwiązanie super.

 

post-8897-0-27525200-1560335181_thumb.jpg

 

żeby zamocować do ramy z pomocą przyszła tkanina szklana i żywica z której zrobiłem mocowanie

 

post-8897-0-62365700-1560335176_thumb.jpg

 

no i tył i spód koptera ... za dnia kiepsko ale za to bliżej zmroku daje rade. Wczęsniej była zamocowany pasek led na kawałku plastiku obecnie na elemencie wykonanym z tkaniny i żywicy.

 

post-8897-0-42497800-1560335171_thumb.jpg

 

Co do samych pierwszych lotów na FPV ... z samego początku ciężko było się przyzwyczaić do widoku z kamery tzn takie delikatne przeczucie klaustrofobii z myślą że zaraz z boku o coś uderzę. Bilans pierwszych lotów był takie, że urwałem jedną z czterech śrub mocujących silnik w jednym z ramion (obecnie zostały trzy śruby). Będę miał więcej czasu będę próbował wykręcić jakoś tą urwaną śrubę choć łatwo nie będzie to była wkręcana na niebieskim kleju do gwintu. Idąc dalej ze stratami to powyginane śmigła ale póki co żadne nie złamane ... dalprpo'y cyclon'y dają radę i są naprawdę super. Pierwsze loty były na śmigłach 5x4x3 obecnie spróbowałem na 5x4,6x3 i różnica jest duża w prędkości. 

Raz udało mi się zgubić antenę fpv w kopterze ale na szczęście ją znalazłem :)

 

Poniżej króciutki film z DVR ... jak widać mod angle :) wiem że to nie zgodne ze sztuką przy tego typu kopterach ale przesiadka z samolotów gdzie samolot leciał cały czas do przodu na wielowirnikowca gdzie potrafi latać do przodu, do tyłu i bokiem robi dla mnie duże spustoszenie czasem z paluchami na aparaturze ale powoli udaje mi się to w jakiś sposób okiełznać :) czasem próbuje trybu acro trainer co znacząco zmienia światopogląd na sterowanie ale tryb jest naprawdę fajny bo nie pozwala na wywrotkę ale powrót do płaszczyzny poziomej już jest w naszej gestii a nie akcelerometru. Ogólnie mam za sobą wylatanych pakietów zdrowo ponad 10 sztuk :P ... chwilę wolną staram się spędzać na lataniu a czasem o nią jest dość ciężko.

https://www.youtube.com/watch?v=54QR9d1Xjck

 

I tak pytanie mam takie odnośnie montowanych kondensatorów przy złączu pakietu ... jaki jest ich cel ? Gdzieś udało mi się dosłyszeć że mocowanie ich wpływa na mniejsze zakłócenia sygnału FPV ? Czy dobrze słyszałem czy źle ?

Po zmianie śmigieł na większy skok wzrosło z pewnością pobór prądu i chyba stąd mogą pochodzić poziome linie które widać na materiale z DVR ? Dobrze kombinuje czy błądzę ? Bardzo proszę bez szyderstwa gdyż pewnych rzeczy natury technicznej nie ogarniam ale bardzo się staram ... czasem zrozumienie czegoś komuś przychodzi szybciej a czasem innym wolniej ... ja zaliczam się do tej drugiej części ludzi :P

 

a co jeszcze podoba mi się kopterach tego pokroju to możliwość transportu choćby na plecaku i dojazd na miejscówkę rowerem ... dla mnie ogromne udogodnienie bo w zasadzie mnogość miejsc do latania wzrosło ogromnie :)

post-8897-0-34420100-1560336690_thumb.jpg

 

Pozdro i proszę o wyrozumiałość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory na zasilaniu mają za zadanie ograniczyć szpilki napięciowe powstające przy gwałtownych zmianach wartości przepustnicy (czy to na skutek ruchów drążkami czy działania samego kontrolera). Zasilanie owszem masz 4S (~17V) ale przy szpilkach napięcie może zdrowo przekraczać i 50V. A to oznacza, że sprzęt który masz podpięty bezpośrednio do zasilania - np nadajnik video w wersji HV (high voltage) pomimo tego, że wytrzyma 35V to 50V może już nie wytrzymać. Dlatego kondensatory daje się właśnie najczęściej 35V np 850uF.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poniżej króciutki film z DVR ... jak widać mod angle :) wiem że to nie zgodne ze sztuką przy tego typu kopterach ale przesiadka z samolotów gdzie samolot leciał cały czas do przodu na wielowirnikowca gdzie potrafi latać do przodu, do tyłu i bokiem robi dla mnie duże spustoszenie czasem z paluchami na aparaturze ale powoli udaje mi się to w jakiś sposób okiełznać :) czasem próbuje trybu acro trainer co znacząco zmienia światopogląd na sterowanie ale tryb jest naprawdę fajny bo nie pozwala na wywrotkę ale powrót do płaszczyzny poziomej już jest w naszej gestii a nie akcelerometru

Twój wybór, ostrzegałem.

 

Kondensatory na zasilaniu mają za zadanie ograniczyć szpilki napięciowe powstające przy gwałtownych zmianach wartości przepustnicy (czy to na skutek ruchów drążkami czy działania samego kontrolera). Zasilanie owszem masz 4S (~17V) ale przy szpilkach napięcie może zdrowo przekraczać i 50V. A to oznacza, że sprzęt który masz podpięty bezpośrednio do zasilania - np nadajnik video w wersji HV (high voltage) pomimo tego, że wytrzyma 35V to 50V może już nie wytrzymać. Dlatego kondensatory daje się właśnie najczęściej 35V np 850uF.

To jest jedna z rzeczy.

Druga jest taka, że kondensatory zmniejszają nam pływanie masy w górę i w dół.

A masa jest o tyle istotna, ze stanowi poziom odniesienia do wszelkich linii sygnałowych. Właśnie pływanie masy powoduje te piękne przeźroczyste pasy płynące przez obraz, czy nawet większe zakłócenia na odczycie z żyroskopu.

Może mieć też wpływ na silnik, ale DShot ma sumę kontrolną, więc to już nie jest takim problemem jak np. w czasach Multishota (aczkolwiek potrafi to przytkać komunikację).

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.