Skocz do zawartości

Quadrocoptery by przemo ... moje pierwsze kroki jak i późniejsze od 5 cali do ...


przemo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W zasadzie niby masz racje ale gogle kupujesz raz i odbiornik do nich. Zakup później kolejnej kamery i VTX wychodzi i tak taniej jak kolejnego air unita od DJI, no ale wiadomo, że jakość obrazu wprost miażdży. Teraz zastanawiam się czy nie zacząć zbierać na gogle HDO 2. Coś znowu będzie trzeba sprzedać :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie masz rację, ale chyba nie chcesz mi powiedziec, ze do każdego kolejnego drona przekładasz kamere i vtx z poprzedniego modelu , i tak rotujesz w zależności czym chcesz polatac? Chociaż w sumie kto Ci zabroni ????

Jak liczyłem vtx plus kamera plus antena okolo 450-470zl . Air unit 650. Wychodzę z założenia, że wolę zamówić dwa pakiety mniej a dołożyć do air unita :) kto co lubi ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie przekładam bo za dużo roboty z tym. Kamera Foxxer falkor około 140 pln, vtx atl atl holybro coś koło 120 pln, antena to akurat można przekręcić ale dla rachunku powiedzmy około 40 pln plus koszty przesyłki powiedzmy około 30 PLN mi wychodzi około 370 pln. Kwestia też na jakich Ty podzespołach liczyłeś. Tutaj akurat mojego graty do fpv, z których jestem naprawdę zadowolony ;) Poczekamy aż zrobi się jakaś konkurencja na rynku dla DJI to wtedy może ceny spadną bo zacznie walka o klienta, no chyba że konkurencja nie dorośnie do pięt DJI no to będzie dalej monopol ;) Uważam że to fajna sprawa ale jeszcze za droga. Ogólnie zazdroszczę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa. Jak będziesz miał okazję się przelecieć to polecam ;) tylko uważaj bo jak sie spodoba to analoga juz na głowę nie założysz :P

Ja nie jestem jakimś ogromnym fanem marki DJI( bo ceny spore), ale skoro zrobili coś o czymś konkurencja nawet nie pomyślała, no może poza bytefrost, ale to chyba temat rzeka, bo cisza w temacie,więc postanowiłem spróbować, i nie żałuje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem okazję się przelecieć na DJI'u :)

 

Efekt jest dziwny. Tzn. wygląda to pięknie i w samolocie byłbym zachwycony. W quadzie za to mam problem ze zmienną latencją. Tzn. jakbym latał racing - pewnie (bo nie lata się daleko), ale jak robię te swoje dziwne rzeczy za jakimś betonem, to zmienność latencji powoduje, że czuję się niepewnie. I to już nawet nie chodzi o jej wielkość, chodzi o to, że jest zmienna

 

No i niestety - na DJI toothpicka nie zrobisz. Tzn. ta Twoja trójka to trochę inna klasa, niż to do czego Przemek kupił ramę :) . Toothpickiem można przywalić sobie w głowę na pełnej prędkości i krzywda się nie stanie. Trójką na DJI to już jak 5" dostać.

 

Ja osobiście czekam aż powstaną trochę bardziej otwarte systemy cyfrowe. A idealnie byłoby mieć możliwość sensownego połączenia opcji analogowej i cyfrowej w jedne gogle.

Zobaczymy co dalej z tego wyjdzie.

 

A Bytefrost to jakaś porażka szczerze mówiąc. Ani obraz ładny, ani zasięg dobry, ani opóźnienie małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze poszukasz, jest w internecie sporo recenzji, latania w budynkach na dji. Rapidfire wymięka w porównaniu do dja, o dziwo. Jest chodzi o zmiennosć obrazu , to kwestia jak latasz. Jeśli ustawisz focus mode to tylko na bokach obraz sie pogarsza. Środek jest żyleta. Co prawda daleko jeszcze jakoś bardzo nie odlatywałem ale już cos tam mogę na ten temat powiedziec. Drugą sprawą są anteny w dji . Do latania powiedzmy do 700- 1000m jest oki. Pozniej jest gorzej, ale jest mnóstwo (lepszych od dji) super anten, które będe chcial wsadzic w google i wtedy zobaczymy ;) . Co do mojej trójki to ok, jest pewnie i cięzsza od toothpicków, ale lata się jak piątką ;) calosc do lotu waży niewiele ponad 250g z pakietem.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW ... w zasadzie podwójne WOW !!! :P pierwsze ... nowy wygląd forum ... po drugie przyszły dzisiaj silniki, śmigła i cały stack ... jakie to jest małe !!! ... istna rzeź :P

Ogólnie wsadziłem stack do ramy do przymierzenia i super bo się zmieścił ... innego wyjścia nie miał. Dodatkowo w część drukowaną wrzuciłem odbiornik XM + i powiem miejsce na niego idealne i nie ma konfliktu z ramą. Na zdjęciu stack w ramie i z odbiornikiem MX +. Jak widać anteny są dość długie i "czujki" wyglądają dość karykaturalnie ... spróbuje jeszcze obrócić odbiornik i anteny zawinąć co przełoży się na skrócenie czujek. 

 20191217_190608.thumb.jpg.26d3ef9bad638efd50ad2535ccd6bad1.jpg

 

W sieci znalazłem schemat jak to podłączyć ... jest obszerny 

SucceX-F4-16x16-FLYTOWER.thumb.jpg.af8a9e630c9a61cbd7910cee6a1256e1.jpg

 

Patryk do Ciebie pytanie ta wtyczka oryginalna do podłączenia kamery będzie pasować do Foxxera Predatora 4 nano ? Znaczy to nie problem po jak coś się kable połączy ale tak pytam z ciekawości bo kamery spodziewam się według banggodu po świętach czyli po nowym roku. Jeszcze pytanie mam takie mianowicie pin "OSD" w kamerze ... czy da się go podpiąć pod FC żeby można było po przez gogle i aparaturę wejść do menu kamery ? 

 

Nic w zasadzie dzisiaj nie montuje bo śrubki do przykręcenia silników do tej ramy okazały się za krótkie i musiałem zamówić nowe. Może w czwartek coś podziałam o ile paczka ze śrubkami przyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, przemo said:

Jak widać anteny są dość długie i "czujki" wyglądają dość karykaturalnie ... spróbuje jeszcze obrócić odbiornik i anteny zawinąć co przełoży się na skrócenie czujek. 

Możesz skrócić antenki. Tzn. obcinasz cały kabel i następnie zdejmujesz tyle ekranu ile obecnie jest zdjęte. Możesz tez zwinąć w kłębek, tylko ta część bez ekranu (biała) ma znaczenie co do tego jak jest ułożona.

  

2 hours ago, przemo said:

 

Patryk do Ciebie pytanie ta wtyczka oryginalna do podłączenia kamery będzie pasować do Foxxera Predatora 4 nano ? Znaczy to nie problem po jak coś się kable połączy ale tak pytam z ciekawości bo kamery spodziewam się według banggodu po świętach czyli po nowym roku. Jeszcze pytanie mam takie mianowicie pin "OSD" w kamerze ... czy da się go podpiąć pod FC żeby można było po przez gogle i aparaturę wejść do menu kamery ? 

 

 

 

Powinno pasować. Przynajmniej mój Predator mini pasuje. Pasuje też Eagle 2 micro i Ratel.

 

A co do podpięcia OSD. Można, ale w zasadzie się nie da :D

Tzn. Możesz przylutować przez rezystor pin OSD do pola lutowniczego oznaczonego jako LED i zmapować LED na Camera_control. Raczej trzeba będzie też dodać kondensatorek, bo pełnowymiarowy Predator ma z tym problem, a co dopiero nano predator. Po tym na 80% będzie działać.

Problem polega na tym, że wtedy kiedy włączysz filtrowanie dwukierunkowym dshotem, to FC wywala konflikt DMA. A zdecydowanie fajniej mieć jedna porządne filtrowanie niż sterowanie kamerą.

Na pociechę Ci powiem ,że Predator to jedyna moja kamera w której ustawieniach nie grzebię. Po prostu jest zawsze dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj polutowałem całość. Myślałem, że będzie dużo gorzej z takim rozmiarem stacku ale poszło mi w miarę i bez żadnych przeszkód :) '\

Całość a w zasadzie powiedzmy 90% koptera wygląda tak 

20191220_175929.thumb.jpg.5baa85d4492178acd335ea9e6f2f6089.jpg

 

20191220_175900.thumb.jpg.83ac4bfa0697a6714766756359b9a071.jpg

 

... 90 % bo brakuje kamery. Ma przyjść niby do końca grudnia ale biorąc pod uwagę nadchodzące święta raczej spodziewam się jej po nowym roku. Oblot dzisiaj zaliczony na VLOS. Lata się fajnie. Na pakiecie 3S wyrywa w moim odczuciu jak 5 calówka na 4S. Troszeczkę wiało i przyznam, że taki lekki kopter jest bardzo podatny na wiatr. Tak na jeden pakiet wylatany na VLOS jestem zadowolony. Teraz czekam na kamerę i oblot na FPV. Co ciekawe 2 zakładki w betaflight miałem już uzupełnione czy zakładkę port i configuration. W tej drugiej zmieniłem tylko kręcenie się silników na reversed więc praktycznie zero kopania :P Kupuje więcej pakietów 3S 300 mah, wielkość koptera jednak warta budowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czułość na wiatr to najpewniej kwestia niskiego współczynnika I w PIDach :)

Dograsz, będzie sporo lepiej.

 

Nie widzę czy to zrobiłeś, ale jeśli nie to przypnij opaską zaciskową kabel anteny do słupka ramy. IPEX jest wybitnie parszywym złączem, bardzo łatwo się wypina. Jak nie przypniesz to zgubisz ;)

 

No i powiedz mi czy wrzuciłeś tutaj JESC i dwukierunkowego Dshota. Bez tego ten quad będzie naprawdę ścierowaty w prowadzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk. Powiem Ci szczerzę, że nie mam pojęcia co to jest JESC i jak go wrzucić. Jak chodzi o DSHOT'a ustawiłem Dshot600. Betaflight mam 10.6 i nie mam żadnego suwaka odnośnie dwukierunkowego dshota. (teraz wypatrzyłem na youtubie że co po nie którzy mają). Dużo rzeczy nie ogarniam, więc proszę ładnie o pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W sylwestra przyszła ostatnia część czyli kamera Foxeer Predator mini V4. Oj maleństwo to muszę przyznać w porównaniu do Foxeer Falkor mini. Zamontowanie to w zasadzie żadna sztuka, zakończyło się zlutowaniu kabli od stacku razem z kablami od kamery. Trzy kabelki, kolorem adekwatne do siebie więc żadna filozofia. 


20200101_201332.thumb.jpg.532c351d42bd374351e8df2861eb29f6.jpg

 

Przeboje miałem, gigantyczne dużo wcześniej jak chciałem zaktualizować soft w FC po przez betaflight. Jakie było moje zdziwienie jak wybrałem ten sam soft co obecny tylko nowszy i po sflaszowaniu quadzik jednym zamarł ... dramat po całości ... tyle dni oczekiwania na części ... euforia z pierwszego oblotu na vlos i rozczarowanie po aktualizacji softu :(

 

ale na szczęście nasz forumowy "Doktor Quadkopter" czytaj Patryk Sokol przyszedł z pomocną dłonią i wyciągnął mnie z impasu. Patryk po stokroć dzięki, że za Twoimi radami ten mały mikrus znowu poleciał i co ciekawe o niebo lepiej jak za pierwszym razem :) ... w zasadzie rady to jest mało powiedziane .... za Twoimi poleceniami i trafną diagnozą ...  dzięki za cierpliwość do mojej osoby , nie ukrywam że dużo rzeczy jest dla mnie na chwilę obecną zagadką ale w miarę wolnego czasu staram się to ogarnąć ... oczywiście z dwojakim skutkiem :P 

 

Skromne latanie po zdrowej przerwie w machaniu gajgami oczywiście zaliczone glebą ale ten toothpick to jest to czego chciałem na miesiące letnie gdzie z rana mogę wyjść pod altanę napić się kawy i pokręcić się dronikiem wkoło domu. Sąsiedzi są wyrozumiali w końcu to moi bracia :P

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna kamera. Falkor czasem łapie mi opóźnienia (nie są bardzo upierdliwe ale czasem występują) ale przy predatorze kilka stopni ponad zero rewelacja. Kolory fajnie odwzorowane, w goglach widać bardzo dobrze gałęzie ... choć końcówka filmu tego nie potwierdza ale to po prostu błąd operatora :P  Moje zdanie ... warta swojej ceny ... na banggod zakupiłem ją ze zniżkami za około 135 PLN z przesyłką. Na naszym allegro cena waha się w granicy około 180-190 PLN plus przesyłka. Szczerzę mogę polecić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie Predator to moja ulubiona kamera do lotów w dzień, tak absurdalnie podbija kolory, że od razu lepiej widać ghost branche i inne śmieci.

Problem polega na tym, że w nocy robi się dosyć słabawa.

 

W nocy zdecydowanie lepszy jest Caddx Ratel :)

 

Patrząc po Twoim stylu latania to możesz spróbować obniżyć współczynnik I dla Roll i Pitch (Yaw nie ma co tykać), tak o połowę.

Nie obiecuję, że Ci się to spodoba, ale warto sprawdzić, może akurat :)

 

A za pomoc to postawisz Colę Zero przy okazji ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryku z pewnością pogrzebie w ustawieniach i sprawdzę z miłą chęcią Twoją propozycję, wcześniej polatam jeszcze na ustawionym expo bo zauważyłem że go nie było.

 

Krzyśku co do setup'u :

aparatura  Taranis X-lite

odbiornik: XM+

gogle: Skyzone Sky02x

Anteny na goglach: Prodrone, polecam bardzo dobre anteny, pagoda https://shop.prodrone.pl/en_US/p/Antenna-Pro-Pagoda-2.1-Long-goggles-edition/225 

kierunkowa https://shop.prodrone.pl/en_US/p/v2-Xtreem-Cross-air-5.8GHz-10dbi-antenna/222

 

quad:

rama iFlight Turbobee na śmigła 2,5 cala https://www.banggood.com/IFlight-TurboBee-120RS-Plus-120mm-Wheelbase-2_5-Inch-3mm-Bottom-Plate-FPV-Racing-Frame-Kit-p-1532106.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

 

silniki Brotherhobby 8000kv https://www.banggood.com/BrotherHobby-Returner-R3-1103-8000KV-11000KV-1-2S-Brushless-Motor-for-RC-Drone-FPV-Racing-p-1490800.html?rmmds=myorder&ID=528717&cur_warehouse=CN

 

śmigła emax avan 2,5" https://www.banggood.com/2-Pairs-Emax-AVAN-Rush-2_5-Inch-3-Blade-Propeller-For-Babyhawk-R-RC-Drone-FPV-Racing-Multi-Rotor-p-1335552.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

 

stack: https://www.banggood.com/IFlight-V1-SucceX-F4-Flight-controller-OSD-12A-Blheli_S-2-4S-Brushless-ESC-5_8G-25100200mW-VTX-16x16mm-p-1438743.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

 

kamera: https://www.banggood.com/Foxeer-Predator-4-Nano-Super-WDR-4ms-Low-Latency-1000TVL-FPV-Racing-Camera-OSD-43-169-NTSC-PAL-for-RC-Drone-p-1529597.html?rmmds=myorder&ID=3235&cur_warehouse=CN

 

antena VTX Foxeer Lollipop 3 https://www.banggood.com/2pcs-Foxeer-5_8G-Lollipop-3-RHCP-2_5DBi-Omni-FPV-Antenna-U_FL-for-RC-Drone-BlackRedPurpleFluorescent-Green-p-1472199.html?rmmds=search&ID=228&cur_warehouse=CN

 

pakiet to 3S 300 mah

 

Tak to wygląda :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.