Skocz do zawartości

Profile skrzydeł,gdzie to ogarnąć?


Dyster
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niedawno miałem tu debiut. Chciałem budować szybowiec z balsy, ale dobrzy nowi koledzy mnie wyśmiali i mieli rację. Podszedłem do tego z pełną pokorą. Posłuchałem. Kupiłem sobie Easy Glider 4 i jest bajecznie. Fajna maszyna, poważnie. Taka duuuuuuża jak dla takiego amatora, jak ja. Postępy są. Więc jeszcze raz wszystkim tutaj dziękuję. Można na ludziach polegać.

   Popytam więc o więcej. Wcale nie zrezygnowałem z budowania. Będę to robił równolegle. Do tego jest potrzebna teoria.

Dużo grzebię w internecie, masa ciekawych rzeczy, ale jednego nie mogę się doszukać. Może nie potrafię korzystać z orzeglądarki??

Na wszelkie sposoby chcę się gdzieś dokopać do informacji o profilach, a dokładniej gdzie znaleźć to skondensowane, tj. żebym się dowiedział co to i jakie to ma właściwości np. SD 7012, SD7037, MG 06 itp Poważnie szukam i jest bieda. Jest gdzieś to zebrane???

   Chcę po prostu wiedzieć!!!

Najczęściej jak coś znajdę, to ludzie mówią o tych profilach jak o jakiejś oczywistości. Przewaga tego nad tamtym itp... Skądś to trzeba wiedzieć.....Nie daję rady.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

   

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profili sluzy do obliczania charakterystek profili a takze ich kreslenia, wycinania etc.  Ale nic nie wyjasnia.

 

Maciek, jesli zrozumialem, pytal o wyjasnienie np jak zrozumiec charekterystyke profilu i jak je dobrac.

Jesli o to chodzilo, to na poczatek proponuje ogolna ksiazke o aerodynamice profili, liczby Re etc.  Po Polsku jest np W. Niestoj Profile Modeli Latajacych; jest to juz dosyc stare ale chyba wyszlo cos nowego..

 

Prawdziwa studnia wiedzy sa oczywiscie prace M. Selig:

 

https://m-selig.ae.illinois.edu/uiuc_lsat.html

 

 

Jest tez kilka dobrych profili na Czeskiej stronie, wraz a opisami:

 

http://www.airspace.cz/akademie/rocnik/2009/12/airfoils.php

 

Jest tez duzo innych stron w sieci.

 

Do analizy to wyzej wspomniany Profili i XFLR5.  Oba uzywaja tego samego programu, X-Foil, napisanego przez swiatowej slawy Polaka w tej dziedzinie Marek Drela z MIT.  Z tym, ze Profili jest latwiejszy w uzyciu na poczatek. 

 

 

Trudno bedzie znalesc wszytko skondensowane bo jest tego duzo i ciagle sie zmienia i poprawia.  I o to wlasnie chodzi! ;)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.