Skocz do zawartości

Klej/e do ortalionu i nylonu - który wybrać?


dondu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.. 

Muszę uszyć dość mały spadochron (36cm x 22cm). To skomplikowany kształt (patrz załączniki). 
 

Pierwsza wersja próbna będzie wykonana z ortalionu 60g/m2, a druga wersja właściwa z tkaniny latawcowej NYLON RIPSTOP 46g/m2 powleczonej PU (poliuretan).

 
Ponieważ w obu przypadkach materiał jest śliski i cienki, chcę najpierw skleić kształt jakimś klejem do tkanin, by później łatwiej było go szyć maszyną lub ręcznie. Operacje te będą oczywiście wykonywane sukcesywnie fragment po fragmencie. 

 

Wiem, że są kleje do tkanin, ale nie wiem który by się nadawał i nie przeszkadzał zbytnio w procesie szycia i użytkowania spadochronu. 

Proszę o poradę w tej sprawie. 

post-8111-0-51525100-1559727280.jpg

post-8111-0-11397400-1559727287.png

post-8111-0-56902300-1559727291.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kolego (tak piszę neutralnie, wolałbym użyć imienia, ale niestety tajne)- piszesz "zamierzam uszyć", czyli ten klej ma pełnić rolę mocującą tylko wstępnie, do momentu użycia maszyny. Spróbuj zwykłego polimerowego kleju, nałóż cieniutki wałek, rozsmaruj, daj mu nieco podeschnąć i dociśnij. Jest przeźroczysty, na estetykę nie wpłynie, zadanie tzw. fastrygi zostanie wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wolałbym użyć imienia, ale niestety tajne

I niezgodne z regulaminem...

A co do klejenia tkanin do innych materiałów to... stary dobry butapren.

Wielu jego użytkowników niestety ma z nim kłopot, bo nie bardzo wie jak go prawidłowo użyć. Niestety jest kilka "śliskich" tworzyw których nie zwilża, najlepiej zrobić próbę.

Najpierw powinno się cienko posmarować obie klejone powierzchnie, i poczekać aż do całkowitego ich wyschnięcia.

Następnie na nowo nanosimy na obie cienko klej, i czekamy aż będzie prawie suchy. Wtedy silnie dociskamy obie powierzchnie do siebie, i tak ściśnięte (najlepiej - jeśli mamy możliwość zostawić ściśnięte) zostawiamy do wyschnięcia.

Będzie trzymać jak diabeł Hitlera, a w dodatku jest elastyczny...

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niezgodne z regulaminem...

A co do klejenia tkanin do innych materiałów to... stary dobry butapren.

Wielu jego użytkowników niestety ma z nim kłopot, bo nie bardzo wie jak go prawidłowo użyć. Niestety jest kilka "śliskich" tworzyw których nie zwilża, najlepiej zrobić próbę.

Najpierw powinno się cienko posmarować obie klejone powierzchnie, i poczekać aż do całkowitego ich wyschnięcia.

Następnie na nowo nanosimy na obie cienko klej, i czekamy aż będzie prawie suchy. Wtedy silnie dociskamy obie powierzchnie do siebie, i tak ściśnięte (najlepiej - jeśli mamy możliwość zostawić ściśnięte) zostawiamy do wyschnięcia.

Będzie trzymać jak diabeł Hitlera, a w dodatku jest elastyczny...

no tak , a ja od siebie dodam że nosi on oznaczenie OBT III.............. i tego prawdziwego robionego przez Pionki bardzo trudno dostać

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbjanik  Kleje poliuretanowe w ogóle nie trzymają się Ripstopu. Właśnie dzisiaj robiłem próby klejenia Ripstopu do szkieletu żagloskrzydła. Po różnych próbach nadawał się tylko butapren. Nawet nie musi być podsuszany. Wystarczy jedną powierzchnię przesmarować pędzelkiem i ścisnąc obie powierzchnie ze sobą.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom za cenne uwagi :)

 

Potwierdzam, że chodzi tylko o wstępne (przed szyciem) "fastrygowanie" spadochronu.

 

Butapren oczywiście, to była dla mnie podstawa dawno temu i technologię znam oraz czytam instrukcje - najczęściej ze zrozumieniem :D :D :D

 

Chciałem się dowiedzieć, czy są jakieś lepsze/nowsze kleje, które stosują modelarze.

 

@Wizard of Oz

Gdybyś miał wybrać butapren lub Technicqll, który byś wybrał?

Na ile wystarcza Ci 20ml tubka kleju Technicqll?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

@Wizard of Oz

Gdybyś miał wybrać butapren lub Technicqll, który byś wybrał?

Na ile wystarcza Ci 20ml tubka kleju Technicqll?

 

Na czaszę 2m do podklejania wzmocnień ortalionowych do tkaniny poliestrowej przed zszywaniem zużywam 3-4 tubek. Niestety nie udało mi się znaleźć dostępnych opakowań większych tego kleju. Ale przy tak niskiej cenie, nie jest to aż takim problemem względem tego co się wykonuje.

Rozważałem kiedyś bezbarwny butapren, ale nie zdecydowałem się, więc co do ew. różnic nie wypowiem się.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jacek, do czego takie maleństwo 36x22 cm ? Naszyłem się bardzo dużo latawców płaskich i komorowych ale kleju nigdy nie używałem .Jest metoda aby wstępnie zespolić do szycia elementy.Przy pomocy lutownicy  wykonywać punktowo nadtopienia materiału.oczywiście chodzi tu o naddatek.Do takiego maleństwa gramatura materiału 60, 40 gram to jest dużo i potrzebujesz ripstopu poniżej 27 gram. Taki materiał mam/ ewentualnie dla Ciebie/ Po zszyciu da się prawidłowo taki spadochron uformować, bo przy tej wielkości podana przez Ciebie gramatura to papier.  Do takiego stylonowa krawiecka  60-tka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.