Skocz do zawartości

Długa przerwa w hobby - kilka pytań na początek


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
W dzieciństwie interesowałem się modelarstwem lotniczym RC. Zrobiłem kilka nielotów, miałem dosyć sporo dosyć drogiego sprzętu, inwestowałem w swoją pasję ale niestety z braku wiedzy oraz osoby która mogłaby pokazać mi jak zacząć, praktycznie żaden z moich modelów nie poleciał. Nigdy nie nauczyłem się latać, pilotować modelu. Zazwyczaj moje konstrukcje po prostu spadały do celu, często kończąc tym samym swój żywot. Często odwiedzałem forum "Wirtualna Modelarnia" prowadzone przez Mariusza Wronę, miałem nawet od niego kilka modeli - forum jest od paru lat martwe, ale jeśli Mariusz jest tutaj to go pozdrawiam. Zainteresowanie modelarstwem straciłem w wieku 18 lat gdy pojawiły się dziewczyny, alkohol i samochody ;) 
Od tamtego czasu zdążyłem skończyć szkołę, zmienić kilkanaście razy prace, ożeniłem się, wyjechałem za granicę gdzie też obecnie mieszkam. Mam sporo czasu i nie narzekam na zarobki. Stać mnie na to żeby znowu zacząć bawić się w modelarskie hobby. Nie wiem w sumie od czego zacząć, tak wiele się zmieniło w tej branży. Kiedyś aparatura 2.4ghz to był szczyt techniki, teraz praktycznie ma innych na rynku i można je dostać w każdym zestawie RTF. Poza tym w sumie nigdy nie udało mi wzbić w powietrze więc mogę legalnie powiedzieć że mam zero wylatanych godzin i jestem legalnym nowicjuszem.
 
No, może nie zupełnie - kilka tygodni temu kupiłem sobie właśnie taki mały zestaw RTF na Amazonie żeby trochę poćwiczyć. W sumie to zwykła zabawka - piankowa wariacja na temat Cessny 182 - model F949 z firmy WL Toys. Zwykły 3 kanałowy trenerek, park flyer o rozpiętości skrzydeł 500mm. Polatałem nim dosłownie kilka dni gdy zdarzyła się bezwietrzna pogoda. Niestety, przy jednej z prób sprowadzenia modelu na ziemię - z wysokości kilkudziesięciu metrów - wleciałem niechcący w korony pobliskich drzew. Samolot utknął i obecnie czekam aż spadnie, chociaż pewnie będzie i tak już niezdatny do lotu. 
Model przyszedł w zestawie właśnie z takim śmiesznym, plastikowym i trochę badziewnym radiem 2.4ghz. 

61trOU3IdlL._SL1001_.jpg
 
Został mi więc ten nadajnik i tutaj mam kilka pytań. Jestem zielony w tej nowej technologii więc proszę odpowiedzcie mi jak czterolatkowi, prosto i łopatologicznie. 
Wiem że radio ma ponoć cztery kanały. Zastanawiam się czy przyda mi się jeszcze do czegokolwiek. Zauważyłem że te nowe radia 2.4ghz nie posiadają kwarców. Zastanawiam się więc w jaki sposób nadajnik komunikuje się z odbiornikiem - załóżmy że chciałbym sobie dokupić do tego radia jakiś odbiornik kompatybilny z częstotliwością 2.4ghz - jak mam go 'sparować' z tym nadajnikiem? Samoczynnie się jakoś odnajdą? W nadajniku nie widzę żadnego portu do połączenia z komputerem albo czymkolwiek innym. Posiada tylko drążki, trymery i kilka przycisków. 
 
Poniżej zdjęcie zestawu. Dzięki z góry za uwagę i ewentualne odpowiedzi ;) 

61wF4uTwv6L._SL1001_.jpg

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W technologii 2.4GHz zamiast kwarców, zastosowanie ma odpowiedni protokół komunikacji w jakim nadajnik i odbiornik ze sobą rozmawiają, oraz procedura bindowania nadajnika z odbiornikiem. Jeśli portokół nie pasuje, to odbiornika nie zbindujesz. Nie wiem czy dokupisz do niego inny odbiornik, ja bym sobie darował, bo nawet jak się uda, to będzie miał parametry "zabawkowe". Jak chcesz inwestować w modelarstwo i kolejne modele, to określ jakiś budżet na radio z odbiornikami i na pewno znajdzie się tu masa fachowców, która powie coś o każdym przedziale cenowym. Ja poszedłem drogą niskobudżetową, czyli kupiłem TG9X i teraz je krok po kroku upgradeuję - wgrałem nowy soft, zmieniłem fabryczny moduł na FrSky XJT, w kolejce czeka do przelutowania mocniejszy procesor oraz now gimbale z czujnikami Halla zamiast potencjometrów. Kwota wyjściowa za radio z odbiornikiem to było ok 350zł, ale doinwestowałem już w nie chyba dwa razy tyle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam zadnych Turnigy 9X i modulów. Kup Taranisa X7 https://www.banggood.com/FrSky-ACCST-Taranis-Q-X7-Transmitter-2_4G-16CH-Mode-2-White-Black-International-Version-for-RC-Drone-p-1196246.html?rmmds=search&ID=521800&cur_warehouse=GWTR

Pomimo dziwnego wyglądu to dobre i przyszłosciowe radio.

 

Nie wiem w jaki model celujesz i ile kanałow potrzebujesz, ale na początek ten odbiornik bedzie OK: https://www.banggood.com/FrSky-RX4R-2_4G-416CH-Telemetry-Receiver-PWM-SBUS-Outputs-for-RC-Drone-FPV-Racing-p-1309160.html?rmmds=search&cur_warehouse=GWTR

 

Jak sciagniesz ten samolotek, to pokaż zdjęcia elektroniki, głownie serw, silnika i ESC. Zobaczymy co z tego mozna wykorzystać, aby przerobić Cessne na normalny RC.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik który poleciłeś jest drogi do tego bez obudowy, taniej kupi x6r lub x8r na aliexpress. 

 

Kolego, kup sobie jakieś tanie radio, wszystko jedno jakie, byle byłyby tanie odbiorniki, telemetria nie jest Ci potrzebna.

 

Może być turnigy z modułem dsss. Taniość to 9x/ 9xr pro i odbiorniki po 9$. Chociaż w tej chwili wybór spory innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nitromaniak

Ja bym bral Taranisa qx7 ale z naszego rynku bo doliczajc clo i vat wyjdzie prawie to samo. Zadnego Turnigy nie kupuj bo raz, ze to zle wydane pieniadze ze wzgledu na archaiczny procesor 8 bitowy gdzie w qx7 masz 32 bity!!! Wieksza adresacja pamieci, wiecej bajtow kopiowanych miedzy rejestrami, szybsze operacje logiczne. Dwa, ze pudelkowy link jest o tyle zawodny, ze nalezy go zaraz po zakupie zainstalowac w koszu na smieci. Mozliwosci rozwojowe tej apki sa mocno ograniczone w przeciwienstwie do Taranisa, ktory wygrywa cena/jakoscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Odbiornik który poleciłeś jest drogi do tego bez obudowy, taniej kupi x6r lub x8r na aliexpress.

 

Kolego, kup sobie jakieś tanie radio, wszystko jedno jakie, byle byłyby tanie odbiorniki, telemetria nie jest Ci potrzebna.

 

Może być turnigy z modułem dsss. Taniość to 9x/ 9xr pro i odbiorniki po 9$. Chociaż w tej chwili wybór spory innych.

 

 

 

Po co obudowa do modelu 500mm który wazy 200g?

 

"Kolego, kup sobie jakieś tanie radio, wszystko jedno jakie, byle byłyby tanie odbiorniki, telemetria nie jest Ci potrzebna.:"

 

Porada z ciężkiej d..y.  Przecież takowe już posiada. Patrz zdjecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek , nie warto oszczędzać na radiu bo to sie zemści  kwestia czasu, znam to z autopsji.

W zeszłym roku również przerabiałem temat zakupu nowego radia i w brew pozorom nie jest to takie proste zadanie, bez względu na to jakie masz fundusze na radio ciężko się na coś zdecydować, i zawsze jest tak że jak już upatrzysz sobie radio to się okazuje że wystarczy jeszcze troszkę dołożyć i będziesz miał lepszy nadajnik , jak już dołożysz i masz faworyta okazuje się że wystarczy jeszcze troszkę głębiej sięgnąć do kieszeni i będziesz miał jeszcze lepsze radio , i tak bez końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie tematy pojawiają się cyklicznie, więc w dużym skrócie kolejne posty będą wyglądać tak:
-jak po taniości to bierz Turnigy. Mnóstwo ludzi lata na 9X, na początek będzie więcej niż wystarczające,
-jak trochę drożej, lepiej, ale nadal w niższej półce cenowej to bierz coś z FrSky, może Taranisa X9D+? Tanie moduły, dostępna telemetria, ogrom informacji w internecie jak coś zaprogramować, bardzo wygodna obsługa OpenTX z komputera.
-jak drogo to Futaba, Spektrum, Graupner. Te polecać będą osoby, które takie radia posiadają. Co do jakości i obsługi to się nie wypowiadam, bo nigdy z nich nie korzystałem i raczej nigdy nie będę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"jak trochę drożej, lepiej, ale nadal w niższej półce cenowej to bierz Taranisa X9D+. Tanie moduły, dostępna telemetria, ogrom informacji w internecie jak coś zaprogramować, bardzo wygodna obsługa OpenTX z komputera."

 

X7 ma to samo  a jest połowe tanszy. Nie żebym był fanem X7, mam X9D, ale X7 jest spoko. Mozna miec normalny wbudowany XJT, mozna włożyć TBS Crossfire, R9M,  JP4IN1. Ja osobiscie wole X9D+, ale trzymajac w rekach X7 nie uwazam aby X9D+ był warty 2x wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie tematy pojawiają się cyklicznie, więc w dużym skrócie kolejne posty będą wyglądać tak:

-jak po taniości to bierz Turnigy. Mnóstwo ludzi lata na 9X, na początek będzie więcej niż wystarczające,

 

 

To prawda. Tylko ilu lata na oryginalym TX AFHDS (nie v2 ktory już jest cos wart)? Nikt? Jedyne radio za male pieniadze, ale bez możliwosci (łatwej) rozbudowy to FlySky FS-I6. Zjezdzanie nizej to juz wywalanie kasy w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi. Sprawa u mnie wygląda tak, że chciałbym mieć coś NA JUŻ, żeby w tej chwilii już zacząć latać. Jako nastolatek przerabiałem już kolekcjonowanie sprzętu przed wzbiciem się w powietrze i nie chcę tego powtarzać. Teraz chciałbym zrobić odwrotnie: najpierw sobie polatać, załapać bakcyla na dobre a później zacząć inwestować poważnie. 

Model o którym pisałem zniknął - dzisiaj po pracy wybrałem się w miejsce gdzie wisiał i już go nie zastałem. Wiatr musiał go zepchnąć z drzewa, ktoś go znalazł i sobie zabrał. Szkoda, bo przez parę dni udało mi się już fajnie wytrymować tego malucha i nie dotykając manetek latał sam - jak po sznurku. Zaczynałem się uczyć lądowania, szybowania... szkoda że już go nie ma.

Na tą chwilę mam budżetu powiedzmy 200euro. W tej cenie muszę się zmieścić żeby zacząć latać. Jeśli wydam tą kwotę na DOBRE radio, to później wydam 3x tyle na osprzęt oraz jeszcze drugie tyle na budowę prawdziwego modelu z balsy według planów (jeszcze sięt tak robi w tych czasach?  :D )

Za te 200e mogę sobie kupić takiego trenerka 4 kanałowego. Radio ma ponoć 8 kanałów według opisu na stronie - szkoda że nie ma podanego modelu tego radia itd. Widzę też że są proporcjonalne serwa, odbiornik, regulator - model wydaje mi się OK. Myślę żeby sobie na nim potrenować parę miesięcy a gdy już nauczę się latać to przyinwestuję w porządne radio i będę dalej dłubał. 

LINK: https://alshobbies.co.uk/Ares-Gamma-370-Pro-v2-RTF-UK-RadioLink-AZSA1650UKRLK?search=AZSA1650UKRLK

Ma to wszystko jakiś sens dla was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nitromaniak

Lepiej ta kase zainwestuj w radio a jedyne sluszne w tym przedziale cenowym to Taranis q x7. Zostanie ci 300, za ktore kupisz uzywany model gotowy do lotu. Nie wydawaj kasy na zabawki bo to pozorna oszczednosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mam sporo czasu i nie narzekam na zarobki. Stać mnie na to żeby znowu zacząć bawić się w modelarskie hobby" 

 

" Na tą chwilę mam budżetu powiedzmy 200 euro" 

 

 

 

Jak NIE NARZEKASZ na zarobki i STAC Cie zeby znowu zaczac , to na poczatek zwieksz budzet ............

 

 

P.S.             LINK: https://alshobbies.c...h=AZSA1650UKRLK

                   Ma to wszystko jakiś sens dla was ?

 

 

                   ZADNEGO !!!

 

                  Kiepski model , kiepska ladowarka , pewnie kiepski pakiet.

 

                  " Myślę żeby sobie na nim potrenować parę miesięcy a gdy już nauczę się latać "

 

                   Polatasz nim MAX dwa tygodnie i kasacja  ..........   Uwierz mi .

                   Na poczatku nie lata sie NICZYM  dluzej jak 2 tyg ( przewaznie krocej )   ;)

 

                

 

                 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mam sporo czasu i nie narzekam na zarobki. Stać mnie na to żeby znowu zacząć bawić się w modelarskie hobby" 

 

" Na tą chwilę mam budżetu powiedzmy 200 euro" 

 

 

 

Jak NIE NARZEKASZ na zarobki i STAC Cie zeby znowu zaczac , to na poczatek zwieksz budzet ............

uuuuuu powiało typowym modelarskim przemądrzalstwem ;] już prawie zapomniałem jak to jest w tym środowisku, dzięki za odświeżenie pamięci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.