Skocz do zawartości

Miniszlifierka wiertarka - proxxon czy dremel?


Robert Tomzik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym zakupić miniszlifierkę i raczej skłaniam się ku proxxonowi lub dremelowi? Które bardziej polecacie? Zastosowanie ogólne... Mam wrażenie, że proxxon jest lepiej wykonany, ale może to tylko wrażenie :) Zależy też mi na trwałości...

Z góry dzięki za pomoc :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Od ok. 6-7 lat mam Dremela, podstawowy model 300. Produkcja Made in Mexico.

Dwa razy padł przełącznik - pierwszy po 4-5 latach intensywnego używania, nie tylko w modelarstwie, drugi (też oryginał) - po pół roku. Do tej pory brak luzów w łożysku przy futerku, więc wciąż możliwie są bardzo precyzyjne prace. Brakuje zakresu obrotów poniżej 10tys. Poza krótkim żywotem drugiego wymienionego włącznika trwałość sprzętu oceniam bardzo dobrze, bo naprawdę dawałem mu popalić.

Dokupiłem giętki wałek - polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie też plus dla Proxxona. Używam ich (elektro)narzędzi od wielu lat, nie tylko wiertarek i nigdy mnie nie zawiodły. Bardzo dobra jakość, przemyślane rozwiązania.

 

Jeśli chodzi o wiertarkę to są dwie drogi.

 

1) 230V. Jest to bardziej odpowiednik Dremela, ale ma większy zakres regulacji prędkości. Większa moc ale trochę cięższa niż 12V

2) 12V z z zewnętrznym zasilaczem. Bardzo lekka, poręczna. Do cięższych prac może być za słaba. Zaletą jest to, że kupując zasilacz z regulacją i wiertarkę z regulacją możemy zejść do na prawdę bardzo niskich obrotów, jeśli potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że proxxon jest lepiej wykonany, ale może to tylko wrażenie :) Zależy też mi na trwałości...

Uzywany zgodnie z przeznaczeniem sprzet firmy Proxxon jest nie do zatluczenia. Padajace przelaczniki, jak w Dremelu, to w sprzecie Proxxon rzecz raczej niespotykana.

 

Jedyna rzecz, ktora jest zdecydowanie lepsza w Dremelu, to uchwyty typu Speedclick (zdaje sie, ze sa objete patentem, dlatego jak dotad nikt inny nie produkuje podobnych). Ale te mozna na szczescie uzywac takze z wiertarkami Proxxona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycje 1 i 2 zdecydowanie do roznych zadan przeznaczone. Pozycja 2 jest mniejsza, lzejsza i przez to nadaje sie do bardziej precyzyjnych prac, anizeli pozycja 1. W zasadzie obie sie wspaniale uzupelniaja i czasem jednej z nich nie da sie zastapic ta druga, bo albo jedna za duza, albo druga zbyt slaba...

 

Zasilanie 12V ma swoje wady i zalety.

 

Ale ktora Ty masz kupic, musisz juz sam zadecydowac.

 

Jak mialbym kupowac dla mnie, zdecydowanie wybralbym Proxxon. Od okolo trzydziestu lat posiadam obie - te mniejsza i te wieksza tyle, ze w starszym wydaniu. Czasem nachodzi mnie ochota kupienia nowszych wersji, ale to bardziej kaprys i rezygnuje, bo zasadniczo nie ma takiej potrzeby. Obie intensywnie uzytkowane i jak dotad zadnych usterek - nadal smigaja wysmienicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycje 1 i 2 zdecydowanie do roznych zadan przeznaczone. Pozycja 2 jest mniejsza, lzejsza i przez to nadaje sie do bardziej precyzyjnych prac, anizeli pozycja 1. W zasadzie obie sie wspaniale uzupelniaja i czasem jednej z nich nie da sie zastapic ta druga, bo albo jedna za duza, albo druga zbyt slaba...

 

Nic dodać nic ująć. Pozycja numer 1 będzie bardziej jak Dremel.

 

Jeśli wziąłbyś do 12V zasilacz taki https://allegro.pl/oferta/proxxon-zasilacz-220-240v-micromot-ng-2-s-pr28706-7373285513

to przy skręceniu na zasilaczu i na wiertarce na minimum, obroty są na prawdę bardzo wolne, czasem się może przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno... do Dremela jest więcej przystawek i narzędzi które dostaniesz w każdym Obi czy tego typu markecie. No i ceny mniejsze...

 

Fakt! Sam uzywam wiele przystawek od Dremela, gdyz te pasuja tez do tej wiekszej wiertarki Proxxona. Natomiast posiadajac te mniejsza trzeba tylko zaopatrzyc sie w szczeki odpowiedniej wielkosci, ktore to Proxxon oferuje jako caly zestaw za niewielkie pieniadze. Nota bene ten zestaw szczek pozwala na stosowanie przystawek przeroznej masci i pochodzenia, a nawet frezow stomatologicznych. Niczym w komunizmie: kazdemu wedlug jego potrzeb.

 

O, tak to wyglada:

post-5988-0-58061900-1562222505.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno popsuł mi się wyłącznik w moim starym DREMELu. Mam go od 1993 roku i dwa razy wymieniłem szczotki i teraz muszę kupić wyłącznik ze zmianą obrotów. I Dremel znów wróci do pracy.

 

Z uwagi na to, że te małe szlifierki są jednymi z podstawowych narzędzi jakie używam bardzo często, więc szybko pobiegłem do sklepu i nabyłem doraźnie taką szlifierkę jak na zdjęciu w Leroy Merlin.

Jak zacząłem użytkować, to zostałem mile zaskoczony jakością.

Za niewielkie pieniądze otrzymałem mocną maszynkę, i kupę dodatków( zwłaszcza całkiem dobry wałek giętki).

 

Mam też w użyciu  drugiego Dremela (trochę nowszego) i Proxxona, który jeździ z nami na zawody w gustownej walizeczce.

Dwie maszynki  w kanciapie na stałe są umieszczone na tych stojakach , które przykręca się do stołu

Mam więc porównanie co do tych maszynek.

Wszystkie są dobre, choć Proxxon mnie trochę wkurza bo ma źle umieszczony wyłącznik i czasem niechcący  wyłącza mi się podczas pracy.

Do Dremela nie mam żadnych zastrzeżeń (oprócz kosmicznych cen narzędzi).

Do tego DEXTERA także nie, Jest mocny i solidnie zbudowany.

I dwa razy tańszy od tych "firmowych".

 

Wydaje mi się, że przy amatorskiej eksploatacji taki DEXTER w zupełności wystarczy. Wszelkie narzędzia od innych szlifierek tez do niego pasują.

Myślę, że można się temu Dexterowi przyjrzeć i się zastanowić nad zakupem. Moim zdaniem warto.

A.C.

post-197-0-67978900-1562235875.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.