Skocz do zawartości

Figurka pilota - DIY


idfx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Swego czasu na pokazach modelarskich zauważyłem stoisko z drukarką 3D, gdzie "od ręki" można było zamówić figurkę pilota z własną sylwetką. Dziś jak widzę można to zrobić w warunkach domowych, co mnie podkusiło i nakręciło do działania.

 

Chciałbym zaprezentować efekty :)

 

Do zeskanowania siebie użyłem aplikacji Scandy Pro, potem model oczyściłem i odbudowałem w Meshmixerze. Przyznam, że efekty przerosły moje oczekiwania.

 

Figurkę wydrukowałem ze srebrnego ABS  - wydruk właśnie przechodzi proces wygładzania w oparach acetonu.

 

W zasadzie robiłem to by się czegoś nowego nauczyć, miała być zwykła rzeźba itp., ale z góry mi przyszło do głowy - "Przecież tak można drukować figurkę pilota" :) no i następny wydruk już będzie typowo w tym kierunku ... 

 

Dla zainteresowanych podam parametry wydruku :

 

Temp hot end - 250 stopni

Bed - 90 stopni

Temp w enclosurze 35 - 36 stopni stabilizowana 

 

skanfront.jpg

 

skanglowafront.jpg

 

meshfront.jpg

 

meshlewa.jpg

 

meshlewagora.jpg

 

wydrukfrontprofil.jpg

 

wydrukfront.jpg

 

wydrukglowatyl.jpg

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre! A czy przy wykorzystaniu jako figurka pilota w modelu nie bedzie zbyt wielki ciezar, jesli mozna zapytac? Zakladam, ze ta glowa wowczas musialaby byc pusta w srodku (w zadnym wypadku nie mam na mysli oryginalu), ze tak powiem. Tak sobie mysle, ze w tym celu model powinien do skanowania chyba od razu zakladac lotnicze gogle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha no rozumiem doskonale ;) ta ma 33% wypełnienia, ale można wydrukować samą "skórę" o grubości np. 1.2 mm i w środku będzie puste. Takie wydruki są również bardzo lekkie.

 

Bartku .. czy Ty się podlizujesz za ten Radawiec ? ;) byłem z żoną a Ty zapadłeś się pod ziemię. Teraz nie mam pojęcia kiedy będziemy w PL .. tak samo jak i z lataniem modelami .... po ślubie sporo się zmienia, sam nie wiem czy się cieszyć czy płakać ;)

 

Wracając do tematu, zakończyłem wygładzanie w oparach acetonu, wygląda fajnie według mnie.

 

68438781_1986248734809850_7853753742649196544_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez się kiedyś sklonowalem. Pisałem o tym w dziale figurek. Wstyd się przyznać ale swoje dziecko też podałem temu procesowi. Do skanowania użyliśmy kinecta. Nie trzeba wypasionego sprzętu. O ile wiem reconstructme do skanowania selfie jest za free.

 

Tu link do wpisu z forum: http://pfmrc.eu/index.php/topic/62186-popiersie-figurki-do-modelu-w-skali-14/?p=628133

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm myślałem nad tym Przemku, niektórzy nawet suszarki do włosów odpalają w środku i sterują by utrzymać temp. jednak z kilku względów odpuściłem.

 

Bez problemu udaje mi się utrzymać obecnie wewnątrz 32 - 40 stopni, ABS się drukuje bez żadnych "ale" i chwilowe powolne otwarcie drzwiczek by coś skorygować w ustawieniach drukarki czy levelu stołu nie powodują kłopotów. 

 

Przy upalnych dniach, temp wzrastała powyżej 40 stopni i zaczynał się kłopot. Nawet delikatne otwarcie drzwi powodowało odrywanie się tu i tam od stołu, co nawet przy pozytywnym zakończeniu powodowało jakieś dziwaczne rozstępy. Większość takich wydruków jednak nie kończyło się pozytywnie. Skończyło się na uchylaniu drzwiczek niczym w wędzarcze by utrzymać jednak temp leciutko poniżej 40.

 

Kolejny plus, nie muszę się pierniczyć z wywalaniem elektroniki na zewnątrz, obecnie zasilacz ma własne chłodzenie pobierane z zewnątrz, ale elektronika drukarki wciąż pracuje w takich warunkach, jakie panują w zabudowie. 

 

To takie moje krótkie spostrzeżenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Piotrze, jak postępy z Kinectem ? :)

 

 

W temacie zabudowy. Do mojej drukarki dokupiłem sobie taką nagrzewnicę: 

https://pl.aliexpress.com/item/32815382637.html

 

Mam do tego oczywiscie termostat sterujacy.

 

potestowałeś coś już może nagrzewnicę ? Chyba mi się jednak coś takiego przyda hehe. ABS mi stygnie za szybko co czasem powoduje rozwarstwienie. Temperatura w zabudowie jest w miarę stała i stabilna, jednak gdy wydruk się zakończy drukarka przechodzi w "cool down" co powoduje zbyt szybki spadek temperatury w zamknięciu. Pomyślałem by wykorzystać taką nagrzewnicę i zrobić prosty sterownik na Arduino by temperatura po zakończeniu wydruku spadała zgodnie sz jakimś algorytmem, byle tylko nie za szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.