Skocz do zawartości

jak zrobic sieć wlan w domu


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do znawców informatyki.

Chodzi mi oto ze dostałem od szwagra drukarke z wi-fi samsunga i chciałbym mieć do niej dostęp z dwóch laptopów i telefonów poprzez wi-fi.Nie korzystam z usług internetowych stacjonarnych tylko LTE w smartfonie lub na komputerze poprzez funkcje udostępniania.Mam w domu ruter który mi został po neostradzie  jakiś ZTE. Da się to jakoś połączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nitromaniak

Ten z neostrady wyrzuc do smietnika bo doniczego juz sie nie nadaje. Jezeli masz LTE w smartfonie omozesz go uzyc jako rutera i podlaczyc do niego inne urzadzenia wifi takie jak laptopy czy drukarki. Mozesz kupic ruter LTE i podlaczyc go pod kabel lub wlozyc karte prepaid a udostepniac internet przez wifi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od oprogramowania, a wiec takze wyboru routera, a tu moga byc ogromne roznice. Niestety, najczesciej jest tak, ze te bardziej solidne zarowno pod wzgledem hard- jak -software sporo kosztuja, a te dostarczane przez operatorow sa niewiele warte. Moze nie zawsze, ale czesto. Kierujac sie moim doswiadczeniem moge polecic jeden z modeli Fritz-Box.

Router konfigurujesz przyznajac odpowiednie kanaly dla poszczegolnych sprzetow, czy to drukarka, czy telewizor, czy tez smartfon, czy lodowka... W najnowszych routerach moze sie to odbywac automatycznie, albo poprzez manualne przyznanie odpowiedniego adresu MAC lub IP.

Potem laczysz poszczegolne sprzety z routerem.

 

To tak mocno z grubsza, bo sam sposob konfiguracji routera zalezy od jego oprogramowania. Niby z zasady prosta sprawa, ale sam juz niejednokrotnie wkurzalem sie na trudnosci w skonfigurowaniu calkiem idiotycznego oprogramowania tanich routerow.

 

Smartfona (lub innych sprzetow peryferyjnych) raczej w funkcji routera bym nie uzywal, bo to ze wzgledu na hardware pod katem predkosci przesylu danych raczej rozwiazanie "zastepcze". Naturalnie da sie zrobic, ale jak ma byc dobrze, lepiej siegnac po przystosowany do tego router.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla samego Wlan router nie musi laczyc sie z internetem. To dwie niezalezne od siebie funkcje. W praktyce jednak predzej mozna trafic na jaki tani router, ktory laczy sie z internetem, a nie posiada funkcji Wlan.

 

Nie chce byc dociekliwy, ale jesli posiadasz internet, dlaczego chcesz z niego rezygnowac, uzywajac jedynie Wlan? Zlacze z internetem umozliwi automatyczna aktualizacje oprogramowania telewizora (a takze informacji o programach telewizyjnych), smartfona i czego tam jeszcze. Wlan i polaczenie z internetem dostepnych w sieci urzadzen to wspaniala sprawa. Wyobraz sobie, ze masz 55 calowy smart-TV i ogladasz sobie w nim Filmiki HD, zamieszczane na YouTube. To tylko przyklad jeden z wielu.

 

Tak dla rozwazenia: jesli router zaopatrzony jest takze w zlacze USB, mozna do niego podlaczyc dysk twardy z danymi i w ten sposob udostepnic je kazdemu uzytkownikowi Twojej sieci Wlan. Ja juz dawno nie ogladam filmow bezposrednio z BluRay, tylko zaraz po zakupie plytki kopiuje film na dysk i kazdy moze go sobie w domu obejrzec, kiedy tylko zechce. To samo z ciekawymi audycjami telewizyjnymi i nie tylko. Funkcjonuje szybko i latwo.

 

Ponadto odpowiednio skonfigurowaney router stanowi dobre zabezpieczenie Twoich danych przed dostepem z zewnatrz. Wowczas poprzez definicje adresu MAC ograniczasz dostep do sieci Wlan wylacznie dla urzadzen "znanych" routerowi i ten nie zaakceptuje zadnego innego.

 

Przepraszam za brak polskich okreslen fachowych, ale w dziedzinie komputerowej i oprogramowania uczylem sie ich juz w Niemczech, po wyjezdzie z Polski, w czasach, kiedy to komputery jeszcze nie byly rozpowszechnione i pozniej wprowadzane polskie nazwenictwo nie bylo mi juz (i nadal nie do konca jest) znane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internet mam limitowany LTE 15G i moja żona 20G dlatego nie chce go udostepniać na stałe tylko jak potrzebuje na komputer to go udostępniam,natomiast chodzi o samą drukarkę i możliwość druku bezprzewodowego z tableta komputera telefonu.Mam taki router 

ZTE ZXV10 W300 czy on sie nadaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbywa sie to wylacznie poprzez Wlan. Dostep do internetu jest niepotrzebny do drukowania w granicach wlasnej sieci Wlan.

 

Wyjatkiem bylaby sytuacja, kiedy na przyklad bedac w biurze badz na urlopie za granica chcialbys cos drukowac na drukarce znajdujacej sie w domu - do tego potrzebowalbys dostep routera do internetu.

 

Czy Twoj router sie nadaje, tego nie wiem. Poczytaj w instrukcji, czy wspomaga funkcje Wlan, a jesli tak, jak sie ja konfiguruje (tutaj moga wystepowac duze roznice pomiedzy poszczegolnymi produktami). Routerow jest bardzo wiele, wiec trudno znac wszystkie. Ja sie przed wieloma latami przesiadlem z urzadzen dostarczanych przez operatorow na przeze mnie zakupiony Fritz-Box i od tego czasu nie chce innego.

 

Tak na szybko znalezione, ale po angielsku:

https://www.youtube.com/watch?v=gOdUiOn6y0I

Z opisu pod filmikiem wynikaloby, ze router funkcje Wlan posiada, ale czy to identyczny sprzet, trudno powiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wszystko skomplikowane. Grzesiek pyta się o wlan a ty mu proponujesz fryca. A kto mu go skonfiguruje?

 

Zeby uniknac nieporozumien badz glupawych uwag:

Grzesiek pyta o Wlan i ja mu proponuje zorganizowanie Wlan bazujace na routerze - tak, jak sie to w warunkach amatorskich powinno robic. Celowo pomijam znacznie kosztowniejsze i bardziej skomplikowane rozwiazania oparte na serwerach. A poniewaz wlasnie Fritz-Box jest, moim zdaniem, rozwiazaniem nasolidniejszym i dajacym sie najlatwiej skonfigurowac, szczegolnie w porownaniu do wielu innych routerow (szczegolnie dostarczanych przez operatorow), proponuje wlasnie Fritz-Box. Co nie ma oznaczac, ze nie istnieja routery lepsze, albo ze Wlan nie da sie urzadzic na bazie routera posiadanego juz przez Grzeska. Ale ja tego ostatniego urzadzenia nie znam i nie bede sie na jego temat wypowiadal.

 

Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, bys Ty (zwracajac sie do kogos poprzez "Ty", "Wy" lub podobnie, piszemy wielka litera, Marku) zaproponowal lepsza alternatywe.

 

 

 

A nie można od tak po prostu podłączyć wifi drukarki do telefonu który udostępnia neta?

 

Podlaczyc mozna, ale to ze wzgledu na dostepnosc polaczenia rozwiazanie krotkowzroczne - jesli Grzeska z telefonem w domu nie bedzie, dla innych domownikow nie bedzie tez mozliwosci drukowania. Chyba logiczne.

Inna sprawa, ze nie bardzo wiem, co masz na mysli pod malo precyzyjnym pojeciem "net". Internet? Wlan? Czy moze siec rybacka? W kazdym z tych przypadkow chodzi przeciez o "siec". Dlatego tez trudno o wlasciwa interpretacje Twojej wypowiedzi.

 

Jakby tego nie obrocic, od decyzji wyboru odpowiadajacego wlasnym potrzebom hardware trzeba organizacje Wlan rozpoczynac. Na co Grzesiek sie zdecyduje i dlaczego, to juz jego sprawa, ale od tego zalezy potem latwosc konfiguracji i jakosc dzialania (lub nawet dostepnosc) Wlan w domu.

 

Z mojej strony wszystko na ten temat. Teraz niechaj inni sie troche wysila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz tylko drukowac, to kup najtanszy router wifi (jakies 50zł) do którego podepniesz drukarki. Jak bedziesz chcial cos wydrukowac to podepniesz sie pod ta siec wifi którą rozgłasza i wydrukujesz. W innym przypadku (korzystanie z netu) bedziesz podpinal sie tak jak zwykle do telefonu.

Proste jak budowa cepa.

 

MR.jaro mnie rozbawił, Hehehe.

Wiecej pseudo specjalistycznych okreslen nie miales, żeby post wygladal powazniej dla laika ?!

Fritbox buheee....

 

PS Da sie router zrobic, ze starego smartfona, wiec i koszty odejda jak masz .-)

Ale to wszystko skomplikowane. Grzesiek pyta się o wlan a ty mu proponujesz fryca. A kto mu go skonfiguruje?

A nie można od tak po prostu podłączyć wifi drukarki do telefonu który udostępnia neta?

Dokładnie !

...

 

Z mojej strony wszystko na ten temat. Teraz niechaj inni sie troche wysila.

Nie rób już z siebie ... Jak wydaje Ci się, że się znasz, niech tak zostanie !

 

 

PS Grzesiek, doczytałem w odmętach postów mr.jaro że masz router. Będzie dobry !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i prosze. Na glupawe uwagi dlugo nie trzeba bylo czekac.

 

Wiecej pseudo specjalistycznych okreslen nie miales, żeby post wygladal powazniej dla laika ?!

Fritbox buheee....

To odnosnie "Fritbox", wielki "znawco":

https://pl.avm.de/produkty/avm-produktvergleich/fritzbox/wszystkie-lacza/

 

 

Da sie router zrobic, ze starego smartfona, wiec i koszty odejda jak masz .-)

Oczywiscie, ze sie da i jak dotad nikt tutaj nie twierdzil, ze nie. Ale bedzie to wielkie "g", a nie solidnie funkcjonujaca Wlan. I dokladnie z tej przyczyny odpowiem Tobie cytatem Twojej wypowiedzi:

 

Nie rób już z siebie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam Panie Jarku.

Ale wypisujesz głupoty jakich mało. Dlatego że:

Grzesiek zadając pytanie poświadczył o poziomie wiedzy na temat sieci (i wcale nie chodzi o te rybackie:).

TY proponujesz mu sprzęt zajebiś.......e drogi i nie do końca łatwy w pierwszym konfigu. W domu mam sieć opartą o fryce od jakiś 25 lat. Nie jest mi obce konfigurowanie tego sprzętu i jeżeli ktoś pisze, że jest to prosta czynność do wykonania to śmiem twierdzić, że nigdy nie miał tego sprzętu albo jego wiedza w tym temacie grubo przewyższa standardy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, nie strasz ludzi. Niby co ma byc tak skomplikowane w konfiguracji Fritzboxa?
Wrzucenie kilku adresow MAC we wlasciwe miejsce?
Akurat we Fritzboxach software jest bardzo uporzadkowane i tym samym znacznie latwiejsze do "ogarniecia", anizeli w tanim badziewiu oferowanym standardowo (moze nie zawsze, ale bardzo czesto) przez operatorow. Szczegolnie dla laika. O tym powinienies wiedziec, jesli faktycznie masz do czynienia z jakimkolwiek Fritzboxem.
A ze nie sa one tanie, napisalem juz wyzej. To zadna tajemnica. Ale sa dobre i niezawodne! Jeden zakup i wiele lat spokoju. I to wcale nie musi byc Fritzbox z najwyzszej polki. Juz nawet model 4040 spokojnie wystarcza. Nie wiem, ile taki w Polsce kosztuje, ale u nas za niecale 80 Euro dostepny, wiec "zaje... drogi" z pewnoscia nie jest.

A korzysci z takiego routera w porownaniu rozwiazaniem zastepczym w postaci smartfona sa jednak duzo wieksze, a przede wszystkim stanowi on rozwiazanie bardziej komfortowe i przyszlosciowe.

 

I zeby nie bylo - ja nie mam nic przeciwko innym routerom. Jesli uzytkownik poradzi sobie z ich konfiguracja i szczegolnie w tych najtanszych czesto wystepujacymi bledami oprogramowania - prosze bardzo. Kazdemu wedlug jego potrzeb. Ale jak juz mam komu cos doradzic, z zasady od razu odrzucam rozwiazania malo zadowalajace i sprzet, ktorego nie znam.

 

Posiadanego przez Grzegorza routera ZTE ZXV10 W300 nie znam, wiec nie bede sie na jego temat wypowiadal. Jesli jestescie w stanie pomoc czlowiekowi w konfiguracji i bedzie to funkcjonowalo - prosze bardzo. Swiat bedzie jak najbardziej w porzadku. Ale nie opowiadajcie bzdur o smartfonach w roli routera tylko dlatego, ze "sie da". Z Krakowa do rzymu na piechote tez "sie da".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dałeś świadectwo znajomości sieci i fryca.

Adresy mac zmieniałem jakieś 20 lat temu jak trzeba było włamać się do lokalnej sieci wifi i zmienić łącze z 64 na 128kb. Do niczego więcej nie jest to potrzebne.

Jak sam pisałeś to wszystko bardzo proste. Zmiana i konfiguracja sekretarki, telefonu voip, serwera mediów i jeszcze kilku bzdetów. I wszystko to nie za 3000 nie za 2000 a tylko za 1100 zł. Tak tanio jeszcze nie było.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adresy mac zmieniałem jakieś 20 lat temu jak trzeba było włamać się do lokalnej sieci wifi i zmienić łącze z 64 na 128kb. Do niczego więcej nie jest to potrzebne.

 

Nie opowiadaj bzdur! Ograniczenie dostepu jedynie do zdefiniowanych w routerze adresow MAC sprzetu peryferii stanowi istotny aspekt bezpieczenstwa sieci lokalnej w przypadkach uzywania internetu.

 

I przede wszystkim nie mieszaj! Kazdy router trzeba skonfigurowac, zaleznie od stojacych do dyspozycji jego funkcji! Dotyczy to nawet najtanszego badziewia! Tyle, ze w porzadnym routerze jest to znacznie latwiejsze.

 

Mnie ta Twoja argumentacja zaczyna zastanawiac. Tak z ciekawosci zapytam wiec: a czemu Ty proponujesz komu innemu rozwiazanie prowizoryczne (smartfon jako router), podczas gdy sam zdajesz sie uzywac porzadnego Fritzbox? I przede wszystkim, dlaczego wybrales wlasnie Fritzbox, a nie jaki tani badziew? Bo chyba nie z oszczednosci?

 

A w kwestii matematycznej: 80 Euro to nie 3000, nie 2000, nawet nie 1100, lecz niecale 400 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawdę pomożecie Grześkowi czy nadal będziecie się "onanizować" wiedzą o wlanie :rolleyes:

Może fizycznie napiszecie krok po kroku co On ma zrobić bo jak widać zielony w temacie (ja zresztą też)

I proszę Marek z Piotrkiem spuście ciśnienie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z igły widły,spokojnie panowie poprosiłem kolegę i mi to wczoraj w nocy zrobił przy piwku. Nie wiem co i jak ale działa.Dziękuję wszystkim kolegom za pomoc,a admina proszę o zamknięcie bądź usunięcie całego tematu.To tak na wszelki wypadek aby nie było większego nieporozumienia pomiędzy kolegami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.