Skocz do zawartości

Polskie Mistrzostwo Świata x 3 w klasie modeli szybowców sterowanych magnetycznie F1E


Paweł Prauss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Za bardzo nie wiedziałem gdzie o tym napisać, ale tu będzie chyba dobrze.

Polska ekipa podczas zakończonych dwa dni temu Mistrzostw Świata modeli szybowców sterowanych magnetycznie zdobyła 3  (z 4 możliwych) złote medale!!!

W kategorii seniorów mistrzem świata został Stanisław Kubit, w tejże Polacy zdobyli również złoto zespołowo, a w kategorii juniorów złoto wywalczył Dawid Karpowicz, do kompletu zabrakło tylko złota w klasyfikacji drużynowej juniorów...ale może kiedyś też się uda :-))

Moje serdeczne gratulacje!!!

 

wyniki dostępne są tutaj:

http://www.rcmodelklub.sk/wch-f1e-2019/

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybowce sterowane magnetycznie? Samo określenie jest intrygująco ciekawe, pewno nie tylko dla mnie. Tym nie mniej fakt jest taki, że trzy z czterech złotych medali na światowych zawodach nooooo super wynik. Wielki szacunek dla chłopaków no i oczywiście również wielkie gratki  :)  :)  :)  :D  :D  :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Fajny artykuł na temat tej dyscypliny modelarstwa jest zamieszczony w Modelarzu nr 12/2015 pt. "Medale zdjęte z gór". Autorem tego artykułu jest właśnie Stanisław Kubit wspomniany prze Pawła, autora tego wątku.

Pamiętam jeszcze z czasów kiedy zaczynałem przygodę z modelarstwem, jak trafiłem na trwające akurat zawody. Odbywały się na wzniesieniach obok Raciborza, w Pogrzebieniu.

Zaznajomiłem się wtedy z jednym z modelarzy zajmujących się tą dyscypliną sportową. Chylę czoła dla modelarzy którzy się tym zajmują, za ich wytrwałość przy budowie takiego modelu a później wielu próbach w locie aby właściwie wszystko poustawiać. Nie ma przecież sterowania z ziemi i nie mamy kontroli nad modelem po wyrzuceniu z ręki. W wolnej chwili napiszę coś więcej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesław Jakubowski świetny modelarz konstruktor projektował i startował nie tylko modelami sterowanymi prętem magnetycznym. Zaprojektował wiele modeli zdalnie sterowanych i to bardzo fikuśnych, jego model pod nazwą PYTON był opublikowany w Planach Modelarskich wydawanych przez Lok. Pyton miał zaprojektowany dziób modelu wywiniętym do góry o jakieś 30 stopni aby fajnie lądował pod zboczę. Zbudowałem ten model w roku 1967 z wyprostowanym dziobem i się okazało że w takim wydaniu też świetnie latał,  używałem do sterowania aparaturę zaprojektowaną przez Wiesława Schiera, nadajnik lampowy odbiornik na tranzystorach jednokanałowy zestaw ten zbudował mój instruktor Władek Bandoła z Wrocławia. Najlepsze w niej to było servo do sterowania sterem kierunku mały silnik elektryczny z kolejki piko ze szpulką na osi na którą zawijana była linka która ciągnęła orczyk steru kierunku a powrót to gumka. Fajne to było sterowanie model zawsze skręcał w lewo a jak chciało się skręcić trzeba było włączyć radio i tak długo czekać ąż model skręcił w prawo na tyle ile się chciało A teraz jakieś tam JETI,,  Graupnery miksery laminaty i kitajskie  wynalazki.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Elpazo Władek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

zabrakło tylko złota w klasyfikacji drużynowej juniorów...ale może kiedyś też się uda :-))

I tym razem się udało,na MŚ-2023(1-4.08.23) F1E ,Turda w Rumunii .W klasyfikacji seniorów i juniorów grupowo i indywidualnie pierwsze miejsca.Gratulacje.http://www.freeflightnews.org.uk/champs/ch23/WC23E.HTMhttp://www.freeflightnews.org.uk/champs/ch23/JWC23E.HTM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.