Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podwozia chowane dla maluchów

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Michal4x4

Michal4x4
  • Modelarz
  • 348 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Michal

Napisano 10 wrzesień 2019 - 19:38

Dobry wieczór,
Ponieważ przy budowie bizona (małego) temat chowanych podwozi(dla malutkich modeli) bardzo mnie wciągnął cale wakacje poza warsztatem spedzilem na rozpoznaniu tematu, głownie w necie. W dużym skrócie, jest duzo przykładów głównie składania podwozia klasycznie (tj na boki) w skrzydła. Dużo mniej rozwiązań Grummanów z lat 30tych tj podwozia wciąganego w kadłub (poprzez "łamane" zastrzały) ale są. Nie mogłem jednak nigdzie znaleźć przykładu podwozia Curtissów z lat 30tych, gdzie calý zastrzal (mający amortyzator) wchodził w kadłub wciągając koła. To mnie zacoekawiło i postanowiłem spróbować.
Ponieważ już z doświadcxenia przy bizonie wiem że pomysł na papierze nie musi wcale zadzialać w praktyce, postanowiłem zrobić prototyp. Żeby się zmobilizować do przeczolgania tematu "do skutku" postanowiłem założyć ten wątek zanim okaże się czy pomysł wypali, tak czy owak może kogoś to zainteresuje i może mi ktoś pomoże.
Niestety nie umiem rysować i nie będę kolegów męczył bazgrołami, zatem mam nadzieję że w toku budowy będę umiał ideę wyjaśnić. Na razie powiem tylko, że sposób blokowania podwozia ma być możliwie najprostszy tj.oparty na grawitacji tj zakleszczaniu zastrzałów w momencie kiedy koła dotykają ziemi (unosząc zastrzał tak aby się sam zablokował) i ich odblokowaniu po oderwaniu kół od ziemi - zastrzał powinien pod cięzarem swoim i koła lekko opaść i się odblokować umozliwiając złożenie podwozia.
Niestety nie mam inżynierskiego wykształcenia ani nie mam kogo zapytać czy taki mechanizm był już testowany (pewnie tak, no ale nic otym nie wiem) i czy to w ogóle ma sens?
Nie wiem czy to co napisałem jest jasne, ale obiecuję że max do końca tyg wszystko wyjaśni mój prototyp.
Poniżej elementy ktore już wykonalem i wzór podwozia Curtissa Helldivera, na którym pomysł testuję (bo ma stos długi kadłub i moze zmiesci mechanizm wciągania zastrzałów).
Cdn.
Pozdr.
M

Załączone miniatury

• 20190910_200339.jpg
  • 20190910_200301.jpg

• 0

#2 jethrotull

jethrotull
  • Modelarz
  • 619 postów
  • SkądPoznań
  • Imię:Piotr

Napisano 10 wrzesień 2019 - 22:05

Nigdy nie widziałem takiego modelu, ale to naprawdę ładne samoloty:

91_1.jpg?crc=3909510801

• 0

#3 Michal4x4

Michal4x4
  • Modelarz
  • 348 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 wrzesień 2019 - 23:26

Tutaj robi go jakis Niemiec albo Austriak, ale model jest olbrzymi; niemniej warto podpatrywać:)
Pzdr,
M
http://www.rcunivers...-1-1-4-5-a.html
Ps.ten samolot to moje marzenie ale na razie nie dam rady, ma za krótki przód, nie dam rady z upchaniem podwozia i elektryki zeby się wyważał, ale może kiedyś...rozważam też curtissa O 52 Owl, bo kadlub b pękaty, ale nos też krótki:(

Załączone miniatury

• 26873377368_2088dbec8a_o-1.jpg

• 0

#4 Michal4x4

Michal4x4
  • Modelarz
  • 348 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 wrzesień 2019 - 12:03

Trochę zdążyłem jeszcze wczoraj wiecxorem i dxiś rano skleić. Będzie cd.
Pzdr.
M

Załączone miniatury

• 20190911_130217.jpg
  • 20190911_130249.jpg
  • 20190911_130309.jpg

• 0

#5 Michal4x4

Michal4x4
  • Modelarz
  • 348 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 wrzesień 2019 - 18:24

Dobry wieczor,
Filmik pierwszy obrazujacy dxialanie blokady. Mam nadzieje ze jrszcze dzis bedzie drugi. Cdn.
Pzdr.
M
https://youtu.be/P5AlUk1DfHQ
Następny pokazujący całą goleń:
https://youtu.be/sH56ey4bfYM
I zdjęcia:
pierwsze pokaxuje końcówkę goleni kiedy koło wisi w powietrzu, drugie to samo miejsce kiedy koło dotykając podłoża wypchnęłó tę końcówkę goleni i zablokowało o pręcik.

To wszystko na razie prototyp i wykonane zostało dla możliwości oglądu działania i dalszych prac.
Pytanie teraz jak zapewnić podniesienie goleni o ok 7 cm w linii prostej jednym serwem. Na razie mam tylko taki pomysl zeby zbudować prostą dzwignię w glebi kadluba (zakonczoną czyms w rodzaju widelca) która będzie podnosić golenie. Myślałem też o napędzie linką, ale tutaj dystans punktów krancowych to 7 cm i ramię serwa mysiałoby być b duże.
Będę dalej knuł.
Pzdr,
M

Załączone miniatury

• 20190911_195750.jpg
  • 20190911_195812.jpg
  • 20190911_195645.jpg

• 1

#6 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 1079 postów
  • SkądLublin
  • Imię:Jerzy

Napisano 11 wrzesień 2019 - 21:41

Michał, jakby na to nie patrzeć, to jako genialny samouk, masz już fach w ręku: specjalista od goleni lotniczych! ;)

• 0

#7 Michal4x4

Michal4x4
  • Modelarz
  • 348 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2019 - 08:38

Ooo, tak, z takim fachem to karierę Dyzmy przynajmniej zrobię!:)
A tak serio to chciałem to pokazać b fajny wątek o budowie mikro Pilatusa z chowanym 3 punktowym podwoziem; są plany do wykonania tego podwozia a model w sumie podobny do naszego Orlika, to można by wykonać małą wersję modelu kolegi Jędrka.
Ten wąteķ to najlepsza ze wszystkich jakie widziałem na zagr stronach prezentacja samodzielnie wykonanego mikro podwozia W dzialającym modelu (bo większość to albo samo podwozie albo kupne podwozia Gws'a typu pico albo mikro).

https://www.rcgroups...1086-micro-PC-7
Pzdr,
M

Załączone miniatury

• retract (1).jpg
  • FM-2-5.jpg
  • plan10.jpg
  • Gear2.jpg

• 0

#8 jędrek

jędrek
  • Modelarz
  • 916 postów
  • SkądSłupsk
  • Imię:Andrzej

Napisano 12 wrzesień 2019 - 10:05

Takie małe mechanizmy już dłubałem, zobacz w tym wątku

https://pfmrc.eu/ind...-chowane/page-2

• 0

#9 Michal4x4

Michal4x4
  • Modelarz
  • 348 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2019 - 12:12

Tak, dzięki!
Twoje podwozia widziałem, są super!! tylko że w czasie kiedy je budowałeś ja z samych zdjęć nie umiałem jeszcze zrozumieć wszystkich zasad działania, bo jak mówiłem brak mi kompletnie podstaw, i dopiero po przeczołganiu setek zdjęć no i końcu planów skumałem jak to wszystko chodzì.
A można spytać w jakim modelu twoje podwozie zamontujesz?
Dzięki i pozdr,
M
  • 0

#10 Michal4x4

Michal4x4
  • Modelarz
  • 348 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 wrzesień 2019 - 17:07

Dobry wieczor,
Pobawilem sie trochę tym modelem podwozia i popatrzyłem dokładnie na przestrzeń pomiędzy tymi śmiesznymi precikami etc i wnioski mam takie:

-nad osiami podw jest sporo miejsca (ktorego nie widać w rzucie 2d) i mozna tam spokojnie zmieścić baterię lub jej kawalek jesli bedzie wystawała w stronę silnika,
- napęd "widelcem" o ktorym wcxesniej myślalem ma sporo wad: bo i serwo i sam widelec bedzie z tyłu i z SC problem murowany, nie mowiąc o samej konstrukcji kt by wchodzila gleboko w kadłub,
- jak się dobrze przyjrzeć to nawet w okolicy pręcika windy podwozia jest trochę miejsca i chyba można tam upchnąć serwo.
Zatem powstał taki plan jak na zdjeciu (sorki za bazgroły) zeby windę poruszać serwem 180° poprzez zamknięty układ linek (pull pull). Będzie z tym sporo kombinacji ale gdyby się udało to byłoby super bo koncentracja masy duża przed SC i konstrukcyjnie łatwiej bo do tego "zestawu" podwozia z bat można dokleić kadlub z jednej i silnik z drugiej strony.
Serwo 180 zamówiłem już i będę probowal jak to wyjdzie.
Pzdr,
M

Załączone miniatury

• 20190911_195645.jpg
  • 20190915_175212.jpg
  • 20190915_181133.jpg

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych