Skocz do zawartości

Tłoczenie kabiny, jaką grubość Vivak'u polecacie?


jetfan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy,

 

Będę tłoczył kabinę, długości ok 27 cm, do modelu rozpiętości ok 160 cm. 'Proces' będzie w warunkach domowych czyli

nagrzewanie w piekarniku :)

 

Jaką grubość Vivak'u polecacie? Waham się pomiędzy 1mm a 0,5mm. Który wariant będzie lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W moim przypadku kabinka miała ok 25 cm długości i 8 cm wysokości w najwyższym miejscu. Ja użyłem Vivak 0,75 mm do modelu 2,60 m
I to spokojnie wystarcza. To co Konrad wspomina to też będzie OK. Jeśli zależy Ci na wadze to nie wychodziłbym powyżej 0,75 mm
Tym bardziej że to model nie duży. Natomiast 1 mm za grubo by wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz wysokość kabiny ponad 5 cm to nawet  vivak  0,5 mm czy 0,75 mm może być zbyt cienki. Wyjdzie wiotka owiewka  a raczej nie unikniesz nierównomiernego naciągnięcia vivaku.Jeżeli bardzo nie zależy ci na wadze proponuję od razu 1,0 mm. Będzie owiewka sztywna pomimo nierównego naciągnięcia vivaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vivak musi zwisać, co by to nie znaczyło. Temperatura piekarnika to jakieś 150 stopni.

Ten zwis musi być no właśnie  :) odpowiedni. Nie za duży ale też nie za mały. Niestety ale to już chyba będziesz sam musiał dojść do tego poprzez eksperymenty. Tak więc kup troche więcej bo ta metoda jest dość ryzykowna. Raz wyjdzie od strzała a raz trzeba ze trzy razy powtarzać.

Pamiętaj, że będzie lekki skurcz po wystygnięciu, do tego forma musi mieć na dole sporo naddatku lub musisz formę położyć na czymś żeby móc potem obciąć naddatek. Musisz naciągnąć vivak przynajmniej ten 1cm lub więcej niż krawędź formy. Chyba że forma już przewiduje naddatek, wówczas nie będzie problemu z odcięciem i wyjęciem vivaku z formy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy jest to aż tak potrzebne. Cała operacja trwa 1s więc nie wiem. Ja nie grzałem i wyszło. :)

Ale prawda jest taka, że miałem 3 próby i dopiero ta 4 wyszła zadowalająca :), choć jak dla mnie to ta kabinka była zbyt cienka. 

Duże ma też znaczenie jaki kawałem przytniesz i będziesz grzał. Ja w pierwszej wersji przyciąłem zbyt mały. Potem ramę zrobiłem już tak dużą jak dało się włożyć po skosie do piekarnika. Chodzi o to żeby ten naciąg nie był z byt duży, bo góra kabinki będzie jak pergamin a dół będzie sztywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Zbyszku,

 

Ja mam zrobione ramki do tłoczenia.
Z wyjściem na odkurzacz.

Nie pamiętam w tym momencie jak są duże, ale ok 35 x 45cm. Sprawdzę w domu.

Zobacz jak dużą masz kabinkę.

 

Podjedź, pożycz, poeksperymentuj, wytłocz :)
Chyba że już masz urządzonko...

 

P.S. Przy tłoczeniu warto mieć pomocnika z opalarką, gdyby coś przy brzegach się nie dogrzało.
Niemniej jak koledzy wspomnieli po wyjęciu z piekarnika i nałożeniu na odsys, to trwa ok 1-3 sek, więc czasu na poprawki raczej mało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Andrzej, chyba mamy takie same piekarniki :) Zaparłem się by kabinę wytłoczyć samodzielnie. Jak na razie jestem po trzeciej próbie, pierwsza wyszła najlepiej ale ma skazę z boku (była rysa na Vivak'u). Dwie pozostałe tłoczyłem w zbyt dużej temperaturze bo 'ogólnie dobrze ale w szczegółach nie do przyjęcia', tj są małe bąbelki w tworzywie. Zabrakło mi materiału na kolejne próby, jak dokupię to będę walczył dalej. Nastawiłem temperaturę 145 st C + termoobieg ale to zbyt dużo. W kolejnych podejściach będę schodził stopniowo z temperaturą i wyłączę termoobieg. Zobaczymy.

 

Pozdrawiam,

Z

 

post-626-0-98716600-1569266802_thumb.jpg

post-626-0-62222700-1569267409_thumb.jpg

post-626-0-13706300-1569267450_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku- jak na pierwsze próby tłoczenia wyszło super!

Jeśli problem tkwi w temperaturze, to szybko dojdziesz do celu.

Czasem też problemy pojawiają się w przyleganiu materiału do kopyta.

Wtedy można albo wywiercić więcej otworów w pobliżu jego brzegów, albo/ oraz można je postawić je na 0.5cm stabilnej podstawce (nieco mniejszej niż podstawa kopyta).

Wtedy materiał lepiej dociska się do brzegów, ponieważ stara się zawinąć pod nie. "Zawijkę " odcina się nożykiem i kopyto wtedy się wyjmuje.

Pzdr!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Andrzej, chyba mamy takie same piekarniki :) Zaparłem się by kabinę wytłoczyć samodzielnie. Jak na razie jestem po trzeciej próbie, pierwsza wyszła najlepiej ale ma skazę z boku (była rysa na Vivak'u). Dwie pozostałe tłoczyłem w zbyt dużej temperaturze bo 'ogólnie dobrze ale w szczegółach nie do przyjęcia', tj są małe bąbelki w tworzywie. Zabrakło mi materiału na kolejne próby, jak dokupię to będę walczył dalej. Nastawiłem temperaturę 145 st C + termoobieg ale to zbyt dużo. W kolejnych podejściach będę schodził stopniowo z temperaturą i wyłączę termoobieg. Zobaczymy.

 

Pozdrawiam,

Z

 

Z mojego doświadczenia tylko grzanie od góry (np opcja grill).

Gry używałem termoobiegu, na viaku pojawiały się skazy.

Temperaturę ustawiam na 110 stopni, grzeję na wysokości środkowej półki.

Zanim rozpocznę, kopyto i sam vivak w ramce przecieram środkami antystatycznymi.

Wychodzi dobrze, zdjęcia tu: http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=57&t=1417&start=80#p15132

 

Używam vivaku 0.5mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiałem temperaturę na 200st. Nagrzewanie było szybkie. Normalnie potrzeba około 130 st dla Vivaku. Pod koptyo warto podłożyć siatkę stalową o oczku 6x3mm albo podobną. Chodzi o kopyto i po 4cm dookoła. Wtedy następuje dociągnięcie materiału, w przeciwynym wypadku materiał dociągany jest do momentu zatkania otworków. Wg. mnie nie ma lepszego sposobu niż siatka.

post-20633-0-94626200-1569312670_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.