Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zakłócenia pasma 2,4 ghz?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#21 latacz

latacz
  • Modelarz
  • 492 postów
  • SkądSkierniewice
  • Imię:Witek.

Napisano 19 wrzesień 2019 - 17:58

Michal4x4

czyli zakłóca nie hiteca tylko coś hitecopodbnego -nie wiadomo jakiej jakości są te odbiorniki -i jakie oprogramowanie. nie napisałeś jakie te odbiorniki. Nadajnik optic to tylko klawiatura i komputerek robiący miksery.

Za  jakość łączności odpowiada link -moduł nadawczy i odbiornik.

Nawet w obrębie samego hitec  wskazane jest żeby zarówno moduł nadawczy jak i odbiorczy miały tą samą wersje oprogramowania.

moduł nadawczy i odbiornik musza się dogadywać co do protokołu -odpowiednio szybko zmieniać częstotliwości i deszyfrować dane.

Zamienniki to zawsze ryzyko. Jedne chodzą dobrze inne niekoniecznie. 

co do drugiego systemu -znowu masz nadajnik i odbiornik nie od pary... różni producenci, prawdopodobnie różne oprogramowanie...

może też być problem z zasilaniem odbiorników -całość instalacji tworzy system... a pewność systemu określa najsłabszy element i współpraca pomiędzy elementami.

Na oryginalnych  hitec 2,4  miałem  w ciągu 3 lat 3x zakłócenia. 

1 -przeleciałem przy podejściu do lądowania  za drzewem około 200m od siebie. na 35MHz robiłem to wielokrotnie -na 2,4 nie wyszło . lekki model prawie bez strat ot godzinka klejenia.

2 i 3  -lot zejście nisko kilka -kilkanaście  metrów od ziemi i jakieś 200m od siebie zakręt i lot na siebie.

Niekorzystne ustawienie anteny odbiornika + wejście pomiędzy odległy zakład i wieś prawdopodobnie  w radiolinię monitoringu i netu...  raz dość lekki model spadł w zboże (praktycznie bez strat) i raz na kilka s straciłem możliwość sterowania -model przeleciał rozpędem problematyczny punkt i odzyskał łączność. Teraz po prostu nie latam nisko na tym kierunku a  zwłaszcza unikam celowania anteną odbiornika w siebie gdy model mija podejrzany rejon...

Wspomniane problemy  wystąpiły tylko przy niskich dość odległych przelotach.

• 0

#22 oki188

oki188
  • Modelarz
  • 393 postów
  • SkądBiłgoraj / Gliwice
  • Imię:Damian

Napisano 20 wrzesień 2019 - 13:00

Zakłócenia w paśmie 2.4GHz niestety są i będą gdyż ludzie aby przesłać informacje na większe odległości w paśmie 2.4 i 5.8Gzh używają niedozwolonych wzmacniaczy (szczególnie na wioskach gdzie występuje internet radiowy ale i w miastach też), podobnie ze wzmacniaczami GSM - są zakazane bo sieją po okolicy a na allegro jest tego od groma i widać że się sprzedają jak ciepłe bułeczki. Jeśli w okolicy gdzie latacie są jakieś nadajniki i podejrzewacie że one mogą siać, proponuje zgłosić sprawę do UKE (Urząd komunikacji elektronicznej) https://www.uke.gov.pl/

Przyjadą niespodziewanie pomierzą moce emitowane i znajdą źródło zakłóceń. Wielokrotnie korzystałem z ich pomocy i wiele źródeł zlikwidowali. Mają odpowiednią wiedzę i sprzęt którym mogą przeskanować całe pasmo od 0 do 7Ghz.

auto.jpg

pomiar.jpg

Piratom radiowym nie popuszczam.

• 1

#23 Michal4x4

Michal4x4
  • Modelarz
  • 374 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Michal

Napisano 29 wrzesień 2019 - 10:21

Dzien dobry,
Trochę mnie nie było w domu a potem zająłem się innymi sprawami, ale dziś podłączyłem ten sam sprzęt i wszystko śmiga!Oba odbiorniki hitecopodobne śmigają, a ten ktory się ok 10 dni temu rozbindował i nie mogłem w zaden sposób go zmusić do kooperacji działa fantastycznie; samolocik ze sprzętem Spektrum to samo!

W miedzyczasie udało mi sìe porozmawiac z jednym z sasiadów ktory powiedzial ze ma radiostację ale jaką to nie powiedzial, zresztą i tak bym pewnie nic nie zrozumiał, czyli to może było jego radio?
Niemniej już będę wiedział że jak coś b dziwnego się dzieje to warto sprawdzić sprzęt poza domem, albo poczekać aż złe mzimu pójdxie gdzie indxiej :)
Pzdr,
M
Ps. Dzięki wszystkim powyżej za zainteresowanie i pomoc!
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych