Skocz do zawartości

Serwa cyfrowe i analogowe, a pobór prądu z BEC-a


Piotter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję budowę Extry 260 od Kolegi Mirka i rozgladam sie za serwami do tego modelu. Poniewąż serwa lotek Tower Pro które konstruktor oryginalnie zamontował w tym modelu  czyli TP MG92B  ponoć nie sa obecnie podobno zbyt dobrej jakosci (było o tym w tym subforum jak jeden z Kolegów zabierał się za budowę swojego egzemplarza tego modelu), wiec rozgladam się za innymi np. Power HD 1810MG. Tu jednak naszła mnie pewna refleksja odnośnie zasilania, ponieważ jest to serwo cyfrowe, a na ogon potrzeba jeszcze trzech mniejszych serw też cyfrowych, a ponoc biora one wyraźnie więcej prądu od analogowych, to czy na pewno piecioamperowy BEC z regla https://hobbyking.com/en_us/turnigy-plush-32-60a-speed-controller-w-bec.html da radę to uciągnąć. Największy latający u mnie model to był Sereno gdzie był identyczny regulator i cztery serwa analogowe. Oczywiscie do zasilania na odbiorniku podpięty był kondensator. Problemów nie było, natomiast Extra 260 to model wiekszy, cięższy i spodziewam sie też większych sił na sterach, co w połaczeniu z serwami cyfrowymi moze owocować niespodziankami. No własnie, czy przy modelu akrobacyjnym 140cm rozpiętości, nie-3D, i cyfrowych serwacgh trzeba już baczniej zwracac na zasilanie uwagę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W takim modelu aż się prosi dać cyfrowe serwa.

Oczywiście, że 5A BEC wystarczy. Ten regulator to jeden z lepszych na rynku HK. Miałem i jeszcze gdzieś mam chyba z 5 szt. i ani razu mnie ten regulator nie zawiódł. Zawsze w moich modelach obsługiwał 6 serw cyfrowych. 

Na zasilanie trzeba zwracać szczególną uwagę zawsze, bez znaczenia jakim modelem latasz. Zasilanie musi być dobrane adekwatnie do rozmiaru i ciężaru modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim modelu aż się prosi dać cyfrowe serwa.

Oczywiście, że 5A BEC wystarczy. Ten regulator to jeden z lepszych na rynku HK. Miałem i jeszcze gdzieś mam chyba z 5 szt. i ani razu mnie ten regulator nie zawiódł. Zawsze w moich modelach obsługiwał 6 serw cyfrowych. 

Na zasilanie trzeba zwracać szczególną uwagę zawsze, bez znaczenia jakim modelem latasz. Zasilanie musi być dobrane adekwatnie do rozmiaru i ciężaru modelu.

 

Serwo cyfrowe Graupner DES 448BB MG (przykładowe serwo cyfrowe z podanym publicznie poborze prądu-wiarygodnym!!!)

 

Maks. pobór prądu przy 4,8 V ok. 825 mA

Maks. pobór prądu przy 6,0 V ok. 1050 mA

                      Dla zasilania 4,8V    6x825mA=4950mA

                      Dla zasilania 6,0V    6x1050mA=6300mA 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakladaj cyfrowych!!! Analogowe przy tej rozpietosci i masie w zupelnosci wystarcza. 

A bo co, cyfrowe gryzą czy jak ?  A w halówkach latają na serwach cyfrowych to jak to się ma do rozpiętości i masy ?

A dlaczego ma rezygnować z precyzji, szybkości, nowszej konstrukcji na rzecz "starych" analogów ?

No i jak znaczący będzie ten większy pobór prądu ? Konkretnie proszę .

Myślę że praktycznie niezauważalny i tak naprawdę zależny od stylu latania (obciążenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwo cyfrowe Graupner DES 448BB MG (przykładowe serwo cyfrowe z podanym publicznie poborze prądu-wiarygodnym!!!)

 

Maks. pobór prądu przy 4,8 V ok. 825 mA

Maks. pobór prądu przy 6,0 V ok. 1050 mA

                      Dla zasilania 4,8V    6x825mA=4950mA

                      Dla zasilania 6,0V    6x1050mA=6300mA 

Cóż mogę na te Twoje wyliczenia powiedzieć. Chyba tylko to, że wszystkie moje modele powinny dawno spaść z racji przeciążenia BEC.  :) Tylko kurde nie kumam dla czego od 6 lat tak się nie dzieje. No ale ja humanista więc pewnie dla tego. :)  ;)

 

PS.

A możesz mi powiedzieć w jaki sposób wychylić na maksa wszystkie 6 serw na raz. ;)

 

 

Nie zakladaj cyfrowych!!! Analogowe przy tej rozpietosci i masie w zupelnosci wystarcza. 

Kompletna bzdura. Szkoda nawet to komentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byle co, to moze jednak nie ;) . Grunt to trzymanie zera i brak trzepotania plus jakaś rozsądna niezawodność. Super precyzji i ultraszybkości jednocześnie nie potrzebuję bo nie latam zawodniczo, a pilotem jestem raczej dość niedzielnym. Szybkie serwa są mile widziane w akrobacie, a szybkie ruchy sterów w połaczeniu z duzymi siłami aerodynamicznymi na sterach oznaczaja wysoki, chwilowy pobór pradu i fizyki tu się nie oszuka. Stąd własnie wzieło sie moje pytanie, bo wiem ze cyfrowe serwa moga miec większy pobór mocy niż analogowe  Pytałem o cyfrowe bo to rozszerza wybór. Patrzyłem akurat co jest w HK bo stamtąd mam zamiar brać silnik, regla i parę rzeczy których gdzie indziej nie mogę znaleźć to i serwa mogłyby się stamtąd załapać na zakup. Przejrzałem co mają i cyfrowych jest tam prawie dwa razy tyle co analogów, więc wyznacza to w pewien sposób pole manewru..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda :), nie mniej jednak nadal zostaje problem, jak wychylić 6 serw - czyli wszystkie zamontowane w modelu, jednocześnie.

Jest to praktycznie niemożliwe i BEC 5amperowy spokojnie wystarcza aby obsłużyć te 6 serw. 

Ja latam modelami wyczynowymi które nie kosztują kilkuset złotych i jak wyżej napisałem stosuje BEC 5A prosto z regulatora we wszystkich moich modelach z dobrym skutkiem.

 

A jako ciekawostkę, co do podanych przez Stanisława (Stan_m) teoretycznych danych poboru serw cyfrowych dodam, że miałem epizod w modelu Relax gdzie miałem pozakładane regulatory 0,5A na każde serwo osobno. Latając bardzo agresywnie modelem, dość często schodziłem na BF z dużych wysokości i nic się nie działo. Tak więc jako humanista domniemywam, że ten pobór serw cyfrowych, konkretnie KST 125MG, nie jest tak straszny jak te przytoczone wyżej dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek do szanownej moderacji: powyzsza wypowiedz powinna zostac podpieta tak, zeby mozna ja bylo zawsze i szybko znalezc. A to dlatego, ze Stanislaw pieknie uzasadnil bezcelowosc bezmyslnej manii stosowania cyfrowych serwomechanizmow wszedzie tam, gdzie to wcale nie jest konieczne. Z mojej strony - serdeczne podziekowanie.

 

Jakby mozna bylo przyznac wiecej punkcikow na raz, to bym tak zrobil. Ale niestety, nie mozna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.