Skocz do zawartości

Jaką frezarkę CNC do domu?


samolocik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

od paru lat przymierzam się do frezarki CNC, która ma spełniać poniższe założenia:

  • pole robocze nie mniejsze niż kartka A4. Chodzi o to, aby od czasu do czasu wykonać parę elementów a ew. większe rzeczy zlecać na zewnątrz,
  • dokładność frezowania w drewnie, plexi i cienkim aluminium taka, aby po frezowaniu frezem 2-3mm średnicy nie było problemu z pasowaniem do siebie elementów,
  • powtarzalność wymiarów,
  • ciche wrzeciono z regulacją do około 24.000 obrotów i możliwością zainstalowania odciągu pyłu,
  • możliwość pracy w domu,
  • waga całości umożliwiająca przenoszenie/przewożenie urządzenia, czyli do około 55kg,
  • zjadliwa cena. Wiadomo, że tanio nie będzie i parę tysięcy wydać trzeba ale bez przegięć, 

 

Czy znacie i używacie jakąś frezarkę, która spełnia powyższe założenia, czy też nie warto sobie głowy zawracać, ponieważ sensowny sprzęt jest drogi a wykonanie własnoręczne zajmuje dużo czasu i wymaga dostępu do obrabiarek?

 

Przeglądam regularnie ofertę frezarek CNC, modele od 20x30 do 30x40 i od lat zmian nie widzę. Chińczyki - te same modele i opinia na forach niezbyt pochlebne, jeżeli chodzi o trzymanie wymiarów/sztywność konstrukcji. Wrzeciona do 500W ale te można wymienić i pewnie zasilać oddzielnie.

 

Krajowe frezarki CNC, w zasadzie tylko CROMACHINE ale niestety nie produkują już tańszych niż za ok. 12.000plm, więc odpada.

 

Dostępne od czasu do czasu na giełdach amatorskie frezarki to w 99% rozpacz a nie sensowna konstrukcja i poprawne wykonanie.
Pojawiają się czasem relacje z wykonywania frezarek, ale albo są robione po zupełnej taniości albo przebajerowane. Brak prostej i dobrze zaprojektowanej konstrukcji o poprawnym działaniu.

 

Z zagranicznych ofert jest STEPCRAFT, którego serwis nie cieszy się dobrą opinią, jest też GOCNC - obie firmy robią tanie wersje frezarek na śrubach trapezowych i nie wyglądają konstrukcyjnie na wystarczająco sztywne. Jest też SHAPEOKO niestety u nas drogie i z napędem osi Z na paskach + sprężynki, co jest słabawe w przypadku frezowania aluminium i innych twardych materiałów jak laminaty, twarde drewno itp.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czy Twoje wymagania nie są zbyt restrykcyjne/sprzeczne?

 

np sztywność/dokładność + masa?

Wzmiankowana frezarka firmy Cromachine CNC 300*400*150 EC 500 co prawda 2 x większa pod względem pola pracy, ale waży 99kg. Wątpię czy stół o połowę mniejszy zdejmie 50% masy.

 

Możesz w sumie do nich napisać czy nie zrobili by dla Ciebie wersji o połowę krótszej.Mają też wersje ECO:

 

http://cromachine.pl/seria-hobby/23-eco.html

Tylko wrzeciono musisz kupić sobie ciche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CROMACHINE jakieś 1,5 roku temu robił jeszcze wersje "ECO". Teraz już nie orbi bo pracy jest tyle samo, co przy wersji normalnej. Wiem, bo korespondowałem z właścicielem. Ceny były coś pod 8.000pln wliczając dobre wrzeciono. W linku, który wkleiłeś jest też waga 58kg, co odpowiada na Twoje pytanie dot. wymagań sztywność/dokładność + masa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CROMACHINE  :D  :D  :D  :D

Panowie ta maszyna może do sklejki się nada ale metal bardzo bardzo wątpię .

Jak już to 

https://allegro.pl/oferta/frezarka-cnc-444-zeliwna-standard-8501742121

Maszyna która waży 50-60 kilogramów może dobrze wyfrezuje sklejkę , ale na kilka przejazdów , czyli sklejka 3mm na dwa a nawet 3 razy . 

Ten temat przegryzłem już dawno , teraz mam taką maszynę 

https://allegro.pl/oferta/frezarka-cnc-zeliwna-555-serwo-ac-7862949005?reco_id=fb67af06-fb12-11e9-b9f5-b02628c81c90&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Sklejkę 10 mm tnie frezem 2mm na dwa przejazdy i wszystko pasuje bez poprawiania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez juz rozwazalem ten temat, ale po zapoznaniu sie z odpowiednia literatura szybko doszedlem do wniosku, ze w miare dobra frezarka CNC, jesli nie mialaby sluzyc jedynie do sporadycznego frezowania paru drobiazgow z balsy, sklejki, czy plastiku, sila rzeczy powinna posiadac sztywna konstrukcje, a przez to byc ciezka. Takie urzadzenia (nawet dostepne jako zestawy) sa juz dosyc kosztowne, wiec by zakup stal sie oplacalny, frezarka musialaby duzo i czesto pracowac, czego ze wzgledu na halas i brud raczej nie da sie pogodzic z warunkami domowymi.

 

Natomiast do zadan sporadycznych nabylem cos takiego jak na zdjeciu, a do tego wrzeciono Kress. Zeberek sie na tym wyfrezowac naturalnie nie da (takowe wykonuje nadal tradycyjnie, pila mechaniczna), elementow silnika tez raczej nie, ale dokladnosc tego stojaka w zupelnosci wystarcza do celow modelarskich, gdy trzeba jaki drobiazg z aluminium lub mosiadzu wyfrezowac. Takie sporadyczne akcje frezowania przeprowadzam jednak tylko wowczas, gdy nikogo w domu nie ma. Kress nie jest az tak glosny jak flex, ale tez nie jest cichy.

post-5988-0-75264700-1572958633.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parę lat temu udało mi się kupic na  eBay.de  frezarkę Proxxon BFW 40E, kompletną  ze stojakiem, stołem z T-rowkami. Frezarka  było lekko ztunigowana przez poprzedniego własciciela,  dodał  odczyt cyfrowy.. Dokupiłem  do niej stoły obrotowe fi100, uchwyty tokarskie i dedykowane imadła.

Frezowałem na niej elementy silników ( dural i mosiądz ). Jest bardzo cicha ....waga łączna to około 15kg , a łaczny koszt  to około 500 Euro. 

Do celów modelarskich  jest OK  , do produkcji nie

 

[edit]

na ebayu , zestaw 3-ch silników krokowych + sterowniki+ okablowanie + program ??  to koszt ~~~140Euro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Możliwa do uzyskania dokładność mechaniczna w zależności od frezów i materiału poniżej +-0,06mm

 

 

To co ten producent napisał jest nie powtarzam nie możliwe przy takiej konstrukcji , może uzyskasz na sklejce 0,1 przy bardzo małych prędkościach a na metalu to może 0,5 , taka jest moja opinia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z producentem po wrzuceniu linku na forum. Ta konkretna frezarka to taki trochę ukłon w stronę hobbystów. Czyli cenowo nie kosmicznie drogo a jakościowo, cena/solidność konstrukcji, możliwość póżniejszej rozbudowy i precyzja jeszcze zjadliwie a na pewno lepiej niż w chińskich konstrukcjach w tym przedziale cenowym.

 

Wiadomo, że cudów nie będzie bo precyzyjna maszyna musi mieć dobrze zaprojektowaną i masywną konstrukcję i dobrane elementy. A jakość kosztuje, choć teraz jakość nie zawsze jest z ceną związana, ale to tym gorzej bo więcej trzeba się naszukać i można też wtopić kupując drogie a kiepskie jakościowo elementy.

 

Dla mnie powyższa frezarka wygląda OK do robienia drobnych rzeczy w ramach hobby i zlecanie większych na zewnątrz jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Samo wrzeciono pewnie nie zapewni lepszej dokładności niż Radku napisałeś. Tylko gdyby wrzucić dobre wrzeciono to już robi się następne 1.500pln i tak dokładając dojdziemy do proponowanych przez Ciebie frezarek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze wrzeciono tak , ale prowadnice na wałkach zamocowanych tylko na końcach to jest porażka .

Cena cię kusi rozumiem ale nie będziesz zadowolony , jak się zdecydujesz to powiedz że chcesz coś na próbę wyciąść ze sklejki jakieś dwa elementy które mają do siebie pasować , jak będą to kupuj jak nie to żadna gatka sprzedawcy nie zapewni że coś trza zmienić i będzie ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samolocik

Niestety jaka kasa taka dokładność. To nie jest drukarka 3d, tylko frezarka. Dowiedz się jakie ktoś zastosował komponenty. Zobacz jakiej firmy zastosowano prowadnice, łożyska liniowe i inne ważne elementy, a potem sprawdź w internecie ich cenę. Jak również, na którym miejscu się plasuje wśród firm produkujących komponenty do maszyn cnc. Znajomy prostą frezarkę A3, kupując używane i tanie elementy na allegro oraz robiąc korpus z płyty wiórowej wykonał w granicach 1000 zł. Podejrzewam, że ta frezarka wcale większej dokładności nie będzie miała.

 

Jeżeli możesz to przed kupnem zrób test koła, będziesz widział owalność lub wiercenie otworów po okręgu. Zrób test najazdu z różnych stron na konkretne punkty (nigdy najazd z jednej strony). Raz z X, -X, Y, -Y. po prostych i skośnych. Będziesz mógł sprawdzić powtarzalność.

Poczytaj forum cnc. Tam jest dział gdzie użytkownicy prezentują gotowe projekty. Niektóre są całkiem niezłe i nie kosztują majątku. Modelarz potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek, Jacek, Jarek, @Ravp66

 

dziękuję Wam za Wasze opinie poparte osobistym doświadczeniem. Oczywiście korzystam z nich.

Nie wiem, czy się zdecyduję na ten sprzęt. Muszę to przemyśleć oraz sprawdzić swoją zdolność kredytową :D

 

Jedno jest pewne; nie można kupić czegoś, czego potem nikt nie będzie chciał odkupić w przypadku wzrostu zainteresowania i chęci zakupu przemysłowej frezarki. Dlatego sprzęt musi mieć możliwość dołożenia lepszej elektroniki, wrzeciona z falownikiem (wysokość skrzynki) i być wystarczająco dokładny do celów hobbystycznych.

 

 

Napiszcie mi proszę przy okazji jakich frezów używacie do sklejki, twardego drewna, balsy? Nie chodzi mi o tanie, które udają, że tną i szybko się tępią tylko o takie którymi dobrze się pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek, Jacek, Jarek, @Ravp66

 

dziękuję Wam za Wasze opinie poparte osobistym doświadczeniem. Oczywiście korzystam z nich.

Nie wiem, czy się zdecyduję na ten sprzęt. Muszę to przemyśleć oraz sprawdzić swoją zdolność kredytową :D

 

Jedno jest pewne; nie można kupić czegoś, czego potem nikt nie będzie chciał odkupić w przypadku wzrostu zainteresowania i chęci zakupu przemysłowej frezarki. Dlatego sprzęt musi mieć możliwość dołożenia lepszej elektroniki, wrzeciona z falownikiem (wysokość skrzynki) i być wystarczająco dokładny do celów hobbystycznych.

 

 

Napiszcie mi proszę przy okazji jakich frezów używacie do sklejki, twardego drewna, balsy? Nie chodzi mi o tanie, które udają, że tną i szybko się tępią tylko o takie którymi dobrze się pracuje.

Proxxon, to jest najwyższa półka, więc jeżeli uda Ci sie  kupic  w miarę tanio to problemów z odsprzedażą  nie powinienes  mieć..

Na  allegro gość ma  jedno i dwu piórowe, kupowałem u niego, na ebay-u tez... u Chińczyków węglikowe za grosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o frezy to jedno piórowe nie są za dobrym rozwiązaniem bo są mało sztywne, nawet węglikowe , ale zaleta taka że łatwo samemu naostrzyć , do aluminium dwu piórowe bardzo dobrze się spisują , dużo frezuje aluminium i taki dwu piórowy jest bardzo dobry .

Jeśli chodzi o wycinanie w sklejce to używam takich 

 

https://pl.aliexpress.com/item/32801444785.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0f15qxVt

 

To w zasadzie jest pilnik , ale bardzo dobrze spisuje się , jest lewoskrętny co powoduje że dociska sklejkę do stołu , nie trzeba jej jakoś specjalnie mocować , aby się nie przesunęła .

Sklejka 10 mm na dwa przejazdy  , oczywiście musi być odpowiednia sztywność maszyny bo może się złamać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie chińczyka 6040 z wrzecionem 1.5kW chłodzonym cieczą. Pracuje od roku po kilka godzin dziennie ale nie ma u mnie ciężko. Frezowanie tworzywa sztucznego do 3mm idzie gładko ( kilka razy aluminium też szło) więc balsę, sklejkę, laminat czy inne lekkie materiały potnie bez problemu. Wyłącznie do tego ją kupiłem i sprawuje się bardzo dobrze. Tą wielkość ciężko przenieść samemu (3040 pewnie da radę). Sztywność, hym, bez trudu jednym palcem można frez odchylić ok 1mm :) . Nie mierzyłem tego "parametru" bo nie mam potrzeby i do niczego nie jest mi potrzebny. Po prostu spodziewałem się tego.

 

Co do hałasu to nie wiem czy w mieszkaniu coś tym porobi. Sąsiadom raczej nie będzie przeszkadzać ale domownikom pewnie tak. Jak wszystko ( komputer, wentylator w sterowniku i falowniku, wrzeciono, silniki i hałas do freza ) się zsumuje to swoje słychać. Szczególnie kiedy będzie coś rzeźbić godzinę czy dłużej.

 

Dla mnie najważniejsze, że spełnia swoje zadanie i już dawno na siebie zarobiła.

 

Kupowałem na Aliexpress ale z wysyłka z Europy. Nie wychodzi dużo drożej a jest szybciej oraz na 100% nie ma cła i podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Sztywność, hym, bez trudu jednym palcem można frez odchylić ok 1mm :)

 

I to jest to o czym to cały czas chcę powiedzieć , przy takiej sztywności maszyny okrą nie będzie okrągły , a dwa kawałki sklejki nie będą do siebie pasować .

Miałem kiedyś taką maszynę i szybko sprzedałem , mimo że do domy mogła by być bo aż tak nie hałasowała , ale dokładność około 0,5 mm .

Tom co teraz mam to jak jest rozgrzane wrzeciono to z trudem freza naciągnę o 0,001 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.