Skocz do zawartości

Skręcenie geometryczne


skippi66
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż sytuacja wygląda tak: mam zamiar zbudować model! :)

Będzie to niewątpliwie samolot, konstrukcja własna, nawiązujący kształtem do warbirdów z II wojny. Jakieś 1,4 - 1,5 m rozpiętości, napęd elektryczny, podwozie stałe ( budowa ma być szybka i jak najprostsza ). Teraz meritum: skrzydło o obrysie trapezowym na profilu NACA 24xx ( 15? ). Jako że zbieżność szykuje się dość duża, postanowiłem wprowadzić skręcenie geometryczne. A oto pytanie: jak przy skręceniu ok. 2 - 3 stopnie wygląda sprawa z kątem zaklinowania płata? Aha, zwichrzenie równomierne na całej długości skrzydła. Czy przypadkiem zaklinowania nie powinno się odrobinę zwiększyć? Czy zostawić zakładane 1,5 - 2 stopnie i przestać o tym myśleć? Czy powinno się to jakoś ( w uproszczony sposób oczywiście; matematykiem nie jestem, niestety ) policzyć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po głębszym zastanowieniu, doszedłem do wniosku że zaklinowanie powinno się ustawiać dla MAC. Prawdopodobnie mam rację. Mam?

Jeśli liczysz kąt dekalażu z książki Schier'a, liczysz wszystko dla MAC (wymiary geometryczne, dla wzoru na AH - str. 266 Miniaturowe lotnictwo)

W XFLR5 ostawiasz kąty zaklinowania w osi kadłuba - a program liczy już sam.

 

W modelu można "olać" kąt zwichrzenia dla dekalażu.

post-21299-0-44392100-1572622412_thumb.png

post-21299-0-01305100-1572622425_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.