Skocz do zawartości

Pierwszy copter FPV


aldik79
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu ruszyła budowa mojego quadrocoptera:) Zjechała wiekszość części. Jeszcze czekam tylko na śmigła. Wczoraj zostały zamontowane silniki z regulatorami, polutowane do FC.Toche to męczące lutowanie, bo miejsaca na płytce nie za duzo:) Dzisiaj może ciąg dalszy.

post-22017-0-39116400-1574846637_thumb.jpegpost-22017-0-68021900-1574846637_thumb.jpegpost-22017-0-98900900-1574846637_thumb.jpegpost-22017-0-31390600-1574846638_thumb.jpegpost-22017-0-54261200-1574846638_thumb.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradników na yt jest od groma. Ja bazowałem na nich. Dla przykładu kanał 4śmigła lub Paulus FPV, to sa polskie kanały.

https://youtu.be/08UOIuQDhxg

 

Zostaje jeszcze np Joshua Bardwell ale to po angielsku, kiepsko mi idzie z jezykami obcymi ale to co dzieje sie na ekranie idzie jakość zjarzyć o co chodzi ;) tak że spokojnie ... ja potrafiłem to ogarnąć to Ty tym bardziej ogarniesz ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odbyły się pierwsze loty moim quadrocopterem. Cieżko to nazwać lotami, była to raczej walka z przyzwyczeniami z samolotu:) Na szczęście zero strat....jutro kontynuacja jak czas pozwoli. Przedstawiam krótki film z pierwszych prób:)   https://www.youtube.com/watch?v=P6movJbK9HU

ps. Dronik cały w trawie i piachu, trzeba go przedmuchać- mam nadzieję że silnikom to nie zaszkodzi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu w trybie acro ? Gratulacje oblotu :) z przyzwyczajeniami z samolotu też walczyłem kawałek czasu. Z filmu wnioskuje że od razu na fpv leciałeś ? Spróbuj sobie polatać bez fpv. Ja się z początku uczyłem vlos żeby mniej więcej zrozumieć o co chodzi. Ale grunt że pierwsze koty za płoty ;) gratuluje raz jeszcze

Daj zdjęcie jak wyszedł quadzik po budowie ;)

 

https://www.youtube.com/watch?v=vVTL_6EZUa0

fajny poradnik z początku dużo mi pomógł zrozumieć machanie gajgami ;)

Edytowane przez przemo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy lot przez przypadek acro, bo pomyliłem się. Później zdjąłem gogle ale dalej miałem acro. Po kolejnej kraksie musiałem wrócić do domu bo śmigło mi się poluzowało i posprawdzałem ustawienia.  Przy kolejnym locie latałem w goglach ze stabilizacja:) Jakoś to ogarnę :)


Filmim odnośnie nauki ogadałem....ale w praktyce jest inaczej, szczególnie gdy dochodzi stresik przed pierwszym lotem:) Na szybko zdjęcie przed pierwszym lotem zrobione(jeszcze czysty)post-22017-0-33358500-1575221975_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku było inaczej bo kopter latał ale nie miałem jeszcze gratów do FPV więc uczyłem się VLOS i korzystałem z tego filmiku. Przyznam, że jeszcze pomógł mi symulator. Ja początkowo latałem na stabilizacji i jak w miarę ogarnąłem latanie to powoli przesiadałem się na tryb acro. Oczywiście Rate'y poobniżałem, żeby był ślamazarny do chyba 200 stopni/s. Oczywiście z początku nie było mowy o akrobacji tylko wstępnym ogarnięciu trybu acro i później dopiero sukcesywnie powiększałem Rate'y. Obecnie mam coś ponad 600 stopni/s i takie mi odpowiada ;) ale przyznasz, że zabawa kopterem na FPV jest przednia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia, przednia zabawa. Wczoraj polatałem, raczej poćwiczyłem start i lądowanie w punkt....ani razu nie wylądowałem poprawnie:) Symulator wczoraj zainstalowałem, dzisiaj powalczę sobie wirtualnie. dorzucam zdjęcia drona- już po oblotach, tak więc trochę brudny:)

post-22017-0-35802700-1575368323_thumb.jpgpost-22017-0-32529800-1575368324_thumb.jpgpost-22017-0-38153900-1575368325_thumb.jpgpost-22017-0-52405400-1575368326_thumb.jpgpost-22017-0-44465600-1575368327_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na początek to polecam obniżyć ciut kamerę, duży kąt kamery będzie powodował że będziesz szybciej latał, a na początek lepiej wolniej, no i więcej widać co jest pod kopterem z przodu (większa szansa że trafisz w punkt przy lądowaniu). Ja dopiero nie dawno ją podniosłem a tak to latałem może między 15 a 20 stopni, teraz jest około 30 stopni. Co do lądowania w punkt to wszystko przyjdzie z czasem ;) obecnie moich 90 % to już trafiam w mate, mam coś takiego https://allegro.pl/oferta/mata-do-ladowania-ladowisko-75cm-do-drona-dron-6905344004 tylko strasznie to teraz drogie bo za swoją zapłaciłem mniej jak 50 PLN ale mogę polecić to startu bardzo fajna jak się trafi wysoka trawa lub piaszczyste podłoże. 

Z kątem kamery też jest delikatny niuans ... bo im większy kąt kamery tym więcej trzeba użyć drążka roll jak yaw, a znów im mniejszy kąt kamery tym więcej używamy yaw jak roll. Obniż kąt kamery i zobacz jak Ci się będzie latać. Ogólnie nie będziesz musiał koptera tak bardzo pochylać do przodu co będzie skutkowało że wolniej poleci a dla Ciebie będzie lepiej w nauce ;)

 

A co do etui na Runcama 5 przyszło mi z chin ale jakoś dramat. 

https://allegro.pl/oferta/gumowa-oslona-na-gopro-session-4-5-do-drona-fpv-7138409140

Zamówiłem na allegro z linku powyżej to jakość wydruku rewelacyjna, dodatkowo elastyczność tego wydruku w porównaniu do chińskiego o dużo wyszła. Idealnie pasuje na Runcama. Ja w swojej ramie nie potrzebowałem kątowej podstawki bo runcam wchodzi mi na klatkę ale po kontakcie z gościem może taką podstawkę dorobić w sensie żeby etui było całością razem z kątową podstawką. W zasadzie kąt na Runcamie masz olbrzymi ;) ... szczerzę mogę polecić etui od tego użytkownika z allegro.

Edytowane przez przemo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za radę, na pewno zmniejszę kąt kamery. I tak teraz bez gogli latałem, przyda sie przy następnych lotach w goglach. Dzisiaj zamówiłem sobie matę 55cm za 18zł od kolegów ze wschodu:)

Run cam chyba teraz zdemontuje bo i tak przy moich lotach to tylko niebo widać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie post edytowałem odnośnie runcama teraz jak Ty pisałeś swój post :) mój bulit wygląda tak

Na runcama zamówiłem jeszcze takie ochronki na obiektyw. Jak sobie zdjęcie powiększysz to widać to szkiełko ochronne.

https://www.banggood.com/1-Pair-Runcam-Tempered-Glass-Protector-for-RunCam-5-FPV-Camera-p-1586863.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

montuje się to na specjalnym kawałku taśmy klejącej wyciętym w kształt tego szkiełka. Zawsze coś uchroni ten obiektyw ;)

post-8897-0-20224300-1575375197_thumb.jpg

 

etui polecam, to etui z chiń "ciepnąłem" głęboko w szufladę :P

Mata super sprawa. 

 

Mam pytanie co to za pakiet ? Domowa robota ? Coś o nim więcej ? (napięcie, pojemność, czas lotu na nim) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiet zrobiony z poleconych liion https://allegro.pl/oferta/sony-18650-vtc5a-30a-us18650vtc5a-8571260679. zrobiony 6s1P. Czas lotu cięzko okreslic bo nie mierzyłem, na razie skupiam się na "przeżyciu":)


Pakiet zrobiony z poleconych liion https://allegro.pl/oferta/sony-18650-vtc5a-30a-us18650vtc5a-8571260679. zrobiony 6s1P- wychodzi 60zł za pakiet:). Czas lotu cięzko okreslic bo nie mierzyłem, na razie skupiam się na "przeżyciu":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zainstalowałem symulator, miałem małe problemy żeby widział mojego Taranisa- ale to problem był sterowników windowsa. Rozbiłem ze 20 razy drona:( jeżeli w rzeczywistości tak samo się lata sto czeka mnie trochę nauki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie mi symulator pomógł zroumieć jak zachowa się kopter jak wychyle każdą gajgę i pomógł mi zrozumieć jak się skręca ... jak Cię to pocieszy to ja nie ogarniam trybu acro na symulatorze :D ... w rzeczywistości idzie mi po znacznie lepiej jak przed monitorem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.