Skocz do zawartości

Zdjęcie

DIY Brushless RPM sensor dla telemetrii Spektrum.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 oki188

oki188
  • Modelarz
  • 406 postów
  • SkądBiłgoraj / Gliwice
  • Imię:Damian

Napisano 08 listopad 2019 - 21:36

Cześć.

W telemetrii Spektrum od dłuższego czasu brakowało mi pomiaru obrotów silna bezszczotkowego (brushless) w moich modelach.

Jako że coraz więcej nowych odbiorników posiada porty do podłączenia czujników postanowiłem zrobić lub nabyć taki czujnik.

Spektrum oraz inne firmy oferują gotowe rozwiązania. W sieci natknąłem się na prosty schemat takiego czujnika bez żadnego jego opisu.

Niestety po jego wykonaniu i podłączeniu NIE DZIAŁAŁ. Okazało się że sygnał do modułu był za wysoki dlatego postanowiłem go obniżyć dodając rezystor R7- 470 om. Następnym problemem było straszne pływanie obrotów i tu dołożenie kondensatora C3- 1nF rozwiązało prawie problem. Schemat gotowego urządzenia prezentuje się tak.

RPM sensor.gif

Jak widać nic skomplikowanego a elementy do jego budowy kosztują grosze (w sumie max 5zł).

Pomiaru dokonujemy przez podłączenie pojedynczego przewodu do dowolnego kabla pomiędzy ESC a silnikiem.

W aparaturze w telemetrii RPM musimy ustawić odpowiednią liczbę "POLES" producenci silników zazwyczaj podają tą wartość w nocie katalogowej. Jeśli wykorzystujemy przekładnie możemy też wprowadzić jej wartość wówczas będziemy mieli pokazane obroty za nią.

Do układu zaprojektowałem mała płytkę PCB jednostronną wykorzystując elementy smd (w rozmiarze 1206). Płytka ma wymiary 27x15mm a gotowy układ zbudowany na niej waży zaledwie 4g (z przewodami).

obraz.png

Testowe układy:

testowe.jpg

Dla osób które zechcą zbudować sobie ten układ przesyłam projekt płytki w programie KiCad łącznie ze schematem.

(Proszę zmienić rozszerzenie z TXT na RAR).

Załączony plik  Spektrum RPM Sensor.txt   146,86 KB   2 Ilość pobrań

Filmik z działania układu:

https://youtu.be/m4KHEX-JaGU

• 0

#2 Marek_Spy

Marek_Spy
  • Modelarz
  • 740 postów
  • GG:
  • SkądKatowice
  • Imię:Marek

Napisano 08 listopad 2019 - 22:39