Skocz do zawartości

Dodatkowa warstwa termokurczu na koncowkach anten w Jeti Duplex


Marcin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ oryginalne odbiorniki miały bardzo miękkie końcówki anten (te części odpowiedzialne za odbiór sygnału) to wzmocniłem je dając na nie 2 warstwy termokurczliwych koszulek. Może to i głupio brzmi, ale czy takie działanie nie spowoduje obniżenia skuteczności? Range Check wychodzi dobrze, 50m i Jetibox pokazuje 4/9 mocy sygnału w modelu leżącym na ziemi, po podniesieniu wzrasta do 7/9 na obu antenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

OK, dzięki. 

Zapytałem, bo dziś powtórzyła się sytuacja - w 2m skrzydle z nadajnikiem video 5.8 GHz po odleceniu od siebie na okolo 600m nadajnik piknął ostrzeżenie o utracie sygnału RC. Zdarzyło się to gdy zawracałem skrzydłem i może dlatego - obie anteny daleko od nadajnika video, bo na samym dziobie jest odbiornik, ale anteny puszczone równolegle do siebie wzdłuż kadłuba modelu. Mysle, ze ułozenie ich w kształt V lub L powinno pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożenie dodatkowych koszulek na antenę powoduje jej rostrojenie i obniżenie częstotliwości rezonansowej anteny. SWR spada na pysk a co za tym idzie część mocy nie jest wypromieniowana przez antenę a wraca do odbiornika powodując jego grzanie(telemetria).  Automatycznie spada zasięg. O ile, trzeba by sprawdzić na odpowiednim sprzęcie. W praktyce zwykły kawałek kabelka będzie miał lepszy zasięg niż ta antena.

1km zasięgu dla tej aparatury można uzyskać na kawałku drutu, ale już na 2-3 km będą problemy.

 

EDIT

 

Nie wytrzymałem i przeszedłem się do warsztatu. Sprawdziłem standardową antenkę i tak SWR 1.08 przy 2447MHz czyli bardzo dobre strojenie w paśmie.

Założyłem jedną koszulkę termokurczliwą. Częstotliwość spadła do 2357MHz (poza pasmem). Przy pierwotnej częstotliwości SWR spadł do 1.6 czyli 10% strat na antenie.

Przy dwóch koszulkach termokurczliwych częstotliwość spadła do 2297MHz czyli dużo poza pasmo. SWR przy 2447 wyniósł ponad 10 czyli strata aż 67% mocy.

Wnioski można wyciągnąć samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to już wiem, że głupio zrobiłem. Wrócę do domu to poprawię.

Co ciekawe - niektóre odbiorniki JETI mają żółtą termokurczkę na końcówkach anteny, a niektóre nie :

porównajcie :

https://www.telink.eu/3585/duplex-r6.jpg

oraz

https://mg-modellbau.de/grafik/image/HE-DR6_1.jpg

 

To zapytam może inaczej - nie chcę, by końcówki się gieły w modelu itp więc myślę albo przykleić je do kadłuba po zewnętrznej przeźroczystą taśma albo wsadzić gołe, bez dodatkowych termokurczy, w kawałki plastikowego bowdena jako osłona, prowadzenie i zabezpieczenie anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonczylo sie tak - dwie plastikowe rurki, anteny w oryginalnych koszulkach tylko. Odwrocone V bo za bardzo inaczej sie nie da. Wg mnie, o ile pamietam, najslabiej odbiera antena skierowana koncowka w kierunku nadajnika - tu w sumie zawszr w duzym stopniu bedzie skierowana bokiem. Zrobie kolejny range check i w gore.

post-287-0-41618700-1574149984_thumb.jpg

post-287-0-48560600-1574149997_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.