Skocz do zawartości

PZL M-18 Dromader


Yosephtbg

Rekomendowane odpowiedzi

Po skończeniu modelu na halę, postanowiłem uruchomić budowę "pełnometrażową"

Wybór padł na Dromadera, wydrukowałem plany i poszedłem do modelarni, narysowałem plany odpowiedniej wielkości, rozrysowałem wręgi, wyciąłem. Modyfikacją w stosunku do planów będzie brak kratownicy, to co widać na fotkach będzie za to oklejone balsą 3mm.

Model przeskalowałem do rozp 1700mm i 950mm długości, profil planuję jakiś nośny np. CLARK Y, lecz zastanawiam się czy ten profil jest dobry do zastosowania klap. wszystko napędzane będzie servami hitec hs-422 oprócz gazu (hs-81) oraz otwierania " bagażnika" rwnież hs-81 planowane są zrzuty "czegoś" . Sercem modelu będzie silnik OS max LA poj 6.5 ccm wiem że macie zastrzeżenia co do tego silnika ale rok temu stałem się jego posiadaczem i nie zmienię go:). Mam pytanie: czy ktoś robił już ten model? jeśli tak to jak lata, na co zwrócić uwagę przy budowie? Jaka rozp, jakim silnikiem napędzany, z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

 

DSC05941.jpg

 

 

DSC05940.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Z tymi klapami - rabitlkr - to sugestia czy doświadczenia twoje? W mojej łodzi latającej - profil własnie Clark Y coś tam mam klapolotki. W momencie użycia ich jako klapy nic się nie dzieje niepokojącego prócz konieczności kontrowania sterem wysokości. Latałem już wiele razy tym modelem i nic takiego nie zauwazyłem o czym piszesz.

Co do Dromadera robił go napewno Gan (chyba :?: ) nawet na forum Alexa jest dokumentacja z budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzałem się kiedyś do Dromadera tylko że nieco mniejszych gabarytów. Ale doszedłem do wniosku że jak narazie przerasta moje umiejętności modelarskie i jak robić to już pożądnie a do tego trzeba sporo czasu a u mnie nie ma go w nadmiarze:/

 

Będe Ci kibicował bo samolocik jest SUPER.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nieporozumienie:D Mam zamiar zrobić klapolotki (nie klapy i oddzielnie lotki) ster wysokości, kierunku i otwieraną klapkę serwem hs81. Skrzydło zrobię jako całość uznałem że tak będzie najlżej, najmocniej i najładniej a 1,7m to znowu nie koniec świata, po wykonaniu wstępnej konstrukcji planuje zamknąć się w 1,5kg do lotu, zobaczymy co z tego wyjdzie, z doświadczenia: skrzydła są duże ale nie są ciężkie, kadłub robi masę, a ten w tym przypadku jest dosyć krótki. Prace ruszą dalej w czwartek, ponieważ chwilowo nie mam dostępu do materiałów. Jaki profil zatem polecacie< założenia to: nośny, raczej powolny, dobry do użycia klap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nieporozumienie:D Mam zamiar zrobić klapolotki....skrzydło ...1,7m.... zamknąć się w 1,5kg do lotu...

 

Hmmm... to już prawie motoszybowiec :) Klapolotki owszem ale pewnie w górę :mrgreen:

 

Na podstawie jakich planów wykonujesz model? Czy jest to Twoja własna twórczość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to szczerym będąc teraz mam znowu zgryz...jakiś czas temu miałem styczność z modelem z Clark Y i klapami i przy każdej próbie opuszczenia klap model wpadał w korek z którego było go bardzo trudno wyprowadzić. Wtedy przeszukiwałem internet w poszukiwaniu odpowiedzi dlaczego tak sie dzieje i na pewnym forum znalazłem tekst o tym, że Clark Y +klapy=ZŁO wiec stwierdziłem, ze to było przyczyna i spałem spokojny myśląc, że poznałem przyczynę...aż do dziś...

 

w takim razie przepraszam za złą sugestie, generalnie jak nie wiem to nie pisze w tym przypadku jednak wydawało mi sie, że mam pewne doświadczenia...mea culpa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek I. mylisz sie .w Łosiu nie ma Clarka !

Profil to CDR (co ręka dałą na podstawie trenerka)

Poraz kolejny piszesz bzdury,dostaniesz pierwsze ostrzeżenie.

Prosiłem Cię na PM-a ,ale widać nie pomogło .

Notorycznie wprowadzasz ludzi w błąd i ci co się nei zanją nie wiedzą czy i jak traktować Twoje wypowiedzi.

Sory Winetu mam tego dość.

Inni też :(

Nie wiem po co to wszystko piszesz.Zamiast czytać i się uczyć???!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany wg. których model wykonuje kolega Yosephtbg przedstawiają również model który sterowany jest kierunkiem i wysokością z dość znacznym wzniosem skrzydeł. Oczywiście oryginalny Dromader również posiada dodatni wznos. Plany oryginału znajdują się tu:

 

http://www.modelarz.com/pliki.php?itp=1&w=lista&offset=20

 

Oczywiście aby był sens użycia lotek trzeba by było myślę zastosować wznios podobny do oryginału. Druga sprawa to zastanawiam się czy założenia kolegi Yosephtbg są słuszne:

Rozpiętość: 170cm, waga: 1,5kg, silnik: OS MAX 40 LA jak taki model będzie latał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale najczęściej obawy związane z masą mają modelarze budujący modele z napędem elektrycznym. Też mi się wydaje ze 1,5 kilo przy takim modelu to mało wykonalne, konstrukcja musiała by być bardzo odchudzona, a co za tym idzie i słabsza. Wątpię żeby wyszło z tego coś dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.