Skocz do zawartości

Jak rysować plany pod laser


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

MiQ27, dał tylko przykłady darmowych programów CAD. Ale ja chyba narazie zostane przy corelu, a na cad'ach będe się między wierszami uczył. Rafał jeśli coś wiesz to pisz. A jest w tym a9cad gdzieś funkcja rysowania krzywych, ale nie kawałków okręgu? progeCAD Smart! A czy tutaj konieczna jest rejestracja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w cadzie rysuje poleceniami i myszką . Tego typu programy możesz testować przez 30dni za darmo ale proponuje corel jeśli już umiesz bo łuki w corelu łatwo poprawiać rysować zmieniać proste w łuki i odwrotnie będziesz miał szybciej efekty swojej pracy, a cada się ucz bo warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te CAD-y co podałem są w 100% darmowe i nie są to żadne czasowe triale.

Rejestracja w niektórych jest konieczna, żeby dostać licencję, ale też jest darmowa. Potem program działa bez żadnych ograniczeń czasowych czy funkcjonalnych.

A9 jak wspominałem jest prosty, ale najczęściej wystarcza. Nie pamiętam, czy ma krzywe "free hand", rysowałem tylko kawałki elips (okrąg to przypadek szczególny :))

ProgeCAD jest mocno rozbudowany, otwierałem nim bez problemu skomplikowane projekty z AutoCADa (z warstwami, kolorami itp).

Te 2 testowałem dłużej, mam je nadal na kompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Kompas 3D Light. Ta wersja jest darmowa, bez ograniczeń czasowych. Niestety ma tę wadę, że praktycznie nie da się importować wypocin do innych programów, czy drukować.

 

Za to jako program do rysunków technicznych, bije na głowę Wszystkie te darmowe programy w/w. Tak wygodnego, prostego i funkcjonalnego programu jeszcze nie widziałem.

Choć może, trochę w tym mojej winy, bo nie umiem pracować w CAD-ach opartych na współrzędnych. :wink:

 

Niestety, żeby zaczął obsługiwać "normalne" formaty i dało się importować/exportować pliki - to trzeba by kupić pełną wersję... jakieś 2000€ :wink: Ale można kupić na raty - 75€ miesięcznie. :P

Ale świetnie sprawdza się jako program do prostych projektów, które można wykreślić na papierze konstrukcyjnie, jak np. Zefir PiotraP.

 

http://www.kompas-3d.pl/wersja_darmowa_kompas_lt.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli mam gotowe plany pod laser o grubości cięcia przykładowo 0,2mm, a chciałbym wyciąć elementy na frezarce o frezie 3mm to muszę powiększyć wymiary o 1,4mm?

Nie powiekszyc tylko offsetowac Jak powiekszysz to tez otwory powiekszysz a one musza sie zmniejszyc o te 1,4mm. Zreszta jak wyobrazasz sobie wycinanie takim frezem? A co z naroznikami otworow gdzie zamiast mozliwego kata prostego bedzie luk 1,5mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wyobrazasz sobie wycinanie takim frezem? A co z naroznikami otworow gdzie zamiast mozliwego kata prostego bedzie luk 1,5mm?

Normalnie, bierzemy pilnik i szlifujemy do prostego kąta.

Widziałem już amatorskie frezarki CNC wycinające drewniane elementy modeli i raczej nie ma innej opcji poza ręcznym doszlifowaniem kątów i innych zakamarków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie, bierzemy pilnik i szlifujemy do prostego kąta.

Widziałem już amatorskie frezarki CNC wycinające drewniane elementy modeli i raczej nie ma innej opcji poza ręcznym doszlifowaniem kątów i innych zakamarków.

E no nie...Idac tym tropem to po co nam wogole cnc. Przeciez jest pilka wlosnicowa :D

A na powaznie to uzywa sie frezu 0,8mm a nie 3mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rapier, to co widziałem to frezowało Dremelem z chyba 2mm frezem. Taki ma też chyba znacznie mniejsze prawdopodobieństwo złamania niż 0.8.

 

EDIT. Tylko całe te ustrojstwo to była oczywiście maszyna amatorska. Konstrukcja z płyt MDF, śruby z OBI itp, podobnie jak w amatorskich maszynach do cięcia styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offset ustawia się w programie tnącym nie w pliku do maszyny.

To juz roznie bywa i zalezy od oprogramowania.

Wazne jest tez prowadzenie narzedzia po lukach. Bo obroty freza sa jednokierunkowe i jest roznica czy po krzywiznie idzie w lewo czy w prawo. W jedna strone powierzchnia bedzie OK a w druga postrzepiona bodz w przypadku materialow plastycznych zaczna lepic sie wiury i cienki frez sie ukreci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Co do programów typu CAD:

Ostatnio trafiłem na najfajniejszego, bodajże, z darmowych CADów: Double Cad XT 2.1 pl

 

http://www.doublecad.pl/programy.html

 

Wg producenta jest to Auto CAD LT "na sterydach".

Używam go w firmie do dość rozbudowanych projektów i radzi sobie super.

Zdecydowanie polecam.

Należy się zarejestrować aby otrzymać numer seryjny.

 

Wspominałem już, że jest całkowicie za darmo? :)

Można też zainstalować czasową wersję Double CAD XT Pro, który po 30 dniach przekształca się w wersję darmową. Różnice między nimi są jednak na tyle nieistotne dla naszych zastosowań, że w zupełności wystarczy wersja darmowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.