Skocz do zawartości

Jak rysować plany pod laser


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

Przetestowałem Doublecad i muszę przyznać że jest to naprawdę dobry program. Jedynym mankamentem jest dla mnie wymaganie sprzętowe - mój komputer trochę nie nadąża ze względu na wiek i zużycie.

 

Z czystym sumieniem polecam.

 

Menu jest PL, plik pomocy "Zaczynamy" objaśnia podstawy oprogramowania cad. Mniej niż 30 stron a wyjaśnia wszystkie podstawy. Trudno jest poradzić coś jak ktoś nie wie co to fazowanie.

 

W rysowaniu planów na komputerze w technologii cad jest jeden problem, najpierw trzeba umieć to narysować na papierze, potem to już tylko zmiana narzędzia pracy.

 

Każdy kto potrafi narysować plan modelu na kartce papieru po kilku godzinach jest w stanie opanować podstawy tego programu w zakresie 2D który jest najistotniejszą częścią procesu rysowania modelu.

 

Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć

 

Wizualizacja 3D tak samo dobrze moze odbywać się w głowie jak i na komputerze. Niby kilka kliknięć i model 3D stoi, pytanie czy moja myśl nie jest szybsza. Każda chwila spędzona na wizualizacje może zostać zamieniona na budowanie modelu. Wycinając prototyp modelu i tak nie uniknie się poprawek a więc czy warto :?:

 

Chciałbym tutaj jeszcze może jako ciekawostkę powiedzieć że należy wziąć poprawkę na skalę naszych modeli. Im model większy tym bardziej 0.01mm mniej istotne. Początkujący modelarz - rysownik - rysuje model bardzo dokładnie trącąc zbędnie czas na poprawianie tych 0.01mm gdzie maszyna i tak wytnie nam element mniej lub bardziej dokładnie a my budując model [nawet wyjmując z formatki i mierząc suwmiarką] nie zauważymy tego.

 

Można na tym zaoszczędzić kilka ładnych godzin pracy. Tutaj pozostaje już indywidualna kwestia modelarza, jak ja osobiście mam element o 0,5mm na 20cm za duży/za mały nie robię z tego tragedii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Slawekmod w związku z nieposiadaniem już konta na naszym forum oraz poprzednimi "szumami" w tym temacie poprosił mnie o wklejenie informacji nt. kursu cad realizowanego na rcclub.

 

http://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=28&t=481

 

W powyższym linku prezentowany jest sposób w jaki z rysunku 2D wykonać element 3D za pomocą programu TurboCAD delux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 6 miesięcy temu...
Witam. Czy jest jakiś program do którego można by "włożyć" zeskanowany rysunek i przerobić go wtedy w nadający się pod laser?

Tak, jest to ten sam co steruje urzadzeniem do którego wrzucasz odpadki , a te z kolei sa przetwarzane na przedmioty codziennego urzytku wybrane z menu tego urzadzenia. Nie pamietam tylko jak to sie nazywalo to urzadzenie. Moze koledzy podpowiedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście da się wygenerować ze skanu coś dla maszyny. To potrafi już poczciwy mach 2, jednak kod tak otrzymany jest naprawdę obarczony błędami, o dokładności nie wspomnę bo jest przypadkowa.

Otrzymasz to samo ale w wersji wektorowej np. Nikt natomiast nie wymysli za Ciebie elementow modelu i jego konstrukcji bo niby skad komputer ma wiedziec czego chcesz. A co jak wstawisz zdjecie swojej twarzy? ;) Jaka konstrukcje przewidzi program? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można co najwyżej obrysować rysunek w CAD . Akurat jak to można zrobić opisałem w jakimś fragmencie tu http://forum.aerodes...ic.php?f=8&t=11 lub tu http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=57&t=254&start=30 Sposób dotyczy turbocad. Próba obrysowania w Corel Trace kończyła się kompletną porazką. Żaden program nie obrysuje sam i nie dopasuje elementów do siebie tak żeby były pod laser. Poza tym zostaje jeszcze kwestia grubości linii oraz offsetów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skad komputer ma wiedziec ze wogole sa to plany? Dla niego to zbior lini i co najwyzej z mapy bitowej moze te linie zamienic na wektorowy rysunek do dalszej edycji. Na jakiej podstawie komputer ma okreslic co jest wrega, żeberkiem, podłuznicą , gdzie jest jaki i czego przekrój i jakie sa twoje intencje bo przeciez model ma spelniac jakies zalozenia ( naped, pojemnosc akumulatorów itd. ) To wszystko trzeba zaplanowac i zaprojektowac. Niejeden czlowiek z planow nie potrafi zrozumiec konstrukcji a co dopiero komputer. Druga sprawa to to ze na planach nie ma zazwyczaj wszystkiego ale czlowiek rozumiejac je wie jak to zostalo rozwiazane.

To o co prosisz to tak jakby chciec zrobic urzadzenie gdzie wrzucasz ogryzki a wyskakuja Ci na powrót swierze jabuszka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewija się tutaj kilka wątków powiązanych ze sobą, ale nie do końca,

Pytanie

Witam. Czy jest jakiś program do którego można by "włożyć" zeskanowany rysunek i przerobić go wtedy w nadający się pod laser?

nie jest dla mnie do końca zrozumiałe, ale jeśli przyjąć, że zeskanowany rysunek jest planem części potrzebnych do wycięcia, to oczywiście da się to zaimportować do CAD z lepszym lub gorszym skutkiem najczęściej gorszym.

Co to oznacza? - ano tylko to, że to co na planie jest linią lub krzywą zaimportuje się do oprogramowania jako ciąg linii lub ciąg krzywych schodkowych. Czegoś takiego nie da się wysłać na laser lub CNC. Dlatego też taki plan należy ręcznie "obrobić" , pozbyć się linii wielokrotnych i schodkowych zastępując to pojedynczymi liniami, lub krzywymi (okręgi, elipsy polilinie).

Generalnie najlepiej w takim przypadku wykreślić profile od nowa bazując na zaimportowanych jako, na podkładach. Dodatkowo szykując to pod laser lub CNC trzeba mieć na uwadze to co napisał powyżej slawekmod na temat ofsetów, grubości linii itp.

To co powyżej obowiązuje gdy masz plany na laser, ale nie w formacie CAD.

Jeśli masz tylko zwykłe plany (ale uwzględniające sposób budowy modelu - czyli pokazane wręgi, podłużnice podziały modelu) to niestety czeka Cię długa i żmudna praca, żeby na ich podstawie przygotować pliki pod laser.

W skrócie:

- najlepiej zamodelować w 3D cały model

- porobić przekroje w miejscach potrzebnych

- na przekrojach uwzględnić ofsety igrubości materiałów

- przygotować pliki pod laser

W przeciwnym razie pracy jest jeszcze więcej bo sam będziesz musiał zdecydować o budowie strukturalnej modelu, a to nie zawsze jest proste i wymaga doświadczenia i praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pitu pitu. Nikt za Ciebie nie odwali roboty a konwersja z mapy bitowej na wektory czasem wiecej rtobi klopotow niz pomaga. NAjlepiej wstawic jpg i obrysowac krzywymi . Z tego co pisales wczesniej nie wynikalo ze chcesz zeberka tylko wyciac. TAk czy inaczej bez wiedzy i znajomosci tematu to nie ma czegos takiego ze zeskanujesz i dostaniesz pliki pod laser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

Jakiś czas temu zaciekawiły mnie relacje z budowy modeli projektowanych w CAD i wycinanych laserem. Mógłbym w ten sposób osiągnąć dużo większą precyzje niż tradycyjnymi technikami. Ściągnąłem sobie program A9CAD i polski poradnik PDF. Po kilku godzinach treningów wydaje mi się że znam podstawowe funkcje tego programu i w sumie zawsze udawało mi się narysować to co chciałem :) . Jednak jeżeli chodzi o przygotowanie planów pod laser to jestem głęboko w lesie. Czytałem kilka tematów na forach modelarskich, ale i tak dalej mam kilka pytań.

  1. 1. Czy plany powinny być w formacie DWG czy DXF?
  2. 2. Czy mostki zapobiegające wypadnięciu elementów są obowiązkowe przy elementach które nas nie interesują.

Np. ażurujemy wręgę i to co wyażurowaliśmy nas nie interesuje.
  1. 3. Najwięcej pytań mam odnośnie obszaru pracy. Wydaje mi się że tak jak na poniższym zdjęciu powinienem w te okienka wpisać rozmiary materiału z którego chcę wycinać np. balsa 100x1000: lower x: 0 lower y:0 upper x: 1000 upper y: 100. Powiedzcie czy myślę w dobrym kierunku jak nie to powiedzcie jak to jest.

beztytuubcd.jpg

 

Uploaded with

3a. Czytałem gdzieś na forum, że elementy rysunku należy umieścić w formatkach. Nie za bardzo wiem co to jest formatka i jak się je robi.
  1. 4. Chciałbym w tym punkcie opisać swój problem który za bardzo nie wiem jak nazwać. Po zakończeniu pracy zapisuje plik na dysku. Gdy otworze go w A9CAD wszystko jest OK. Ale mam jeszcze jeden program (Solid Works eDrowings 2012) służący tylko do przeglądania plików DWG i DXF, gdy otworze w nim swoją prace i będę chciał ją wydrukować to kilkumilimetrowy w założeniach rysunek będzie taki wielki, że nie zmieści się na 1 kartce A4. Gdy drukowałem przez ten program plany z Internetu z wymiarami było wszystko OK.

Na razie wiem tylko co to offset i umiem go zrobić :)

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za ew. nieprofesjonalne nazewnictwo.

 

P.S Coś mi się z numeracją punktów pokiełbasiło przy kopiowaniu z worda, ale mam nadzieje, że da się zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Format w zasadzie obojętny może być dxf lub dwg - najlepiej zapytać tam gdzie będziesz ciął co preferują.

2. Nic nie powinno wypadać podczas cięcia - czyli mostki wszędzie.

3. Obszar pracy nie ma znaczenia natomiast skala rysunku - tak, trzeba rysować w skali 1:1

3a. Formatka to rozmiar arkusza z kórego będą wycinane elementy, mussz sobie narysować taki prostokąt i w nim poumieszczać elementy do wycinania.

Jeśli rysowałeś w skali 1:1 to ostatni problem jest zwuiązany tylko i wyłącznie z ustawieniami parametrów wydruku, należy wyłączyć dopasowanie do formatki, a drukować w skali 1:1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.