Skocz do zawartości

B17G Flying Fortress (KIT Guillows)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam zwolenników tartaczenia :)

 

Kiedyś miałem kilka modeli Guillows (firma z dłuugą tradycją, od 1926 roku).

Były to malutkie swobodnie latające myśliwce po niecałe 10$ za sztukę.

Przewidywany naped to guma, lub najmniejsze silniki Cox.

Jednak żadnego nawet nie zacząłem budować.

Poleżały trochę i je sprzedałem.

 

Raczej nie zaliczam się do arcycierpliwej grupy zwolenników KITów, ale znowu postanowiłem spróbować.

Zakupiłem znowu modele firmy Guillows.

Teraz wybrałem większe i dużo droższe modele (dwa bombowce nurkujące i jedna klasyczna forteca).

Jakież było moje zdziwienie, gdy poza ogromną komplikacją (wszystkie ruchome stery, otwierane kabinki, chowane "ręcznie" podwozie), jakość zestawów taka sama !

Po prostu to stare (opracowane w latach 60tych) i robione tymi samymi metodami zestawy.

Przewidziane do napędu różnej maści Coxami i z dołączonymi w zestawie uchwytami, orczykami i linkami do uwięzi.

W instrukcji każdego są wersje wolnolatające, uwięziowe i RC jednokanałowe :shock:

Tomek jak to zobaczył, to wykrzyknął: "Ale badziwie, jak jakieś stare Jaskółki z Krosna"

Bartek tylko jęknął, co to za szajs (akurat robił model typu KIT z chińskiego E*stara).

 

No więc będę musiał się bardzo zmotywować, żeby je pobudować.

Na początek biorę mój pierwszy 4 silnikowiec: B17G Flying Fortress.

"Forteca" ma mieć 114cm rozpiętości :) :) :), więc raczej maława.

Ale roboty może być sporo.

 

forteca1.JPG

Tu widać pudełko (Made in China), naklejki i jeden z kilku arkuszy planów.

Zdjęcia słabe, ale to co zrobili Chińczycy jest naprawdę wyróżniającą się częścią zestawu (kupuje się oczami, to pudełko musi być dobre).

 

forteca3.JPG

Widać części wytłaczne Made in USA. To są te drobiazgi, dla których warto kupić zestaw, zmiast robić model samemu z planów.

Tych wytłoczek naliczyłem prawie 100 sztuk !

Na razie nie wiem, jak to będzie pasować, ale miejmy nadzieję, że będzie.

 

forteca2.JPG

Najgorsza część zestawu: też Made in USA.

To badziewie na dole zdjęcia, a;la sklejka, to jakaś płyta paździerzowo-plastikowo-PCV-podobna (jak płytki podłogowe PCV w dawnych budynkach, np szkołach czy blokach).

Części balsowe wycinane wykrojnikami wyglądają nieźle.

Akurat w tym modelu listewki balsowe są listewkami (każda oddzielnie), bo w innych które do tej pory widziałem (i w tych co mam) Guillowsach listewki to są ponacinanymi piłą deski balsy do rozdzielenia i oszlifowania samemu.

 

cdn może kiedyś nastąpi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 231
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Heja, mimo tego ze zestaw nie wyglada rewelacyjnie to model moze byc calkiem ciekawy!! Czekam sam az cos zrobisz bo mnie interesuje jak to wydjzie :) Cos mi zostalo z makiecenia jeszcze:) Mam tego Storcha, Tiger Motha oraz CSS'a13 (znaczy samolot:P a nie naszego kolege z forum) w wersji balsianej mikro... Moze cos ruszy w nadchodzace dlugie zimowe wieczory! OBY!! No nic, powodzenia w skladaniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem Hubercie, nie jest wcale tak żle. To PCV masz gotowe jako szablon i żaden problem skopiować np. na sklejkę lub balsę. I tak, jak piszą koledzy, może z tego być całkiem ładny modelik, ale "dziubactwo" masz jak w banku na długie zimowe wieczory :D A jak to polepisz, czy będziesz w trakcie, to się koniecznie chwal! Ja przwdopodobnie wkrótce też będę się mógł pochwalić czymś oryginalnym, ąle nie zapeszam...

PS. Sprawiłem sobie nową klawiaturkę , chińszczyznę za całe 67 zł i proszę , jak mi się śśśśśślicznie pisze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo się zastanawiałem, czy zaczynać ten model.

Jednak byłem ciekawy jak będą pasować części i jak wychodzi wagowo taki delikatny modelik.

 

Dzisiaj trochę polepiłem kadłub.

Najgorsze jest wycinanie części po śladach wykrojnika.

Części trzeba wycinać, wyłamać się nie daje.

W każdym żeberku potrzeba samemu wykonć wycięcia na podłużnice (przykładając żeberko do jego rysunku).

żeberek jest kilkanaście (chyba z 16), a podłużnic 20.

Czyli wykonałem ponad 300 wycięć !

Ale ich jakość jest odwrotnie proporcjonalna do ilości.

Dobrze, że przynajmniej wychodzi bardzo lekka konstrukcja.

 

Jutro zrobię jakieś fotki i zważę kadłub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bedziesz zamawial cos takiego z za wody to ja sie pisze na jeden zestawik :P

Kurcze, myślałem, że o tym napisałem w różnych :oops:

Dla CSS 13 modele już wczoraj wysłali (teraz na pewno już przez miesiąc nic tam nie zamówię, bo muszą dojść te kupione).

 

Obiecane zdjęcie z wczorajszej robótki:

forteca4.JPG

 

Waga tego co na zdjęciu to tylko 30g.

Żona gdy rano zobaczyła kadłub, stwierdziła że ten samolot będzie strasznie malutki :D

Na zdjęciu w porównaniu z Mosquito.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny modelik będzie Hubercie z tego zestawu :D

Powoli przekonuję się do tradycyjnej podłuznicowej konstrukcji.

Krzywo wycięte (rozmieszczenie na obwodzie i ich rozmiar) miejsca na podłużnice wcale nie musiały być poprawiane.

Może patrząc wzdłuż jest trochę zygzakowato, ale wytrzymałość i waga to atuty tej konstrukcji.

forteca5.JPG

Na dzisiaj tyle (waga 57g, czyli około 30g dziennie wystarczy), idę na piwo 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na pudelku pisalo ze tylko dla masochistow ???

Jak patrze na kadlub to az mnie ciarki przechodza.

.

 

 

 

Taka dłubanina, to była robotą dla masochistów kiedyś , a teraz "pyk" kropelka cyjanu i poskładane.

Wyobraż sobie tę samą robotę np. wikolem( czas schnięcia min. 12 godzin) - zgroza. A tak poza tym to Hubercie ,fajny Masz "nick" na tym forum , tak że z początku nie mogłem rozeznać czy to na pewno Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejku to jeden z najladnieszych samolotow .... b17 :) miodzio kiedy ja bede mial taki model ech :) Da sie to gdzies jeszcze kupic ?? Ma ktos jakies plany b17 ?? :)

 

Cześć

B171.jpg

B172.jpg

B173.jpg

 

Ja nie mam tych planów. Trzeba zamówić. A teraz ceny :wink:

1.Sam plan 17 funtów + przesyłka oraz pakowanie

2."Mouldings" (patrzyłem w słowniku jest wiele znaczeń odlew,modelowanie itp) 20 Funtów +przesyłka oraz opakowanie

3.wybór CNC 70 funtów + przesyłka i opakowanie

4. B-17 Plan oraz wszystko powyżej 99 Funtów + poczta....

 

Trzeba do nich zadzwonić żeby coś zamówić. Moge podać nr telefonu jeśli będzie potrzeba.

Aha model jest napędzany 4x400 elektrycznymi z przekładnią 2.33:1 i w pierwszej wersji 2 8celowe 1700CP sanyo/5s3p 6450mAh Lipol.

Śmigiełka 9x7 trzy łopatowe przycięte do 8x7 lub 8x6 APC

Rozpiętość 1826

waga 3.2kg

 

No to chcesz :lol:

 

Ale Hubert jeśli będziesz chciał opis to chętnie zeskanuje :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Hubert jeśli będziesz chciał opis to chętnie zeskanuje

Bardzo dziękuję. Opis niekoniecznie, ale gdybyś uchwycił na zdjęciach miejsca montowania baterii i dostep do nich, to chętnie zobaczę.

Jednak to inny model, inne mocowanie skrzydła i można się dostać do kadłuba od dołu.

U mnie wyszła klatka dla kanarka :lol:

Dopiero, jak skompletuje RC, to wyważę i pomyślę, gdzie wyciąć dziury na sprzęt.

 

A na razie planuje 4 szczotkowe 280 bezpośrednio (żeby wystarczył 1 regulator), 2S1600 lipolki, no i pewnie ze 4 sztuki serw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.