Skocz do zawartości

Douglas F4D Skyray - EDF90mm [+video]


Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno, drogą wymiany, stałem się posiadaczem całobalsowego modelu Douglas F4D Skyray (fajnie wykonany, ale chyba trochę stary :?

 

Wymiary modelu:

rozp. 80cm

długość 100cm

waga pustego ok. 850g

 

Model przewidziany był prawdopodobnie pod silnik szczotkowy, napęd turbinką 75-80mm (przynajmniej tak to wygląda).

Ja postanowiłem napędzić go sprawdzoną turbinką Midifan 90mm (taką samą mam w Mirage).

Czyli dać dużą, ale tym razem niewysiloną turbinę i zobaczymy jak poleci.

Planuję silniczek Great Planes Ammo 36-40-2250 z zasilaniem 4S (Mirage lata na Ammo 36-56-1800 z pakietem 6S).

Drobny problem w tym, że powierzchnia otworów wlotowych w modelu jest tylko 23cm2, a optymalna pow. dla planowanej turbinki to chyba minimum 45cm2 (tyle wynosi sugerowana pow. wylotowa dla tej turbinki).

Długość tunelu około 65cm.

Sprzęt w drodze, a poczciwy Skyray leży sobie i się kurzy - powiedzmy, że jest w trakcie "ozdabiania" pozostałościami z innych modeli.

 

Fotki niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Dodatkowe, "oszukane" (cheater hole) wloty powietrza po bokach lub od spodu tunelu.

Wg mojej wiedzy to pomaga jedynie na wzrost ciągu na postoju.

W miarę wzrostu prędkości zaburza przepływ wewnątrz i na zewnątrz tunelu na tyle, że może być nawet hamulcem.

Wątek o F16 Landera jest długi, ale idąc od tyłu znalazłem takie coś: http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=12763783&postcount=673

Jeżeli to działa, to nie ma sprawy, ale moim zdaniem lepiej byłoby zminimalizować opory wewnątrz przez budowę porządnego tunelu.

 

Jeżeli już dziury, to raczej wloty typu Naca, jak tutaj w Migu15: http://www.rcuniverse.com/magazine/article_display.cfm?article_id=1019

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek,

jak najbardziej racja.

Problem zaczyna się gdy masz już model gotowy i nie za wiele można zrobić :)

W przypadku tego F16 wlot jest faktycznie mały a tak jak pisze Hubert, w F4 także.

 

Hubert, w przypadku rozwiązania z "dziurą" u dołu nie wiem czy nie będzie to miało wpływu na tor lotu (zasysanie w dół).

Zresztą chyba nawet tam ktoś o tym wspomniał.

 

Opory wewnątrz to inna sprawa. Zamierzam kable "wbudować" w kadłub i wygładzić wnętrze albo faktycznie zrobić swój tunel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie zrobić swój tunel

Dopóki jeszcze możesz, to chyba będzie najlepsze rozwiązanie.

 

Że oprofilowanie wlotu ma ogromne znaczenie najlepiej sprawdzić mierząc gołą turbinkę, a następnie z pierścieniem ("wargą" wlotową) - w przypadku Midifana w Mirage, ciąg wzrósł z 1,5 do 2kg :lol:

Ale po zabudowaniu turbinki do modelu, ciąg spadł do wartości pośredniej (niestety doszły opory tunelu).

 

I mam przeczucie, że nie gładkość powierzchni jest najważniejsza, ale aerodynamika - odpowiednie ukształtowanie przekrojów.

 

W moim modelu nic już nie dam rady zrobić, a najgorsze miejsce to właśnie wlot powietrza (mały) do ogromnej przestrzeni kadłuba.

To miejsce przydałoby się jakoś zmodyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W F16 będzie chyba łatwiej zrobić tunel ;)

U Ciebie trochę więcej zabawy bo ciaśniej a i kształt bardziej skomplikowany (chyba, że nie zrobisz podwójnego wlotu w środku lecz szeroki wlot obejmujący oba wloty modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądają wloty od środka:

Dołączona grafika

 

A tak z zewnątrz:

Dołączona grafika

 

Problemem jest połączenie dwóch bocznych wlotów w jeden, albo przynajmniej złagodzenie "urywających" się nagle na pierwszej wrędze wlotów.

 

Czyli trzebaby dorobić coś w stylu niebieskich ścianek (nabazgrane ale chyba jasne - kółko to wlot do turbiny):

Dołączona grafika

 

A najlepiej coś takiego: http://www.rc-warbirds.com/images/sa_hawk_duct.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie.. w styropianowym lepiej bo już tunel zrobiony a tutaj po prostu "dziura" i pusty kadłub.

 

Może spróbuj zrobić "odlew" wlotów z jakiejś masy (zabezpieczając kadłub folią) i wtedy laminat?

Takie rozdzielone wloty to chyba najlepsze wyjście.

Gdzieś widziałem opis prostej (albo może najprostszej) metody wykonania takiego podwójnego tunelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kopyto połówki tunelu wlotowego ze styroduru (musiało być rozbierane na ćwiartki, żeby upchnąć do kadłuba) i następnie obkurczyłem wloty z butelki po mineralnej.

Wyszło takie coś:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Metoda prosta i szybka, wloty wyszły znośne, a i tak pewnie będą to egzemplarze ćwiczebne, bo nie mam jeszcze turbinki, żeby dokładnie dopasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem !

Mało się zajmowałem mechaniką płynów ale coś mi się we łbie kołacze, że pole przekroju kanału przed wentylatorem to się powinno zmniejszać bo to powoduje przyrost prędkości, a zwiększenie pola przekroju powoduje wyhamowanie gazu który przecież chcemy rozpędzić. Ogólnie ta mechanika płynów to był dość trudny ale ciekawy przedmiot, pełen paradoksów.

Baw się dobrze Hubert, coś czuje że te odkurzacze i mnie wciągną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mi się we łbie kołacze, że pole przekroju kanału przed wentylatorem to się powinno zmniejszać

Powinno, ale nie zawsze to jest możliwe - vide ten Skyray, a raczej mój pomysł zastosowania turbiny o większej niż potrzeba średnicy - co powoduje taką dysproporcję powierzchni przekrojów (mój pierwszy post).

 

PS

Gdzieś widziałem takie zależności:

wlot 110-120% FSA, wylot 80-90% FSA

 

Dane WeMoTec Midi Fan

6 blades

5 stators

Fan Shroud ID - 89.662mm

Motor tube OD - 38.1mm

Max Area - 62.06439 cm2

Motor tube area - 11.41933 cm2

Fan Swept Area - 51.74183 cm2

Tailcone diam. 100% - 81.28mm

Tailcone diam. 95% - 77.22mm

Tailcone diam. 90% - 73.152mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model będzie wyglądał jakoś tak (kabinka będzie troszkę poprawiona):

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Pomiary silnika Great Planes Ammo 36-40-2250 z turbinką Wemotec Midifan:

Pakiet Kokam 4S 2000mAh 30C (regulator Feigao 60A timing Low)

prąd 40A ciąg 0,95kg

prąd 40A ciąg 1,25 kg (z pierścieniem wlotowym Wemotec)

prąd 37A ciąg 0,25kg z układem wlotowym mojej produkcji

Ustawienie timingu regulatora na High bardzo nieznacznie zmieniło osiągi (prawdopodobnie pakiet i tak nie wyrabia).

 

Pakiet HXT 5S 4100mAh 15C (regulator Feigao 60A timing High)

prąd 56A ciąg 1,35kg

prąd 55A ciąg 1,75 kg (z pierścieniem wlotowym Wemotec)

prąd 40A ciąg 0,35kg z układem wlotowym mojej produkcji

 

 

Niestety tunel wlotowy własnej produkcji totalnie ogranicza ciąg statyczny, więc ciekaw jestem osiągów po zabudowie turbinki w modelu bez tego tunelu.

Tu fotka stanowiska do pomiaru ciągu z butelkowym tunelem wlotowym (to wszystko podczas pomiaru stoi na wadze):

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.