Skocz do zawartości

BAE Hawk Haoye, 90mm EDF [+video]


hubert_tata

Rekomendowane odpowiedzi

Hawk firmy Haoye - miałem kończyć ze styropianem, ale była potrzeba zaopiekowania się takim zestawem to go szybko odkupiłem.

 

Dane przepisane z pudełka:

rozpiętość 960mm

długość 1030mm

powierzchnia 16,9dm2

waga styropianowego "body" 350g (sprawdziłem, na goło bez kleju :) może wyjść minimum 420g)

 

Wg producenta model jest przystosowany do napędu turbinką EDF 90mm, albo silnikiem ze śmigłem pchajacym.

Ale pewnie jak coś jest do wszystkiego... to muszą być jakieś kompromisy.

Po kłopotliwym dopasowaniu EDF 90mm do Skyraya (mała powierzchnia wlotów), kupiłem tHawka zachwycony jego ogromnnymi wlotami, zupełnie nie w skali.

Ale po bliższym oglądzie wloty są wielkie tylko na początku, a zaraz później przytkane do połowy mocowaniem skrzydła.

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=2833

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=2834

Poza tym tunelik pokręcony też w osi, a to nie wróży sukcesów.

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=2835

 

Tak więc skuteczny napęd EDF pod znakiem zapytania.

Natomiast jeżeli miałby być silnik pchający, to po co te wielkie uszy wlotów i ogromna, też nie w skali :ass: zasłaniająca śmigło !

 

Siedzę sobie i kombinuję co z tym zrobić?

Może miał ktoś taki model (konkretnie tej firmy) i ma jakieś doświadczenia?

 

Edit:

To jest taki model: http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4954&Product_Name=BAE_Hawk_Complete_Kit_w/_Motor/EDF/BESC_

Moj to goły styropian, ale czytając opinie, raczej nie ma czego żałować 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

a może powstawiać wkładki uszczelniające? tzn. poprowadzić tak powietrze od wlotów aby trafiało bezpośrednio do turbiny? chyba wykonalne prawda?

W tej chwili jeszcze wykonalne, można nawet wydrążyć trochę styropianu na tej pierwszej "górce".

 

W tej chwili dobieram wyposażenie pod EDF i śmigło.

 

1. Śmigło pchające (bardzo tania wersja):

- silnik samoróbka (800g ciągu na 8x4" i zasilaniu 3S) 60g

- pakiet 3-4S 2000mAh 200g

- regulator 30-40A 40g

- 2 serwa, odbiornik... 50g

Razem 350g, plus model 450g, daje do lotu 800g (pewnie więcej, ale to minimum).

 

2. Wersja EDF (też bez szaleństw - tak 1300g ciągu na goło):

- silnik inrunner kv1800-2200 220g

- turbinka Midifan lub Haoye 90mm 100g

- pakiet 4-5S 4000mAh 500g

- regulator 60-80A 80g

- 2 serwa, odbiornik... jw czyli 50g

Razem 950g, plus model 500g (ciężki pakiet, potrzeba troszkę więcej wzmocnień, tunel itp), daje do lotu minimum 1450g

 

To skłania mnie do wersji ze śmigłem (być może większy silnik), zwłaszcza, że model ma bardzo pękaty kadłub i dużych szybkości tanim kosztem się raczej nie wyciśnie.

 

Edit:

Kolega Wiesiek, od którego odkupiłem tego Hawka, podpowiedział mi jeszcze jedną wersję napędową: mianowicie EDF 65mm, jak w tym Hawku Graupnera

 

3. Wersja EDF mini:

- silnik inrunner kv3900

- turbinka Haoye 64mm - turbinka i silnik ważą 160g

- pakiet 4S 2200mAh 220g

- regulator 60A 70g

- 2 serwa, odbiornik... jw czyli 50g

Razem 500g, plus model 450g, daje do lotu 950g (ciąg tej turbinki w idealnie prostym tunelu Mig 15 był max 850g).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zmodyfikowałem trochę część wlotową tunelu dla EDF64 (depronowe ścianki prowadzące do turbinki).

Teraz od tyłu kadłuba wygląda to tak:

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=2897

 

Ponieważ nie jestem pewien, jak ostatecznie będzie wyposażony model, to na zapas wzmocniłem troszkę styropian (później byłoby to dużo trudniej zrealizować).

W kadłubie dodałem 2 listewki sosnowe 2x5mm przy krawędziach bocznych kabiny i jedną 2x10mm w okolicy posadowienia baterii, w ten sposób krytyczna część kadłuba jest już zabezpieczona.

W skrzydle dałem listewki 2x5mm, tak na wszelki wypadek.

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=2898

 

 

Przy okazji sprawdziłem możliwość sensownego wyważenia dla EDF 64 i dla wersji pchającej.

Dla turbinki jest jeszcze ok, ale dla wersji pchającej trzeba sporo balastu z przodu (silnik i śmigło są na samym tyle).

1. Śmigło pchające (bardzo tania wersja):

- silnik samoróbka (800g ciągu na 8x4" i zasilaniu 3S) 60g

- pakiet 3-4S 2000mAh 200g

- regulator 30-40A 40g

- 2 serwa, odbiornik... 50g

Razem 350g, plus model 450g, daje do lotu 800g (pewnie więcej, ale to minimum).

Niestety to już nie zadziała.

Potrzeba 500g baterii do wyważenia tej wersji, czyli robi się 1,1kg do lotu (zamiast 0,8kg).

 

PS

Czasami widzę komentarze z tekstem: "czysto zrobiony".

Tu na pewno nie da się tego powiedzieć :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nikt nie zajrzy mu pod... maskę :lol: , to decyzja zapadła: na początek dam na próbę (oczywiście bardzo chciałbym, żeby się udało) turbinkę EDF64mm.

Model jest spory, a zastosowany napęd będzie mizerny (niby różnica średnic 64 do 90 to mało, ale wystarczy policzyć powierzchnie).

Popracowałem trochę nad wlotem do turbinki (fotki dokleję bo teraz wszystko jeszcze schnie).

Jako wunderwaffe dorobiłem balsowy pierścień wlotowy do turbinki - kształt fantazyjny lub CRD :]

Widziałem takie coś w Predatorze na stronkach Grega Coveya.

Być może sprawdzi się i tutaj przy wlocie do turbinki z dużej niezbyt ukierunkowanej przestrzeni.

 

Czekam ciągle na regulator, więc model jest posklejany na taśmę:

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=2901

 

 

A tutaj moi trzej kolesie EDF 90mm w piwnicy (Hawk oczywiście na diecie - EDF 64mm):

 

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=2902

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=2903

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=2904

 

 

I zestawienie tych modeli w wersji do startu z bungee (czyli Mirage w wersji bez podwozia, bo reszta jeszcze nie latała :lol: ):

 

Skyray:

rozp. 800mm

długość 1000mm

pow. 20dm2

napęd Wemotec 90mm + Ammo 36-40-2250

zasilanie Polyquest 5S3700mAh

waga rzeczywista 1,77kg (88g/dm2)

 

Hawk:

rozp. 960mm

długość 1030mm

powierzchnia 16,9dm2

napęd Haoye 64mm + HXT 24-45-3900

zasilanie Polyquest 4S2000mAh

waga poniżej 1kg (około 60g/dm2)

 

Mirage:

rozp. 955mm

długość 1350mm

pow. 39dm2

napęd Wemotec 90mm + Ammo 36-56-1800

zasilanie Polyquest 6S3200mAh

waga rzeczywista 2,08kg (53g/dm2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Całe szczęście że zrezygnowałeś ze śmigła pchającego. Z taką masą do lotu nie będziesz musiał używać "bungee" a start z ręki będzie bezstresowy. Mam miga 31 podobnej wielkości i napęd 400 W. Latał wokół nogi (leży i się kurzy) z resztą z turbinką 65 mm. Warto mieć taki samolot ponieważ nie zawsze chce się aż tyle adrenalinki co powiedzmy z Mirage. A z katapultą będzie jeszcze więcej - no chyba, że będzie działała tak jak czasem widuję na filmach - ja strzelałem ze zwykłego holu szybowcowego - skróconego nieco - starty nie zawsze były udane ale prawie zawsze coś szło nie tak. A to go poniosło na auta a to przytarł brzuchem o glebę a to pół beczka ze zmianą kierunku - zyć nie umierać. Po takich jazdach chce sie wypuścić samolt z ręki żeby po prostu poleciał. Może nie tak szybko ale miło się czymś takim lata.

Pozdrawiam,

Paweł

Ps. Co sądzisz o silnikach AMMO vs Typhoon. Czy uzwojenie jest takie jak feigao i hacker? Czyli maszynowa zapraska czy też jak w megach i typhonach nawijka na rdzeniu. Rozumiem że są to silniki 2-polowe? Mierzyłeś jakoś obroty na 6s w Mirage?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzisz o silnikach AMMO vs Typhoon. Czy uzwojenie jest takie jak feigao i hacker? Czyli maszynowa zapraska czy też jak w megach i typhonach nawijka na rdzeniu. Rozumiem że są to silniki 2-polowe? Mierzyłeś jakoś obroty na 6s w Mirage?

HETów nie znam, ale może się kiedyś skuszę, bo są często polecane.

Ammo wybieram z powodu niskiej ceny, zwłaszcza niektóre modele silniczków są tańsze od innych (w Towerhobbies).

Mają też dobrą dokumentację - jest dużo danych i mam nadzieję, że nie są zawyżone.

Na moje oko są to silniki dwupolowe, a uzwojenie jest bezrdzeniowe, chyba sprasowane, konkretnie zrobione tak: http://downloads.hobbico.com/sellsheets/gpm/gpmg5000-sellsheet.pdf

Obrotów w Mirage nie udało mi się zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuć okiem na to!

www.graupner.de/.../20090720112701_9584_BAE_hawk__aviator_0809.pdf

 

Trochę rzeczowego tekstu po niemiecku.

Pozdro,

Paweł

 

Zastanawiam się nad silnikami INLINE 570 Graupnera (Sentyment do Speeda ?)

Z tym Graupnerem INLINE może być różnie.

Link do testu dużego Hawka, który podałeś ( zgaduje, że chodzi o to http://www.graupner.de/fileadmin/downloadcenter/Testberichte/9584_BAE_hawk__aviator_0809.pdf ) przypomniał mi, że oni (Graupner) prawdopodobnie zamawiają dla siebie modele w Chinach (najpewniej Mirage i duży Hawk pochodzą z FlyFly) i silnik też może być po prostu "zwykłym, tanim chińczykiem" z graupnerowską nalepką.

Oczywiście nie chodzi mi o samo wykonanie w Chinach, ale czy nalepka i wyższa cena idą w parze z jakością i osiągami, bo o opis z konkretnego zastosowania tych silniczków dosyć trudno.

 

Fotki balsowego wlotu do turbinki i całego tunelu w wersji 64mm:

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=2927

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=2928

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tym modelem jakoś mi nie wychodzi.

 

Wczoraj przyszedł nowy regulator, szybko skleiłem kadłub i zacząłem testować napęd.

Zanim cokolwiek (poza prądem - 58-60A na 4S) pomierzyłem, spalił się silnik i w rezultacie musiałem wykroić turbinkę z kadłuba.

Teraz muszę kupić nową turbinkę (silnik ją trochę roztopił ) i nowy silnik.

No i jakoś to wpakować do gotowego kadłuba :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda. Bo juz myślałem, że go oblatasz. Było trochę ładnych dni - konkretnie DWA!!! :evil: Ale już się sp.... Dzisiaj oglądałem (pierwszy raz od kilku lat) globus. Byłem totalnie zadziwiony, że Polska leży na tej samej szerokości geograficznej co Sachalin. Ech. Pomijając różne takie tam wpływy kontynetalne i prądy różniaste to nie nastraja to optymistycznie...

Co do zdarzenia to bardzo współczuję, ale trochę to na własne życzenie. Taki silnik to chyba max ze 30 Amperów pociągnie bez strat własnych. 90 gramowy 2W20 ma kv 3400 i pobiera 50 A na 4 s (vasa 65). Co teraz? Jaki silnik. Może po całości weź Hoffmana (Hofmann Magnetics) w komplecie z turbinką. To pieroństwo może "pyknąć" 1700 W a ciąg? - o tym dżentelmeni nie rozmawiają - w każdym razie jest nieprzyzwoity. Trzeba mieć jedynie szybki regulator – tj. taki co obsługuje 12-sto polowce powyżej 50000 (bo to outrunner jest). Podobno Sentilon daje radę a Plush już nie.

Może turbinka HET i któryś z hetowych inrunnerów. Poza łożyskami niewiele różnią się od Megi (no może jeszcze to, że mega się nie rozleci przy 60000 a het to już niekoniecznie)

To dobre "setupy" na wytrzymałych silnikach sześciopolowych. Całość jest też stosunkowo tania.

Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł napisać coś o silnikach z littlescreamers. Zamówiłem takie dwa do turbinek 90 mm. Są też mniejsze - parametry na papierze znakomite a cena ok bo są wyprzedaże (hobby-lobby i littlescreamers) Mam plan ale nie wiem jak szybko go zrealizuję. Zatem napiszę tylko o napędzie...

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie po sporych problemach z rozebraniem napędu, który już latał w identycznej konfiguracji (jedynie inny regulator), doszedłem do ciekawych spostrzeżeń.

Mianowicie: wał silnika jest aż niebieski na długości około 10mm od przodu (od wirnika), ale wirnik nie jest stopiony, natomiast mocowanie silnika jest stopione i totalnie pokrzywione (całkowita bryndza, zakleiło otwory, pokrzywiło ramiona).

Być może poluzowało się mocowanie wirnika i w wyniku poślizgu/tarcia doszło do nagrzania od strony wirnika.

Śrubki imbusowe i piasta (samoróbka) zaczęły obcierać o mocowanie silnika, a nastepnie w wyniku dalszego wykrzywienia mocowania wszystko zaczęło się... delikatnie mówiąc psuć.

W każdym razie silnik po zmianie uzwojenia (miałem zapasowy nówka silnik, jedynie bez magnesu) nie chce pracować.

Regulator się grzeje, silnik się grzeje - nawet na 10A (niezaleznie od ustawień regulatora, a nawet regulatorów).

Najprawdopodobniej w wyniku działania temperatury magnes stracił swoje właściwości i już nie chce pracować :D

 

Co do nowego setapu, to uparłem się na to EDF 64mm i zamówiłem taką samą turbinkę Haoye, oraz silnik KDA 28-47 9Turn (4300).

Jak na 4S lipol będzie mu za goraco, to dam 4S Lifepo4.

Zobaczymy, sprawdzimy i się okaże.

 

A co do litlescreamers i hoffmana, to czekam na relacje.

Po tylu latach doświadczeń róznych firm w budowie silników, wydaje mi się, że cudów tam nie mogli stworzyć, ale parametrami biją wszystkich :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To malowanie to pomysl wlasny czy zapozyczony? :D Ster kierunku to twoj pomysl czy tak bylo w instrukcji budowy? Pytam bo w moim nie bylo.

Tygrysopodobne malowanie to czysta improwizacja przy użyciu farb z innych modeli (Piper, B24).

Namęczyłem się przy maskowaniu, trochę farby odeszło z taśmą, ale generalnie z efektu jestem zadowolony.

 

Ster kierunku na sztywno, nie odcięty.

Akurat to można zawsze dorobić.

 

Instrukcja z zestawu jest prawie bezużyteczna: słabo widać, a to co widać nie do końca pokrywa się z tym, co w pudełku :lol:

 

Ciekawie były wydrukowane kalkomanie - nie ma białego koloru - sam podklejałem.

 

No i najważniejsze, model ciągle bez napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przyszła nowa turbinka (taka, jak poprzednio Haoye 2,5" czyli 64mm) i trochę większy silnik KDA 28-47 9Turn (kv4300).

Niestety wirnik nie dał się wyważyć i musiałem dać ten stary.

Silnik ma wyższe kv i już na 3S lipol, albo 4S lifepo osiąga max prąd zabudowanego regulatora (czyli 60A) i oczywiście przekracza swój prąd maksymalny, który wg danych na hobbycity wynosi 45A.

Niezbyt dokładnie zmierzony ciąg (już w modelu) to jakieś 800g na 4S 2300 lifepo typu A123 (waga modelu 1100g).

 

Edit

Ledwie wkleiłem z powrotem napęd, zrobiłem kilka prób, jeszcze nie zdecydowałem o zasilaniu a już oderwał mi się radiator od regulatora

Może koledzy elektronicy mają na to jakiś pomysł.

Nie chcę znowu wycinać napędu z kadłuba, może dałbym radę jakimś sposobem dokleić radiator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model poleciał.

Start z ręki, lata powoli, prądu starcza ledwie na 2 minuty (4S A123 2300).

Kilka kółeczek i szybko do domu, bo był ze mną mały Olek, a mróz 14 stopni :)

 

W drodze na lotnisko:

Dołączona grafika

I już po oblocie:

Dołączona grafika

 

I filmik www.hubert.evosoft.pl/hubert/hawk19grudnia09.wmv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.