Skocz do zawartości

Pomiar skłonu (?)


idfx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Zastanawiam się w jaki sposób w miarę dokładnie, ale raczej doświadczalnie zmierzyć kąt pochylenia silnika. Jedyne co mi przyszło tak na szybko do głowy to użycie starego zalegającego w szafie projektora do wyświetlania kliszowych bajek. Pomyślałem by model umieścić w idealnym poziomie i ustawić przed nim rzutnik. Na ścianie umieścić dużą kartkę papieru, na której widząc cień odrysuje potem spód kadłuba i linię dolnej bądź górnej krawędzi osi silnika. Po dorysowaniu brakujących części linii przy użyciu linijki, mógłbym zmierzyć kątomierzem jaki osiągnąłem wynik. Pomysł może się wydać śmieszny i nowatorski, ale wydaje mi się, że praktyczny. Czy macie jakieś inne prostrze lub dokładniejsze metody ?

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

http://pfmrc.eu/inde...erz-modelarski/

 

A najprostszy jaki widziałem to węglowy cienki (ale prosty) dłuższy pręt z wklejona na jednym końcu rureczką, która wchodziła bez luzu na wałek silnika spalinowego. Rurka może mieć wkręt do blokowania na osi. Można też użyć do tego np takiej złączki (do pomiaru silniczków elektrycznych)

Dołączona grafika

Błąd ustawienia osiowości będzie minimalny, zwłaszcza kiedy otwór będzie niewiele większy od ośki i pręta.

Pręt był jakby przedłużeniem osi silnika (im dłuższy, tym dokładniejszy pomiar) i wystarczyło ustawić oś modelu równolegle do stołu, przystawić z boku do pręta kartkę brystolu opartą dłuższym bokiem na stole, zaznaczyć na niej dwa punkty jak przechodzi pręt i już za pomocą linijki i kątomierza na kartce mamy zmierzony skłon w dół, zawarty między narysowaną linią pręta a bokiem kartki.

Analogicznie postępujemy z wykłonem bocznym, tylko, że do pręta pionowo przystawiamy ekierkę która jednym bokiem opiera się na kartce leżącej na stole, i nanosimy punkty. Oczywiście oś kartki (dla ułatwienia można sobie narysować linię na kartce) musi leżeć wtedy w osi modelu.

Można pomierzyć też wyrysowane boki trójkąta jaki tworzy na kartce i podstawić do kalkulatora http://www.wykop.pl/...-prostokatnego/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej i najprościej to kupić w sklepie modelarskim ustojstwo do pomiaru kątów. Można zmierzyć wszystkie kąty w modelu i silnik też. Są laserowe,cyfrowe i analogowe. Bardzo przydatna rzecz. Mozna też zrobić samemu. Listwa i wskazówka z ciężarkiem.

http://www.modelarz....katow-w-modelu/

 

http://www.greatplanes.com/discontinued/gpmr4020.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Ten z modelarz.one.pl widziałem, ale jakoś przeoczyłem zastosowanie do skłonu silnika a jest jak byk na zdj. 28. W sumie zbudował go znajomy, który nawet mi to ustrojstwo zaproponował. Ponadto mimo ciężkich początków, nie rzuciłem dzięki niemu modelarstwa w kąt, po pierwszych niepowodzeniach. Andrzeju, przepraszam za nie dopatrzenie, chylę czoła :) To będzie chyba najlepsze i w zasadzie nie tak skomplikowane rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zastanawiam się w jaki sposób w miarę dokładnie, ale raczej doświadczalnie zmierzyć kąt pochylenia silnika.

 

Jesli chcesz mierzyc istniejacy kat pochylenia silnika w gotowym modelu, chyba jednak najlatwiej, najszybciej i najtaniej za pomoca fotki - jak juz Robert napisal. Zwroc uwage, by podczas robienia zdjecia os silnika znajdowala sie na wysokosci osi obiektywu i w miare mozliwosci blisko centrum obrazu - wowczas przerysowania sa najmniejsze. Dokladnosc takiego pomiaru w zupelnosci wystarczy.

 

Natomiast jesli chcesz montowac silnik ustawiajac przy tym kat pochylenia, wystarczy pomierzyc punkty zamocowania silnika i zastosowac odpowiednie podkladki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie uwagi i podpowiedzi. Niestety montaż silnika się odwlecze. Buduję model od 17 grudnia, ale ciężko na urlopie pogodzić swoje pasje, rodzinę, przerwę na leczenie sylwestrowego kaca itd. ;) jestem na etapie przygotowania drugiego płata skrzydła i model będzie gotowy do oklejenia folią i montażu elektroniki i sterowania. To się raczej odwlecze do Wielkanocy. Ostatecznie zabieram silnik, serwa i całą resztę do UK i tam spokojnie w samotności będę budował kolejny model. Obecnie budowany wyposażę wczesną wiosną.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.