Skocz do zawartości

Śmigiełko - struganie


bzik4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mając trochę czasu i wielką ochotę na posiadanie dużego śmigła (zawsze chciałem takie coś mieć ;) ) wziąłem drewienko, na postawie książki W. Schiera zrobiłem szkic i wystrugałem sobie używając struga, dłuta, wyrzynarki i szlifierki taśmowej, w dwie godzinki, takie cudo :) 900x450

 

post-825-0-31331700-1361045244_thumb.jpg

post-825-0-58412600-1361045352_thumb.jpg

post-825-0-35712100-1361045500_thumb.jpg

post-825-0-39085900-1361045591_thumb.jpg

post-825-0-84051100-1361045725_thumb.jpg

 

Trochę lipne mi zdjęcia wyszły ale mało światła o tej porze jest ;)

 

Poszperałem trochę w internecie i niewiele znalazłem na temat samodzielnego strugania śmigieł, może ktoś zna jakieś strony w tym temacie. Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Odpowiednio zrobione,wyważone !,polakierowane jak najbardziej nadaje się do użytku jednak parametrami zapewne będzie odbiegać od oryginałów.

Rzadko kto teraz robi sam śmigła ale to bardzo pouczająca i dająca o budowie śmigła lekcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje śmigiełko jest zrobione z klejonych desek świerkowych więc nadaje się tyko na ścianę albo wiatraczek :) Na forach paralotniarskich piszą że poza bukiem można jeszcze robić z jesionu. Postaram się zdobyć któryś z tych materiałów i może wystrugam Ci PK999 1,2m tylko powiedz jaki skok ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) to naprawdę nic skomplikowanego zrobić takiego gniota :D

Jutro naprawię swoją wiertarkę stołową i przewiercę otwór, sprawdzę wyważenie i jak będzie ok to jeszcze trochę szlifowania i pomaluję lakierem. A tak poważnie z tym śmigłem pod PPG jaki ono powinno mieć skok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!kilkanaście lat temu jak śmigła i inne gadżety modelarskie kosztowały majątek sam robiłem śmigła z drewna do swoich silników spalinowych RC z dobrym skutkiem.oczywiście na podstawie wspomnianej książki "ABC MINIATUROWEGO LOTNICTWA" (świetna książka!dużo się z niej nauczyłem).

śmigła moje nie były tak sprawne jak te kupne ale sam fakt zrobienia i późniejszego latania na tym śmigle był bardzo budujący... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oprócz buku i jesionu, stosuje się także grab.

Dokładnie a chodzi oto żeby drewno było z gatunku twardych jednocześnie było sprężyste,mało łamliwe .

Teoretycznie powinno być klejone z kilkunastu warstw a nie z jednego kawałka -jeśli już to selekcjonowanego, bez sęków,zawoji,pęknięć,twardzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna robota. Zawsze zastanawiałem się jak to było, kiedy przed wojną unikalni rzemieślnicy strugali takie cuda,

 

Przed wojną w takich śmigłach przodowała u nas firma "Szomański"

 

5520WILK4%20BERLIN.jpg

2017WILK3.jpg

"Drugie ujęcie pierwszego prototypu PZL-38/I Wilk stojącego pod ogrodzeniem PZL ukazuje go w widoku z przodu. Widoczne różniące go od II prototypu – dwułopatowe śmigła firmy Szomański. Przed samolotem widoczne łoże do montowania uzbrojenia z przodu kadłuba. Widoczna szachownica na sterze kierunku i prawego skrzydła. Według dostępnych wiadomości prawdopodobnie ten samolot został doprowadzony do stanu lotnego i znalazł się w ośrodku doświadczalnym Luftwaffe w Rechlin. Jego późniejsze losy są owiane tajemnicą." (za: http://www.mysliwcy....ywil&sg=1&s=303 )

 

03nnn.jpgsmiglo.jpg PWS 26, P11

rwd8-3.jpg RWD 8

pws_26.jpg PWS 26

Szomanski1.jpgSzomanski4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.