Skocz do zawartości

Trzymanie paliwa modelarskiego.


skraf
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Ostatnio na forum bardzo popularny jest temat o sezonowaniu pakietów, to naszła mnie myśl o paliwie - jak je "sezonować"? Wiadomo, należy trzymać w ciemnym i niezbyt ciepłym miejscu, ale czy coś więcej? U mnie stoi w piwnicy i chyba ma się dobrze (niedawno odpalałem silnik i wszystko grało :D ).

Dzięki za wszystkie sugestie i propozycje. :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie swojego doświadczenia napiszę iż kupiłem kiedyś paliwo w Czechach ,lata temu.

Siedziało sobie w piwnicy,kiedyś jak skończyło mi się paliwo do Saito a latać się chciało to postanowiłem spróbować czy coś z tego paliwa będzie. Okazało się iż na ok 6-7 letnim paliwie, silnik pracował jak na świeżutkim. Wylatałem bezproblemowo ok litra ,zostało mi jeszcze trochę i chyba pójdzie do utylizacji bo latam benzynami .Tak więc można stwierdzić iż paliwo zachowało parametry które pozwoliły na pracę silnika ,nie wiem jak tam z właściwościami chemicznymi.

Wracając do meritum pytania -trzymam je już lata w piwnicy i myślę iż chłodne ,ciemne miejsce "dobrze mu robi"

Fotka baniaczka tego paliwa (może ktoś chce za free? -odbiór osobisty ,ok 1 5litra :) )

 

7xpm.jpg

 

mxrz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Wapniak powtarza podobne tezy do znudzenia ... to samo spotkało nas w wątku o przechowywaniu pakietów, więc nie ma się czym przejmować. Niektórzy lubią pisać dla samego pisania.

Otóż nie masz racji.

W ten nieco zawoalowany, dla niekoniecznie sprawnych umysłowo, sposób, usiłuję pokazać , że wystarczy odrobina zdrowego rozsądku, i nic złego się nie stanie.

Ale to tylko dla niekoniecznie sprawnych umysłowo.

Wszyscy pozostali wiedzą , co zrobić , aby było bezpiecznie.

Paliwa nie przechowujemy w lodówce, w kąciku z mlekiem w proszku dla potomnych, w spiżarni, no i gdzie jeszcze? Sam nie wiem ...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale np. tego czy z paliwa coś się nie ulotni podczas takiego bezczynnego stania, to nie wiem, i dlatego zapytałem, bo może któryś z kolegów ma doświadczenie z tym i chce się wymienić jakimiś uwagami.

Pytanie nie było czy paliwo wybucha samo z siebie, czy się zapala, czy może cokolwiek innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment z instrukcji B&S

 

(...) "Układ paliwowy

Paliwo może ulec zestarzeniu, jeżeli jest przechowywane przez okres ponad 30 dni.

Zestarzałe paliwo powoduje tworzenie się kwasu i żywic w układzie paliwowym lub na

ważnych częściach gaźnika. W celu utrzymania świeżości paliwa, Briggs & Stratton

zaleca stosowanie dodatku i stabilizatora paliwa o udoskonalonej formule,

dostępnego wszędzie tam, gdzie sprzedawane są oryginalne części serwisowe Briggs &

Stratton." (...)

 

B&S branduje owy stabilizator.

 

Tutaj znowu udowadniają, że nie ma się czym przejmować :D

http://www.inig.pl/i...-2010-04-08.pdf

 

Tak więc chyba wszystko zależy od tego kto co zleca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jako paliwo modelarskie uważamy również benzynę, to oficjalne stanowisko producentów sprzętu ogrodniczego jest takie, że benzyna może być przechowywana przez 4 tygodnie, natomiast mieszanka benzyny z olejem 1-2 tyg.

 

:) :) Jeżeli piszemy o benzynie jako benzynie, a tym bardziej mieszance, to w kosie spalinowej zostawiam mieszankę na okres zimowy. Kosa leży kilka miesięcy w piwnicy, gdzie potrafi dochodzić do -2 stopni. Na wiosnę wyciągam, ze 4 razy szarpnę i pali jak marzenie na tym co było zostawione w zbiorniku .. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja paliwo przechowuję w piwnicy normalnie stoi tam gdzie cały rok stało i zawsze jest sprawne(wystarczająco energetyczne) i nie czuję spadku mocy.

PAliwo to model technics 10% nitro w oryginalnym baniaczku.

Latam żarowcami już 13 lat i nigdy nie miałem problemów z paliwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.