Skocz do zawartości

SPITFIRE Mk. 24


Lucjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry Panie Lucjanie

 

Piękny model i piękna robota... :)  

 

Chciałbym się Pana spytać o to :

  • gdzie można zamówić wytłoczki oszklenia kabiny ?
  • czy może mi Pan poradzic z czego i jak wykonać imitację ramek okiennych  ?
  • jak Pan zrobił  imitację onitowania ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzień dobry Panie Lucjanie

 

Piękny model i piękna robota... :)  

 

Chciałbym się Pana spytać o to :

  • gdzie można zamówić wytłoczki oszklenia kabiny ?
  • czy może mi Pan poradzic z czego i jak wykonać imitację ramek okiennych  ?
  • jak Pan zrobił  imitację onitowania ?

 

Witam Kolegę  Jerzego !

        Dziękuję za słowa uznania, miło mi bardzo.

Kabinę  wykonałem we własnym zakresie , t .j.  zrobiłem kopyto  i wytłoczyłem.

Ramki kabiny i nne elementy można  wykonać z cienkiej  0,2  - 0,4 mmm  miękkiej  blachy aluminiowej .

Imitację nitów  można robić na kilka sposobów ; zamocować do lutownicy rurkę odpowiedniej średnicy i wygrzewać  na pomalowanym modelu,  nity wypukłe  wykonuję  z kleju  typu  wikol   nanoszonego  pipetką .

 

 

 

                                                                                                                     Pozdrawiam Lucjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Lucjanie

 

Co by mi Pan poradził w kwestii wykończenia powierzchni modelu balsowego ? Czy tak jak Pan czyli tkanina szklana 50g/m2 czy też papier japoński i warstwa cellonu, farby podkładowej i powierzchniowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Lucjanie

 

Co by mi Pan poradził w kwestii wykończenia powierzchni modelu balsowego ? Czy tak jak Pan czyli tkanina szklana 50g/m2 czy też papier japoński i warstwa cellonu, farby podkładowej i powierzchniowej ?

Zdecydowanie tkanina plus żywica  lub lakier poliuretanowy .Następnie podkład akrylowy samochodowy 2K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem byłbym zobowiązany gdyby Pan w wolnej chwili odniósł się do tego wątku z nomen - omen "Sprawdzone patenty modelarskie".

Czyli  może być tkanina&żywica  LUB lakier poliuretanowy ? A  jaki lakier poliuretanowy konkretnie Pan użył ?

Czy może Pan opisać metodę pokrycia gotowej powierzchni powiedzmy statecznika matą "50-tką" i epidianem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem byłbym zobowiązany gdyby Pan w wolnej chwili odniósł się do tego wątku z nomen - omen "Sprawdzone patenty modelarskie".

Czyli  może być tkanina&żywica  LUB lakier poliuretanowy ? A  jaki lakier poliuretanowy konkretnie Pan użył ?

Czy może Pan opisać metodę pokrycia gotowej powierzchni powiedzmy statecznika matą "50-tką" i epidianem ? 

Witam !

 

         Dobre lakiery - poliuretanowe bezbarwne produkuje FIRMA TROTON linia SEA LINE .

Nie polecam  żadnych Epidianów  ,  bardzo długo się utwardzają i żle się szlifują  .

Na zdjęciu  jest brdzo dobra bardzo wydajna  żywica firmy ZAP, jet chyba w sprzedaży  w MODELE MAX

 

 

 

post-6784-0-09448700-1422470101_thumb.jpg

 

Na    wyszlifowaną i odpyloną powierzchnię  kładziemy  tkaninę

Rozrabiamy żywicę  w ilości  20 - 30 g. można  rozcieńczyć spirytusem  30 -50 % lub lakier poliuretanowy bez rozcieńczania.

Na środku  powierzchni  liniowo  wylewamy cienkim strumykiem żywicę i szybko rozprowadzamy  starą kartą kredytową lub raklą .

Krawędzie i zakamarki  nasączamy pędzelkiem , nadmiar żywicy  usuwamy ręcznikiem papierowym ,który działa jak bibuła .Powierzchnia musi być matowo jedwabista.

Po wyschnięciu ostrożnie szlifujemy  na mokro papierem  ściernym 240.

Nakładamy następną  bardzo cienką warstwę  żywicy .

na drugi dzień  szlifujemy papier 240,  360 na mokro.

Natryskujemy  podkład akrylowy , ----- szlifujemy na mokro  papier  360

Ubytki ,nierówności itd  szpachlujemy szpachlówką poliestrową lekką ! -szlifujemy

Natryskujemy następną cienką  warstwę podkładu i tak powtarzamy procedurę aż uzyskamy zadowalający nas efekt.        Powodzenia!!!!

                                                                                Pozdrawiam Lucjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Też mam pytanie

Wiadomo, że "zegary" były montowane NA panelu:

attachicon.gifPanel.JPG

U Ciebie są POD panelem, czy to tak na razie w tym pięknym modelu, a potem zostanie poprawione?

attachicon.gifPanel 1.JPG

Witam!

    Wiem  o tym  , jest to  prowizorka  żeby jako tako  wnętrze wyglądało . :)

nie chcę wypowiadać się za Lucjana, ale chyba już gdzieś to pisał, że buduje modele przede wszystkim do latania. A swoją drogą to marzy mi się żeby kiedyś osiągnąć poziom warsztatu Lucjana.

Witam !

         Po pierwsze model musi dobrze  latać  po drugie wyglądać !!!! Szkoda życia na próby  odtwarzania wszystkich detali , bo to utopia. Dzięki za miłe słowa .

                         Pozdrawiam Lucjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie czy nity imitować można za pomocą kleju CA?

Oraz czy duża ilość wypukłych nitów na skrzydle nie zmienia jakoś jego właściwości nośnych?

Witam!

       Kleje CA nie nadają się do tego! Ja  wykonuję  nity z kleju typu Wikol .  Z plastikowej  buteleczki po kroplach do oczu  wykonuje pipetkę ,  to znaczy  w końcówkę buteleczki wciskam kawałek rurki mosiężnej o odpowiedniej średnicy  ,nalewam kleju i już mogę nanosić nity . Trzeba trochę potrenować żeby nabrac precyzji i wpaść  w odpowiedni rytm.

 

 Nie zauważyłem  negatywnego wpływu  nitów na własności lotne moich modeli. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panie Lucjanie,

 

Jak zamknął Pan otwory rewizyjne pod serwa klap chyba na górnej powierzchni płatów ? Świetnie widać to na jednym zdjęciu ale nie widać jak są zamykane. Magnesy może czy śruby ?

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.