Skocz do zawartości

Pilatus pc-21 depron


magilla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam zimą za bardzo gdzie strugać balsowych modeli więc wpadłem na pomysł zrobienia nie wielkiego modelu z zielonego "badziewia" :) W założeniu coś na szybko.

Jedyny plan Pilatusa pc21 a właściwie jego uproszczoną dokumentację udało mi się znaleźć na stronie producenta samolotu . Producent zaznaczył ładnie przekroje które pomogły mi wyrysować kadłub.

Mój pilatus będzie miał rozpiętość 960mm i długość 1150mm. Profil skrzydła który zastosuje to NACA 64-215. Napęd będzie uzależniony od wagi która narazie jest mi nieznana. Mam nadzieje, że zmieszczę się w okolicy 1200g.

 

 

 

16060979679_a509649bab_o.jpg

 

16059586218_1a72773b5c_c.jpg

 

 

A to moje wypociny:

 

 

16246150092_a223a0a31a_c.jpg

 

15624570914_3ae46bbae5_c.jpg

 

 

Dwa dni temu usiadłem wyrysowałem wszystko w programie wydrukowałem kształtki i zabrałem się za wycinanie. Na razie wszystko na sucho w "puzzlach"

Stateczniki profilowane wewnątrz 6mm depronem. Maska silnika będzie laminowana. Jej przekroje mam już wymalowane. 

 

 

16059704238_d87f450503_c.jpg

 

16061109069_e550368706_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bardzo mi się podoba ten projekt. Powiększałeś coś skrzydła, bo oryginalne wąziutkie takie.

Robercie nic nie powiększam. Zachowuje proporcje 1:1. Są malutkie taki urok pc21

 

 

Wzmocnienia to balsa czy sklejka ?

Lekka sklejka lipowo balsowa. Balsa była by za słaba w tym miejscu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wygląda. No i to tempo - dla nie chyba nigdy nie osiągalne.

 

1. W tym balsowym wzmocnieniu puściłbym taki dźwigar jak masz na dole również górą, choćby bardzo niski.

Myślę, że bardzo wzrosłaby wytrzymałość.

2. Te pionowe bagnety statecznika pionowego przesunąłbym tak, by wypadały na wysokości wręg lub najbliżej nich jak się da.

Lub dołożył dodatkowe "ćwierćwręgi" na wysokości bagnetów.

3. Jaka wyszła ci waga statecznika poziomego? Ażurowałeś wkład depronowy przed oklejeniem balsą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba przydalo by sie przeskalowac troche ster kierunku, wysokosci i lotki, mysle ze skrzydla tez moglby miec wieksze, to bycie szybkim moze byc przeklenstwem... dla modelu

 

co do konstrukcji to przydala by sie jakas podluznica na gorze (tam gdzie kabina), ten domek to mam nadzieje bedzie mial jakis poziomy element?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienia o których piszecie na linii kabiny na pewno dojdą. Narazie wszystko jest na sucho abym mógł naocznie zdiagnozować co warto wzmocnić.

 

Powierzchnie sterowe będą na pewno powiększone. Z tak małymi lotkami nie wiele bym nawojował przy mocniejszym podmuchu podczas startu/lądowania. 

Skrzydeł powiększać nie będę. Jeśli wagowo model będzie ok to i latać się będzie dobrze. Na razie to wszystko prototyp z depronu. Jak bym go przypadkiem zbierał po oblocie do worka to nie będe płakał ;)

 

Bartek z tą wagą statecznik poziomy - 15g dla mnie dużo mogłem znacznie więcej wybrać pianki. W depronie wyciąłem kilka okręgów zanim go okleiłem depronem 3mm. Nie wiem o jakim oklejaniu balsą Ci chodzi? Z tymi bagnetami to masz rację. Coś jeszcze wykombinuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porzuciłem na moment prace przy kadlubie a przeskoczyłem do skrzydeł. Wole mieć skrzydła aby wiedzieć gdzie wypadną elementy mocowań.

Półka którą widać to element do którego przykręcę skrzydło. Pozostawiłem sobie trochę miejsca na ewentualne rozkładane podwozie. Półka serwa będzie dalej.

Wyciąłem w styrodurze negatyw skrzydła na którym będę kleił poszycie. Bez tego zwichrzenie które zaplanowałem było by nie do osiągnięcia.

Aktualnie konstrukcja waży 195g.

 

 

 

16285561381_a0ff9b4fbd_c.jpg

 

16261490246_85dd5573ed_c.jpg

 

Pozdrawiam 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobotni update prac. Przemyślałem "core" samolotu. Wyciąłem na nowo pierwszą wręgę ze sklejki lotniczej bo do niej przykręcę uchwyt przedniego koło. Na środku półka pod pakiet oraz z tyłu serwa. Górą pójdzie jeszcze cienka listewka sosnowa jako ramka pod podnoszoną kabinkę. Wcześniej przykleiłem dolne poszycie skrzydeł. Początkowo nie przemyślałem przedniego mocowania skrzydła w kadłubie. Teraz wiem że będą bolce w skrzydle więc potrzebuje jeszcze dodatkowy element mocowania w kadłubie.  Zostawie tp sobię na póżniej gdy skrzydło będzie zrobione.

 

Może uda mi się jeszcze dziś ten stos puzzli posklejać ;)

.

 

 

16115703487_ab1d67c369_c.jpg

 

16275626496_c8bde9afc3_c.jpg

 

16300747572_722244fa9d_c.jpg[

 

Pozdrawiam 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mat,

 

Dalej masz tylko podłużnice kadłuba (ja to wcześniej nazwałem dźwigarem :ph34r:;) ) na dole tego drewnianego wzmocnienia.

Zamiast doklejanej listewki na górze, przerobiłbym ten sklejkowy element a podłużnicę górną(z lewej i prawej strony) uczynił jego integralną częścią.

Mogłoby być wtedy delikatniej a jednocześnie mocniej.

 

Przejście tego wzmocnienia w dolną podłużnicę jest ostre - jak strzeli to tam, na karbie. Złagodziłbym to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek mam wrażenie że wzmacnianie corsaria zostało Ci we krwi :D  Ja uwazam że tam dodawanie kolejnych elementów jest zbyteczne. Sosna górą eliminuje karb tego miejsca. Masz dodatkowo ściankę depronu 6mm a wszysko jeszcze będzie oklejone 3mm. Bez przesady przy takim modelu nie ma co dodawać wzmocnień bo przy tej powierzchni skrzydeł zbuduje kamień. To ostre miejsce masz rację mogłem zaokrąglić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mógłbyś bardziej wyażurować półkę pod pakiet, zawsze trochę wagi można urwać. A i na bokach za wręgą silnikową tez można bardziej powycinać. W mini Edku wręgi i boki kadłuba robiłem ze sklejki 1mm i to mocno wyażurowane. Po sklejeniu całość bardzo sztywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Andrzeju za zainteresowanie. Boki chyba bym nie ruszał bo to tylko sklejka lipowo balsowa.Ty chyba używałeś w swoich konstrukcjach mocniejszej sklejki prawda? Półkę pod pakiet jak najbardziej można ażurować dalej tylko dremel zaniemógł. Chyba poprostu spędzę wieczór z piłką włosową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju Ty już masz tyle lat doświadczenia w konstrukcjach modeli, że potrafisz wyczuć ile można w nich wykroić. Widać to bardzo dobrze w Twoich modelach. Ja się dopiero uczę. Zgodnie z Twoimi wskazówkami ażurując dalej zyskałem jakieś 12g - będzie na serwo ;)

 

Nocą skleiłem konstrukcję co nie było takie łatwe. Nałożenie kleju na taką ilość elementów trwało dłuuuuugo... Będąc w połowie kształtek w innym miejscu soudal był już mocno spieniony i przyschnięty. Konstrukcja jest sztywna. Przymierzyłem dziś serwa i przeciągnałem rurki bowdena. Jak widać przymiarki przedniego koła. Właściwie to koła będą prawdopodobnie tymczasowo bo z HK idą już do mnie lekkie chowane podwozia 2x 18.8g i przednie skrętne 22g. Zobaczymy jak będzie na końcu z wagą narazie to co na zdjęciu (bez koła) waży 284g. 

 

15686458884_efb55c7296_c.jpg

 

16308760335_e6d81611e3_c.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.