Skocz do zawartości

Podwójna a pojedyńcza przemiana...


GRZECHU I JURAS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie chciałbym uruchomić już trochę przestarzały sprzęt pracujący w częstotliwości 35Mhz i tu mam zapytanie, czy nadajnik z podwójną przemianą będzie chciał współpracować z odbiornikiem i pojedynczej przemianie. Chodzi dokładnie o nadajnik Laser 6 35Mhz z podwójną przemianą i odbiornik Jeti rex 5 z pojedyńczą przemianą a do tego kwarce Hiteca z podwójną przemianą... Czy ktoś to kiedyś przerabiał, proszę o jakieś informacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajniki nie mają przemiany częstotliwości. Mogą mieć syntezę albo powielanie jak w niemieckim Signalu FM27, jednak w nowoczesnych nadajnikach kwarce wzbudzane są od razu na właściwej częstotliwości bez żadnych powielań. Teoretycznie kwarce wszystkich producentów powinny działać ze wszystkimi nadajnikami ale tak nie jest. Zależy to od rodzaju cięcia samej płytki i sposobu wzbudzenia samego generatora w nadajniku. Problem miałem z Futabą 9CAP i Hiteckiem Flash5X - w jedną stronę działało w drugą nie chciało (chodzi o przekładanie z nadajnika do nadajnika) Za to odbiorniki to już inna bajka, tu jak najbardziej są z pojedynczą i podwójną przemianą i do nich trzeba kupić pasujący kwarc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nadajniku w ogóle nie ma przemiany. Kwarc do nadajnika musi mieć częstotliwość odpowiednią dla danego kanału. Na ten sam kanał co kwarc w nadajniku będzie nam potrzebny kwarc odbiorczy i tu jest ważne jaki mamy odbiornik: czy z jedną czy dwoma przemianami.

 Idąc dalej  to jeżeli mamy kwarc nadawczy TX 35.150MHz to kwarc odbiorczy RX będzie miał dla:

- pojedynczej przemiany 35.150MHz - 0.455MHz (częstotliwość pośrednia)=34.965MHz

- podwójnej przemiany 35.150MHz- 10.695MHz ( częstotliwość pośrednia I przemiany)=24.455MHz

Jak widać kwarców od odbiornika z jedną i dwoma przemianami nie da się zamienić.

Rzecz jasna producenci nie podają częstotliwości podstawowej kwarców odbiorczych tylko podają częstotliwość/numer kanału oraz przeznaczenie czyli że jest albo do pojedynczej albo do podwójnej przemiany. W nadajnikach nie ma żadnych przemian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejęzyczyłem się Panowie, w moim ostatnim poście chodziło mi oto, iż w nadajniku mam kwarc z pojedyńczą przemianą, a do niego mam w komplecie kwarc do odbiornika z podwójną przemianą, tak więc najpewniej potrzebny będzie do zestawu odbiornik z podwójną przemianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek, nie jest tak jak myślisz. W nadajniku masz kwarc nadawczy na taki a taki kanał a  kwarc odbiorczy masz do podwójnej przemiany i taki odbiornik musisz kupić. Po prostu nie ma nadajników z przemianą. Przemiana częstotliwości nie dotyczy nadajników. Idziesz do sklepu i mówisz " poproszę kwarc nadawczy na kanał np 73  i odbiorczy na kanał 73 do odbiornika z podwójną przemianą."

 

Samo słowo "przemiana" wskazuje że w urządzeniu następuje zmiana częstotliwości poprzez jej zmieszanie z inną, w tym przypadku z generatora kwarcowego. W nadajniku, przynajmniej modelarskim mieszacze a co za tym idzie przemiana po prostu nie jest stosowana więc samo określenie" kwarc do nadajnika z pojedynczą przemianą" jest błędne i wskazuje na coś co nie istnieje w nadajniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Generalnie - jak Sławek pisze, ale nie do końca. Kwarc nadawczy Multiplexa  73 kan. nie będzie w ogóle pracował w JR .....

Jeśli masz parę kwarcy na 73 kanał Hiteca do z każdym nadajnikiem Hiteca kwarc nadawczy będzie działał wysyłając w eter polecenia do odbiornika na 73 kanale. Żeby te polecenia odebrać z wykorzystaniem kwarcu odbiorczego, który posiadasz powinieneś użyć odbiornika  Hiteca z podwójną przemianą. Jeśli ten kwarc włożysz do odbiornika np.: Webra  - z podwójna przemianą, działać nie będzie. Czasami zdarza się, że tak skompletowany zestaw nawiązuje łączność (na stole), ale o zasięgu - zapomnij ! Takiego kwarcu nie można również użyć w odbiorniku z pojedynczą przemianą.  Natomiast dysponując kwarcem odbiorczym 73 kan do Hiteca  z pojedynczą przemianą możesz go spokojnie włożyć do odbiornika Jeti (Rex-5,7) - będzie działał ! Z paroma innymi - też będzie. I oczywiście z Hitec-iem !

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już zaczynam pojmować... czyli w nadajniku zawsze są kwarce z pojedyńczą przemianą i niema czegoś takiego jak kwarc nadawczy z podwójną przemianą do nadajnika z podwójną przemianą, a do odbiornika są dwa rodzaje kwarców, z pojedyńczą i podwójną przemianą no Ok
Czyli rozumie że do kwarcu odbiorczego z podwójną przemianą stosuje się tylko odbiornik z podwójną przemianą, a do odbiornika z pojedyńczą przemianą tylko kwarc z pojedyńczą przemianą..... Czyli rozumiem że nie mogę zastosować kwarca odbiorczego z podwójną przemianą do odbiornika z pojedyńczą... bo nie zadziałają..... no szkoda czyli muszę znaleźć odbiornik z podwójną przemianą lub kupić kolejny kwarc z pojedyńczą przemianą...
A ja zawsze myślałem że jeżeli jest odbiornik z podwójną przemianą to do kompletu musi być coś takiego jak nadajnik z podwójną przemianą i kwarcem nadawczym z podwójną przemianą i odwrotnie...........to zawsze było dla mnie nie do końca jasne..............no ale dziękuje za wyczerpujące informacje Panowie lotnicy :)....... cóż człowiek uczy się całe życie............ a i tak głupi umrze.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Nie ma nadajmikow z przemianą. Ani z pojedynczą ani z podwójną. Przemiana dotyczy tylko odbiornika. Kwarc do nadajnika jest po prostu kwarcem nadawczym bez żadnych przemian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mnie pamięć nie zawodzi (a już może) to niektóre odbiorniki(Graupner lub Futaba) miały wzm. p.cz 465kHz. Nie jestem pewien jakiej firmy ale musiały mieć kwarc dedykowany do tego odbiornik tej firmy. Dlatego też trzeba było uważać bo inne kwarce mimo że do odbiornika z pojedynczą przemianą nie działały prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Tak, masz rację ! Były kiedyś takie rozwiązania. M. in. Philips stosował pośrednią 465 kHz. Ale to było bardzo dawno ! W czasach gdy Philips robił radia dla Graupnera.

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskich  odbiornikach (tak, były takie produkowane przez firmy które zniszczono) radiowych AM ( fale długie itp) i w radiotelefonach typu Echo3, Echo4 stosowano 465khz, a na ukf-ie 10.7MHz , na zachodzie w tym samym czasie w sprzęcie radiokomunikacyjnym były stosowane już 10.695 i 0,455 MHz , przykładem może tu być CB-radio jak i również mnóstwo sprzętu UKF dla krótkofalowców z tym że w tych ostatnich z tego co pamiętam była jeszcze czasem p.cz 71,6Mhz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odbiorniku z podwójną przemianą jest drugi kwarc a konkretniej to siedzi on w generatorze XCO który to dostarcza sygnał o częstotliwości 10.240Mhz  do drugiego mieszacza.

 Radia Conrad nie znam ale mogło być tam wykorzystane potrajanie częstotliwości  tak jak w Signalu 27 było podwajanie. Miało to na celu uzyskanie odpowiedniej dewiacji częstotliwości przy modulacji FM. Z tego co pamiętam to w obwodzie kwarcu była cewka z diodą pojemnościową która to przestrajała delikatnie kwarc w takt sygnału z kodera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.