Skocz do zawartości

Relacja z budowy: PA Katana Mini - gotowy do oblotu :)


Gość tom_tom

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 4 lata później...

Temat stary jak świat :) ale i ja dzięki nieocenionym poradom i relacjom z budowy zamieszczonym przez Tomka i Bena stałem się posiadaczem modelu Mini Katana z "drugiej ręki", który co nieco odrestaurowałem wg ich zaleceń - praktycznych zaleceń.

Zdjęcia i opis wyposażenia wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Taa, to mocowanie na kołki jest super i też mi uratowało skórę. Kiedyś moją katanką przyziemiłem niezbyt delikatnie i jedyne straty to oddzielone podwozie, wystarczyło wymienić kołki, wkręcić na nowo wkręty i w górę :)

Jak już polatasz i nacieszysz się katanką proponuję zainteresować się addictionem.

Odkąd mam addictiona 3d katanka wisi na ścianie, mimo że przedtem uważałem ją za najlepiej latający swój model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na wszystkim Futaby S114, na stronie PA sugerują Voltec`i, z danych wynika że na 4,8 V hitec 55 jest bardzo podobny jeśli chodzi o siłę, a jedynie cieższy, a dalej idąc można wysnuć wniosek że hitec 65 to za dużo/ciężko.

Polecam moje futaby, odrobinę lżejsze od hiteców 55, a o prawie 1/4 silniejsze i mi sprawdzają się super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!HS-55 nie są zbyt pewnymi serwami,miałem ja miał kolega i niestety po pewnym czasie dostawały drgań.proponowałbym Ci zamontować HS-65HB są

trochę cięższe ale też i mocniejsze od HS-55 ale za to pewniejsze.

 

Twoja KATANKA wygląda naprawdę cudnie i wierzę że świetnie lata.jedyną rzeczą jaką bym zmienił to pakiet na mniejszy.zmniejszy się waga modelu do lotu i dzięki temu poprawią się właściwości lotne.myślę że 3S 1100-1300 mAh będzie idealnym wyborem.czas lotu na takim pakiecie spokojnie wyniesie ok 10 minut.

 

mam EXTRę 260 PA z dedykowanym combo napędowym (THRUST 30+QUANTUM 45A ,mam też do niej pakiet 3S 2200mAh (czas lotu ok 15 minut) ale i tak latam na 3S 1600mAh.mniejsza waga i lepsze właściwości a czas lotu ok 10 min.

 

moja EXTRA z pakietem 3S 1600mAh waży ok 1000g gotowa do lotu.

 

ile waży Twój model gotowy do lotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej - dziękuję za cenne uwagi i porady.

Dzisiaj po kilkunastu próbach zauważyłem, że jedno z serw HS-55 dziwnie się zachowuje - gdy drążek steru wysokości mam w położeniu neutralnym to serwo raz dociąga lotkę na "0" innym razem lotka o 3mm pozostaje opuszczona i dopiero po ponownym ruchu drążka dociąga lotkę na "0". Luzów na serwomechaniźmie nie ma...ale stąd wniosek, że należy wymienić te serwa na HS-65 HB.

Co do pakietu - mam jeszcze 1500mAh 20-30C

Wydajność prądową pakietu zasilającego Ip = Cp * xp = 1,5Ah × 20 = 30A

Silnik ma I = 15A a Imax=26A (15 s) tak więc ten pakiet da radę.

 

Pytanie: dlaczego producent zaleca pakiety 30C?

 

Czas lotu dla pakietu 1500 mAh.

tmin = (C*x)/Imax=(1,5Ah*0,9)/26A=0,05h=0,05*60 min=3,12 minut

tmax = (C*x)/Imin=(1,5Ah*0,9)/15A=0,09h=0,09*60 min=5,4 minut

 

Czas lotu dla pakietu 2200 mAh.

tmin = (C*x)/Imax=(2,2Ah*0,9)/26A=0,08h=0,08*60 min=4,57 minut

tmax = (C*x)/Imin=(2,2Ah*0,9)/15A=0,13h=0,13*60 min=7,92 minut

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/32312-ogniwa-li-pol-wzory-i-obliczenia/page__fromsearch__1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do pakietu - mam jeszcze 1500mAh 20-30C

Wydajność prądową pakietu zasilającego Ip = Cp * xp = 1,5Ah × 20 = 30A

Silnik ma I = 15A a Imax=26A (15 s) tak więc ten pakiet da radę.

 

Pytanie: dlaczego producent zaleca pakiety 30C?

 

Czas lotu dla pakietu 1500 mAh.

tmin = (C*x)/Imax=(1,5Ah*0,9)/26A=0,05h=0,05*60 min=3,12 minut

tmax = (C*x)/Imin=(1,5Ah*0,9)/15A=0,09h=0,09*60 min=5,4 minut

 

Czas lotu dla pakietu 2200 mAh.

tmin = (C*x)/Imax=(2,2Ah*0,9)/26A=0,08h=0,08*60 min=4,57 minut

tmax = (C*x)/Imin=(2,2Ah*0,9)/15A=0,13h=0,13*60 min=7,92 minut

 

http://pfmrc.eu/inde...__fromsearch__1

 

nie wiem co to z kalkulator ale jakieś dziwne te wyniki i mało realne.musiałbyś chyba non stop latać na pełnym gazie żeby to się potwierdziło tylko czy silnik>regulator>pakiet y to wytrzymały... :(

w kwestii doboru zasilania,napędu,śmigła,itp.. kieruję się radami innych i własnym doświadczeniem.

 

czasy lotu które ci podałem uzyskiwałem osobiście latając swoim modelem,a mam go już dwa sezony (teraz będzie trzeci).często jest tak że teoria mija się z praktyką,oczywiście nie w każdej dziedzinie życia... ;)

większy pakiet nie zawsze jest gwarancją dłuższego lotu.

 

PA zaleca stosować dedykowane wyposażenie aby wykorzystać jak najlepiej możliwości modelu,poza tym są to też względy marketingowe.jeśli chodzi o pakiet 30C to będzie miał większą wydajność prądową niż np:20C,co za tym idzie większa moc napędu,dłuższy czas lotu,do extremalnego latania 3D idealny.

ja sam kupuję pakiety minimum 30C,naprawdę się opłaci.

 

poniżej jest coś na temat problemów z modelem:

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/20716-precisionaerobatics-extra-260/page__st__100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim modelu silnik odleciał z domkiem podczas prób na ziemi. Teraz zalaminowałem żywicą i tkaniną szklaną miejsce łączenia oraz wręgę do której bezpośrednio przykręca się silnik i jest OK. Masz rację Andrzej - te obliczenia są poglądowe - nie ma to jak praktyka, szczególnie jeśli chodzi o tym zastosowanego śmigła. Z moich doświadczeń z innymi modelami wiem, że w stosunku do obliczeń teoretycznych zawsze mam zapas czasu lotu w realu średnio do +3,5 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Zważyłem model:

Waga modelu bez akumulatora: 715g. (po wszystkich przeróbkach)

Waga modelu do lotu z akumulatorem: 1300mAh - 815g, 1500mAh - 860g, 2200mAh - 910g

 

Pozostałe dane:

Długość 990 mm

Rozpiętość skrzydeł 1020 mm

Powierzchnia skrzydeł 2420 cm2

Silnik: Dualsky XM3530CA-12

Śmigło APC 11x5,5E

Serwo steru kierunku i wysokości: Hitec HS-65 HB

Serwa lotek: Hitec HS-55

Akumulator Turnigy 2200mAh 30-40C

Regulator: 30A

​Komplet oświetlenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.