Skocz do zawartości

RWD 5 wersja z lotkami


Alfa_33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Przez długi weekend wykonałem swój pierwszy depronowy samolot RWD-5 by Skazoo w wersji podstawowej, tj bez lotek. Teraz chciałbym wykonać drugi model (kadłub już prawie gotowy) w wersji z lotkami.

Przeczytałem wiele wątków na temat RWD 5, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Czy jest gdzieś w sieci instrukcja jak zrobić drugą wersję?

Czy w wersji z lotkami wykonujemy również ster kierunku?

 

Aparatura, silnik, serwa, śmigła już zamówiłem zgodnie z Waszymi opiniami.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wykonasz model z podwoziem - a tak postąpisz na pewno - wtedy przyda się ster kierunku do kontroli rozbiegu po prostej. Oczywiście chodzi o samodzielny start modelu z ziemi. Jesli model startowałby z ręki to niekonieczny byłby ster kierunku. Z drugiej strony zmiksowanie steru kierunku z lotkami poprawia manewry skręcania modelu - np. gdy na samych lotkach model ociężale reagował to po zmiksowaniu reaguje dużoooooo lepiej. W czym masz problem z wersją z lotkami? nie wiesz jak je wykonać czy jaką pow. powinny mieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz zaznaczone na schemacie to dalej nie rozumiem o co chodzi. Jesli skrzydło jest nadal depronowe to odcinasz zaznaczony fragment. Wstawiasz albo balsowy elemwnt lotki albo odpowiednio wzmocniony ten sam, który wyciąłeś. Wstawiłbym po jednym serwie na lotkę wtedy odpada bardziej skomplikowany naped na jedno serwo obu lotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko ze gdy robisz wersje z lotkami to skrzydla maja byc proste. Tzn. do laczenia skrzydel uzywasz elementu Laczniklotki zamiast Lacznikbezlotki.

 

Nie wiem tylko po co budujesz drugi model skoro wystarczy tylko skrzydla nowe zbudowac?:)

 

pozdrawiam i powodzenia w oblotach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam!

Trochę posiedziałem i RWD 5 z lotkami prawie gotowy.

 

Tu widać skrzydła tuż przed zamknięciem

a8dd706734c4c51f.jpg

 

Skrzydło z lotką

248e429cf38193b6.jpg

 

Sama lotka

c8a04b37baa1dc2b.jpg

 

Prawie gotowe skrzydło - strona serw

0ac310f406168485.jpg

 

Góra

11a13693932cb935.jpg

 

Kadłub

e75fecd1b16df49a.jpg

b75f9f6aa4810967.jpg

 

Czekam z paczkę z hobbycities (już wyszła) z silnikiem, aparaturą, serwami, żeby skończyć model.

 

Pozdrawiam

Jacek

 

EDIT: Poprawiłem linkowanie obrazków - teraz je widać. Ładziak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dziękuję koledze Ładziakowi za poprawienie linkowania.

Następny razem będzie lepiej.

 

Co do paczki, to zakupiłem Spectrum DX6i wraz z odbiornikiem, silnik, 2 serwa, 2 pakiety, ładowarkę, śmigła i takie tam drobnostki. Całość waży jakieś 3,6 kg i policzyli 36$ za przesyłkę.

Co będzie z cłem - zobaczymy już w najbliższych dniach, bo paczuszka wyszła z Hong Kongu 27.11.08

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

A tu mój pierwszy RWD - 5 (bez lotek) wykonany w ciągu długiego listopadowego weekendu.

Czy poleci? - nie wiem. Na razie ozdabia pokój mojego syna.

5dcfe1da829a095cmed.jpg

9e27e3f25c973112med.jpg

Wiele w nim niedokładności, ale 7 latek chciał bardzo szybko zobaczyć efekt.

Pierwsze próby puszczenia z ręki przeszedł i nawet ładnie szybuje.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

Kolejny pracowity weekend i już dużo do zrobienia nie zostało.

6569cd99722f9261med.jpg

c778de2e1249eca8med.jpg2486925d1a521520med.jpg

 

No i dostałem od mojego Syna najlepszego pilota w Galaktyce.

Sam Anakin Skywalker będzie oblatywał RWD5 :)

8a8553673421c409med.jpg

 

Pozostało mi jeszcze wykonać maskę silnika, dopracować szybę i ........... zobaczymy.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyważenia to zauważyłem na forum iż jak się wyważy tak aby środek ciężkości wypadał na płaszczyźnie przechodzącej w 1/3 cięciwy profilu skrzydła licząc od krawędzi natarcia to jest dobrze. Choć bardziej doświadczeni załączają linki do programów i schematów obliczeniowych ale z niektórymi trzeba by się wybrać na studia wyższe - spacjalność wyważenie..... :lol2: W moich dwu modelach to działa i latają poprawnie. Też budujemy z synem RWD...ale nam tak sprawnie to nie idzie...

 

Darek

 

PS1 - Upewnij się , że bateria nie będzie się przesuwać i że bowdeny napędów nie machają się swobodnie w kadłubie (bo się będzie zmieniało wyważenie lub wychylenie sterów bez kontroli). Ale to pewnie już wiesz... ja tak na wszelki wypadek. :wink:

PS2 - Nie wiem jak u Ciebie z pilotażem , może lepiej potrenować na symulatorze lub poprosić o oblot i naukę doświadczonego modelarza. Ja swoją przygodę modelarską rozpocząłem od rozbicia modelu po 10sek lotu.... :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dziękuję za cenne uwagi.

Niestety aparaturą nie mogę się jeszcze cieszyć - ;) prezent gwiazdkowy.

Na pewno parę "lotów" odbędę na symulatorze. Muszę zrobić lub kupić kabelek do kompa.

 

Do akumulatora robię "łóżeczko" w ramach kabiny dla pilota.

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.