Skocz do zawartości

PZL-M28 Bryza/Skytruck


Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno w Małym Modelarzu wyszedł model PZL 28 i tak mnie naszło......

afc9adb88e76b373m.jpg

oto efekt 3 godzinek pracy,trochę odbiega od pierwowzoru ale tak jest jak plany robi sie bezpośrednio w depronie bez rozrysowania wcześniej części :wink:

Chciałbym go zbudować maksymalnie lekkim ale i z jakąś rozsądną wytrzymałością.

Napotkałem problem o którym nie pomyślałem przy rozpoczynaniu prac: posiadam depron 6mm i 3mm -,skrzydło ma szerokości 13cm a na końcach ~9cm ,rozp 110cm i nie bardzo wiem jak wykonać takie wąskie skrzydła w depronie ,tym bardziej że profil ma być wklęsły !

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

ja wlasnie dlatego ide sobie dzis kupic MM :)

juz go mialem w reku ale dojrzalem Storcha i poslinilem sie bardziej...

 

bede podgladal prace nad tym modelem bo jest fajowski i tez chce miec 2 silnikowca...

 

 

ps.

co do skrzydel... moze ktos by ci wycial ze styro takie wlasnie skrzydlo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtass- to praktycznie skrzynka,rozrysuj boki wprost z rzutu uwzględnij dodanie parę mm dodatkowo na długości bo wiadomo że zwężenia skrócą boki ,na dziób klocki twardszego styro od wewnątrz przyklej płaskie listewki w miejscach pod skrzydła (pod nimi wkleimy kołeczki do mocowania płata na gumy ) gotujemy na wolnym ogniu i kadłub gotowy :rotfl:

resztę opisze przy kolejnych postępach ,ale na razie stoję-czekam na pomysły ze skrzydłem.

A wycinarkę to robie,robie i jakoś nie mogę,brak transformatorka ,drutu :czyli wszystkiego co najważniejsze . :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napotkałem problem o którym nie pomyślałem przy rozpoczynaniu prac: posiadam depron 6mm i 3mm -,skrzydło ma szerokości 13cm a na końcach ~9cm ,rozp 110cm i nie bardzo wiem jak wykonać takie wąskie skrzydła w depronie ,tym bardziej że profil ma być wklęsły !

Jakieś pomysły?

 

Witam w klubie problemów... ja mam podobne problemy ze statecznikiem poziomym w Catalinie chociaż ja mam łatwiej bo profil dwupukły niesymetryczny. Uparłem się z tym profilem i teraz mam kłopot.

Może spróbuj dać dźwigar oklejony dwustronnie listewkami sosnowymi

706fce679ba725ecmed.jpg

Tylko, że to strasznie mozolne wycinanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie nie wyliczałem grubości profilu-miał być ala wygięta płyta depronu .Możemy przyjąć że około 10mm w środku i ~5mm na końcu.

Zastanawiam sie jeszcze nad pójściem w inną stronę: gruby profil płasko wypukły ,umożliwi mi on zrobienie jakiegoś rozsądnego dźwigara ale obawiam sie że stracę wtedy możliwość szybowania a na tej cesze mi zależy .

Dodam że zastrzały mam zamiar zrobić pracujące czyli nie "dekoracja"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zachować profil wklęsło-wypukły to jako spód daj depron 6 mm,dźwigar wytnij z depronu 6mm (schodzący do zera na końcówce skrzydła)i wzmocnij go naklejając pręt węglowy 3mm. Górne poszycie zrób z 3mm depronu giętego na gorąco np.suszarką.

I teraz zostaje ci przy pomocy klocka i papieru ściernego wyprofilowanie wklęsłości.Skrzydełko jest wąskie więc roboty nie jest tak dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast drutu oporowego dobrze dać strunę E ewentualnie H(B) od elektryka lub akustyka (gitar) :] Dlatego iż się nie rozciąga. Transformator, pożycz od kogoś transformator lub autotransformator :P (za radą Sławka użyłem autotransformatora i nie żałuję, regulacja temperatury drutu to świetna sprawa :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14d1f15ce3f46a62m.jpg

i zmajstrowałem coś takiego (jak sie nie sprawdzi wsadzę wycinane cnc) .Mogłem wprawdzie lepiej wypełnić wnętrze skrzydła ale co tam , i tak jest to do przyjęcia.

Wcześniej zrobiłem płat z jednej warstwy grubszego depronu,wkleiłem listewkowe wzmocnienia i okleiłem papierem na wikol ,niestety papier podczas schnięcia poodklejał sie w spodniej części skrzydła i wyszła maniana ale płat był nad podziw sztywny (przy okazji profil mu sie wyprostował :)

nie chcąc bawić sie w odrywanie papieru itp zrobiłem te oto skrzydełko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b8bb440024906f18m.jpg

podwozie przednie: kółko nawet nie pamiętam po czym,kawałek drutu stalowego przyczepionego do 2 beleczek sosnowych.

W styropianowym dziobie wycieta wnęka na ten zespół "belkowy" i w nią wstawione podwozie, z kawałka wkładu do długopisu "goleń"

Czyli model ze śmieci ;)

Teraz biore sie za belke podwozia głównego i trzeba pomyśleć o rozbieralnym mocowaniu do niej zastrzałów.

Nadal prosze o schematy malowania lub skan/fotki MM ze SKYTRUCKIEM ,na necie brak fotek kamuflażu od góry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.