Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 02/10/2020 in all areas

 1. 4 points
  Zrobiłem coś podobnego do Twojego modelu z trzech rzutów planów zamieszczonych w miesięczniku "Modelist Konstruktor". Model miał 70cm rozpiętości. Kadlub balsa 2m/m , belka kadluby balsy 3 i 4m/m jako łoże w kształcie litery T ,usterzenie i skrzydła EPP, silnik 2204 14T, pakiet RHINO 360 / x 2 dla wyważenia/.Wagi nie podam gdyż model już nie istnieje, ale latał ładnie. Podoba mi się Twoja praca i zapewne modelik będzie pięknie latał.
 2. 2 points
  Witam wszystkich. Coroczne spotkanie podsumowujące poprzedni sezon zaplanowane jest na sobotę 29 lutego sobota godz.18-ta (hasło "modelarze" ) Jak zwykle spotkamy się w Malinowym Lesie na BP w Nowej Wsi http://www.malinowylas.pl Kazek
 3. 2 points
  Chyba najgorsza robota za mną. Dopasować te wszystkie patyczki do kabiny, nie mając w miarę dokładnych rysunków to tragedia [wytnij,dopasuj,wyrzuć] i w kółko to samo. Można by powiedzieć dwa dni roboty biorąc pod uwagę czas wysychania kleju. Może nie bardzo wiadomo co to jest. Ale tak wyglądało na początku. I w końcu dopasowane do gotowej kabiny. Dzisiaj zaplanowałem bardziej przyjemną robotę.Mam zamiar przygotować żeberka pod budowę skrzydła i może uda się coś poskładać.
 4. 1 point
  Czołem, jestem w trakcie budowy takiego oto fajnego Pajperka. Dla odmiany dla mnie cos cywilnego. Wymiary to: Rozpiętość 100 cm Długość 66 cm Zasilanie na 3S Plan w poście
 5. 1 point
  Firma Andre tego od XFLR5 opublikowała jakiś czas temu nowy soft do analiz. https://flow5.tech/ Na razie to wersja beta i to płatna. Jarek jako szajbus zakupił (powiedzmy na walentynki) Co to ma: - moim zdaniem trochę lepszy: Direct Foil Design; - możliwość analizy wielopłatów; - analiza wpływu kadłuba i połączeń kadłuba z powierzchniami nośnymi. Tu trzeba być dobrym w programach CAD. Dobrze działa z plikami STP (STEP), trochę gorzej z STL, ale jest warunek - kadłub musi być "skórką" - wewnętrzne elementy przeszkadzają. No i nie za dużo trójkątów. - trochę "bug'ów" jak to wersja beta. Czego nie ma: - analizy profili, gdyż Andre twierdzi, że XFLR5 robi to dobrze. Trochę się bawiłem. (Ten nowy edytor mnie przerasta - nie wiem jak dodać obrazki, aby to było w jakiś kolejności. Krzywe czerwone dla analiz z kadłubem, niebieskie bez kadłuba. Dla wielopłata - pokazuje wykresy wzdłuż rozpiętości dla wszystkich powierzchni. Czy warto? Poczekam, mam rok wersji nie-beta. Myślę, że warto dla: - makiet wielopłatów; - makiet modeli z kadłubami nośnymi i takimi, które wytwarzają moment zadzierający; - doskonalenia szybowców - połączenia pow. nośnych z kadłubem (opory interferencyjne) - ułatwi przygotowanie form - w kadłubie STP można wycinać obrysy skrzydeł, stateczników, eksportować do STL (ale tu wymiękam, za cienki jestem z CAD 3D) Będę się bawił i od czasu do czasu coś wrzucę.
 6. 1 point
  Chciałbym w niewielkim stopniu przybliżyć konstrukcje naszych drewnianych szybowców, jedne z bodaj największych klasyków, które kiedykolwiek latały nie tylko na polskim niebie. Przedstawię je jednak nieco inaczej. Zapewne nie wszyscy akceptują takie rozwiązania w przypadku właśnie takich staruszków, osobiście jednak uważam, że silnik elektryczny to genialny wynalazek, który idealnie nadaje się w takich konstrukcjach. Polski szybowiec Orlik II skala 1:3 5m PWS-101 1:3,8 5m Przez naszych zachodnich sąsiadów opisywany jako "piękna polka" I najnowsza nasza konstrukcja tym razem przepiękny klasyk rodem z Wielkiej Brytanii - Slingsby T13 Petrel skala 1:3,5 5m Mogę dodać, że we wszystkich tych modelach zamontowane są także wyczepy do holowania za modelem samolotu. Wszystkie te konstrukcje oraz inne modele dostępne są jako zestawy KIT oraz modele ARF. Więcej zdjęć i szczegółów na temat tych modeli znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.
 7. 1 point
  Witam, ostatnio wpadłem na pomysł aby spróbować wystartować modelem uwięzionym na zakotwionej lince, przy pomocy tylko i wyłącznie wiatru - jak latawcem/kitem. Pytanie tylko po co, a no z nudów, nigdzie w necie nie widziałem żeby ktoś tak zrobił, więc można powiedzieć że to "proof of concept". Oczywiście ze względu na małą prędkość startu i ogólną lekkość, najlepiej do tego nadaje się model DLG. Początkowe próby nie wychodziły ponieważ szczególnie przy mniejszym wietrze trzeba esować aby utrzymać prędkość, ale po kilku razach okazało się że nie ma problemu. Trzeba utrzymać model w oknie wiatrowym, doświadczenie z latania "kitem" okazało się pomocne. Model na 60m linki nylon 8kg. Ze 2 razy ją porwałem bez uszkodzenia modelu (model ze skrzydłem bez dźwigara XD) więc na mocniejsze modele można linkę 12kg. Około 1m od modelu na lince mały spadochronik w postaci torebki foliowej ułatwiający znajdywanie końca linki i zarazem powodujący że wiatr zwiewa końcówkę w dokładnie te miejsce z którego był start = żadnego biegania, ciągania. Przy esowaniu idzie osiągnąć naprawdę duże prędkości, jest zabawa, a co dopiero jakby dać 150m linki XD Pytanie do was, fajny pomysł? Może widzieliście gdzieś jeszcze żeby ktoś tak zrobił? Film: Trzeba oglądać w HD na pełnym ekranie to wtedy coś widać https://youtu.be/ue86ottuXYQ Fota zaczepu na taśmie izolacyjnej. W celu wyczepienia wystarczy dać nura w dół.
 8. 1 point
  20% wedle życzenia kolegi. Silnik przypasowany
 9. 1 point
  Mam podobną kamerę i nagrywam filmy czy modeli czy prawdziwych samolotów bez problemu. Masz takie problemy bo patrzysz na monitorek a nie w wizjer. Zdradzę Ci sekret jak nagrywam filmy kamerą. Oboje oczu mam otwarte. Prawym patrzę przez wizjer a lewym normalnie. Ruch ręką kamerą zgrywam tak aby obiekt w wizjerze pokrywał się z obiektem widzianym lewym okiem. Nie skupiam się na patrzeniu w wizjer, nie ustawiam ostrości oka na nim, tylko tak jakby patrzę w dal przez niego. Popróbuj, to nie żart.
 10. 1 point
  Widzisz dużo lepiej nie dlatego, że użyłeś kolimatora tylko dlatego, że nie obserwujesz przez ekran monitora kamery. I to cała zagadka. Ale jeśli uważasz, że poprawiło to jakość klipów to baw się tym dalej. Radości nikt Ci nie odbierze ?. Ja też lubię eksperymentować i cieszy mnie jak widzę, że coś wyszło lepiej niż poprzednio.
 11. 1 point
  Dziś zrobiłem próbę wyporności. Ciężar symulujący nadbudówkę ułożyłem wysoko. Nie udało się zważyć modelu, bo ..... w wadze padła bateria. Brakujące elementy wyposażenia to 1,9 kg. Zastąpiłem je 2.1 kg mleka..... a tak to wygląda z poziomu wody.... Drugą próbę przeprowadziłem po wyjęciu baterii 1x12V (2,1Ah) i 2x lipo, razem 2,1kg. Baterię 12V zastąpiłem symulowaną wagą mniejszej baterii o wadze 0,57kg 1,2Ah. Ciągle w modelu są 2xlipo. Zmianę zanurzenia będę mógł wykorzystać na dołożenie balastu w celu poprawy stateczności. W tej chwil jest 2kg balastu, a dzięki odchodzeniu na bateriach będę mógł jeszcze dołożyć 1,5kg. W sumie 3,5 kg balastu da bardzo dobrą stateczność. Na akweny o dużym pofalowaniu będzie można wyjąć baterie dziobową i kolumnę głośnikową. To w prosty sposób odchudzi model o 2.6 kg. Miałem obawy, że będzie za ciężki, chociaż jest bardzo ciężki..... Poniżej zanurzenie prawdziwego holownika. Wyraźnie widać linię regularnego zanurzenia.....
 12. 1 point
  Wiesz dlaczego miałeś problemy z uchwyceniem modelu w trakcie akrobacji ? Ustawiłeś zbyt wielki zoom, innymi słowy zwiększyłeś ogniskową co spowodowało że model był trudno uchwytny w wizjerze bądź na wyświetlaczu. Przy takim powiększeniu obrazka nawet stabilizacja nie pomoże. Nie wspomnę już o śledzeniu modelu przelatującego w prostej linii ze stała szybkością a co dopiero wykonującego akrobacje. Wystarczy zmniejszyć ogniskową aby było ciut szerzej i po kłopocie. Natomiast użycie kolimatora to jakieś jaja ubawiłem się.
 13. 1 point
  Dobra sadzę posta pod postem ... wydruk dzisiejszy koła na drugim zdjęciu we wnęce odbija się światło i wydaję się że powierzchnia jest poszarpana ale tak się wydaje powierzchnia jest ładna. Myślę że na chwilę obecną nie jest źle, to wydruk ze szkła i bez kleju, szyba przemyta tylko płynem do szyb. Chyba powoli widać światło w tunelu ... tylko sięgając wstecz tych świateł już troszeczkę widziałem ... pytanie czy to jest to światło I ostatnie foto to bok kadłuba drukowany kilka dni wstecz ... teraz wrzuciłem kostkę 40x40x20 z flow 85% i nie widać przelewania ... filament ten szary na którym kładłem ...... nie bede brzydko mówił Marcin poharatek i Mirku mjs dzięki za odzew w temacie .. o Kacprze idfx nie zapominające ... perspektywa dyszy z brązu brzmi nadzwyczaj pięknie więc z miłą chęcią przetestuje
 14. 1 point
  Dziś już tylko montaż ostateczny. Węże ssące na podwyższeniu rufowym na miejscu.... oraz greting. Boczne są wklejone na taśmę dwustronną, a środkowe demontowalne.... wąż na prawej burcie też na miejscu.... podłączone oświetlenie do pomieszczenia CO2 i zejściówki rufowej. Użyłem led 5 mm białe zimne.... oraz podłączony reflektor w pomieszczeniu CO2.... Kabestan jak i pozostałe elementy na pokładzie montuję na silikon. Jedynie pomieszczenie CO2 jest zamontowane na wcisk.... elementy rufowe już na miejscu.... podłączone oświetlenie w zejściówkach dziobowych..... przygotowanie do trasowania miejsca montażu łańcuchów podtrzymujących odbijacze.... użyty łańcuch... po przewierceniu odbijaczy gumowych wiertłem 1.5 mm i przeciągnięciu łańcucha za pomocą szydełka... i na miejscu.... pozostałe je naciągnąć i zablokować. stan aktualny modelu.....
 15. 1 point
  Pionowy wklejony i przymiarka całości, nawet Orlika przypomina?.
 16. 1 point
  Widzę że tamat skręcił w stronę mojego ulubionego koloru ale niestety ciemne kolory skrzydeł są bardziej widoczne... Postęp prac mały ale jest! Zawiaski zdały świetnie egzamin. Mała szczelina [ frezowane chyba frezem 0,8mm ] wygląda bardzo dobrze ale wymaga ręcznego przeszlifowania wewnętrznej krawędzi. Wydrukowane podwozie pasuje jak trzeba i docelowe idzie do cięcia. W ten weekend planuję osadzić serwo statecznika poziomego.
 17. 1 point
  Dzisiaj mialem przyjemnosc goscic u siebie w domu Profesor Krzysztof Kubrynski, znany aerodynamik, autor projektow takich jak: Diana 2 itd, Flaris, PZL Orlik TC2, Wilga 2000, PZL 230 Skorpion etc etc. Jego programow, ktore sam pisze wraz z grafika, do optymalizacji przejscia skrzydlo/kadlub, wingletow (i nie tylko) uzywaja WSZYSTKIE swiatowe firmy produkujace szybowce. Jego profile do szybowcow (i nie tylko) sa absolutnie najlepsze na swiecie. Pokazal mi jak dzialaja jego programy; nie tylko licza sile nosna, rozklad cisnienia i wszystkie wspoczynniki ale takze optymalizacje np katow natarcia skrzydla i statecznika poziomego, ksztalt przejscia skrzydla w kadlub i profili. Geniusz! Te 4-5 godzin, ktore spedzilismy romawiajac o aerodynamice i roznych projektach minelo jak 15 minut. Czulem sie jak zapewne niektorzy czuliby sie na prywatnej wizycie np Pink Floyd. Mam nadzieje, ze Krzysztof sie nie obrazi jak zdradze forumowiczom, ze na studiach z programowania mial =3 (trzy na szynach) ?. W ogrodzie, w patio, bylo dzisiaj bardzo goraca wiec siedzielismy w klimatyzowanym wnetrzu. Pokazal mi tez niektore swoje wyklady gdzie oficjanie jest pokazane jak konstruktorzy czerpia wiedze z natury, od ptakow. A tak sie niektorzy z tego wysmiewali jak pokazywalem podobne zdjecia kilka lat temu dla zachety i rozbudzenie wyobrazni.
 18. 1 point
  Ten chudziutki szczawik na ostatnim zdjęciu, drugi z lewej.? Na pozostałych zdjęciach znajdziesz już mnie sam.
 19. -1 points
  https://www.argunners.com/buy-a-spitfire/ Myślę że ciekawa oferta (dla bogatych)
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.