Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 09/02/2020 in all areas

 1. 3 points
  Cześć! Przetłumaczyłem na język polski jakieś 3/4 instrukcji programowania aparatur Graupner MC-26/28. "Jakieś 3/4", ponieważ zająłem się częścią tekstu dla modeli samolotów, nie tłumaczyłem opisów dla helikopterów. Takie samo menu ma też MC-20 i troszkę uboższe MC-16, więc można powiedzieć, że użytkownicy tych aparatur też mogą sięgnąć po ten opis. Instrukcja w PDF jest dostępna tutaj -> bit.ly/2EGTtJ7 Udostępniam do użytku osobistego. Drukować, czytać, pobierać itp. Moja praca nie ma ani charakteru komercyjnego, ani zarobkowego. Tłumaczenie wykonałem dla potrzeb użytkowników Graupnera w naszym klubie. Instrukcja może zawierać jakieś tam "potworki gramatyczne", ponieważ żaden korektor nie miał jej w rękach. Niemniej, powinna być zrozumiała i czytelna. Gdyby było zainteresowanie taką pracą, to mogę wykonać też rodzaje notatek, na przykład, jak zaprogramować fazy lotu w szybowcu (start, lot, speed, termik), jak ustawić gaszenie silnika w modelu z napędem spalinowym (żarówka, benzyna) itd.
 2. 2 points
  Trochę czasu upłynęło, model oklejony?. Parę rzeczy do zrobienia i oblot.
 3. 2 points
 4. 2 points
  Dodam jeszcze tylko, że dzięki uprzejmości Piotra i Mateusza tego dnia z powodzeniem udało się ulotnić model Renegade - Black Horse Model. RENEGATE.mp4
 5. 1 point
 6. 1 point
  Ja kiedys bylem w modelarni 9 godzim a mialo byc 20 minut.Bardzo mi dziekowala ze ladnie zorganizowalem jej dzien wolny.
 7. 1 point
 8. 1 point
  nie wiem jak to się robi ? PS czy to było w tym japońskim okręcie podwodnym po tym jak zbombardowali USA? Czy klop (kingston - ciekawe jak to jest po japońsku?) się nie zatkał i zatonęli? ? OK. Przepłynąłem ponad 500 mm na jachcie 16m na Bałtyku w czasie kiedy NRD stawało się RFNem, przeżyłem 3 sztormy, i wiem z doświadczenia że 2 kompasy miały wskazania różniące się o 20 stopni!, a w nocy jak stałem za sterem to musiałem uważać aby nie pomylić latarni morskiej we Władysławowie od tej na Helu coby nie zrobić przekopu nad którym teraz się chłopaki męczą. Nie licząc rozwalonej głowy w czasie pierwszego sztormu ( nauczyłem sie latać bez skrzydeł i śmigieł) uważam ,że jest to szkoła charakteru, której współczesny statek z radarem, GPSem, żyroskopem, duposkopem i sonarem nie zastąpi.
 9. 1 point
  Nieźle się temat rozwija...od japonki do sztormowania :-)))
 10. 1 point
  Morska busola pulpitowa Sztormowanie – ogół zasad postępowania i czynności podejmowanych przez załogę statku podczas sztormu, w celu zapewnienia bezpiecznej żeglugi. Do sztormowania zaliczyć możemy także szereg czynności, które należy wykonać przed nadejściem sztormu (najważniejsze z nich to zabezpieczenie ładunku przed przesunięciem się, zabezpieczenie statku przed dostaniem się do jego wnętrza dużych ilości wody, zabezpieczenie członków załogi przed wypadnięciem za burtę). Zasady bezpiecznej żeglugi podczas sztormu na statkach z napędem mechanicznym polegają na utrzymywaniu możliwie wolnego biegu statku i ustawieniu go dziobem lub rufą do fali. Na statkach z napędem żaglowym należy zredukować ożaglowanie oraz utrzymywać jednostkę dziobem lub rufą pod falę[1]. Locja – dział wiedzy nautycznej (nautyki) opisujący wody żeglowne oraz wybrzeża z punktu widzenia bezpiecznej i sprawnej żeglugi. Dotyczy on zarówno wód morskich, jak i śródlądowych dróg żeglownych (czyli przeznaczonych do żeglugi), oraz ich otoczenia. Pomaga lub wręcz umożliwia przejście trudnych nawigacyjnie akwenów i szlaków, oraz opisuje miejsca docelowe żeglugi, jak porty wraz z ich otoczeniem oraz prowadzące do nich tory wodne[1][2].
 11. 1 point
  Zamówiłem zgodnie z sugestiami, trochę mam na myśli drobne eksperymenty i czekam na części. W międzyczasie czytam, czytam i przynajmniej staram się czegoś nauczyć podglądając innych. A podglądając znalazłem opis modelu z silnikiem pchającym ( Link do YouTube ). W opisie części nie znalazłem niczego innego, niż części, których poszukiwałem do własnego modelu. Jak w takim razie realizuje się zamianę z silnika "ciągnącego" na silnik "pchający"? Czy to kwestia tylko zmiany śmigła??? Czy można to regulować inaczej np. z aparatury sterującej? Generalnie - czy można zmieniać kierunek obrotów silnika bezszczotkowego? Podobne pytanie w przypadku samolocika z dwoma silnikami. Jeden musi obracać śmigłem jako CW a drugi CCW czyli dwa różne kierunki obrotów takich samych silników. W jaki sposób można to zrobić?
 12. 1 point
  Ho Ho Ho... w razie jakby złota jesień nie dopisała... Jestem zwarty i gotowy ps Wezmę samowar, oczywiście na węgiel
 13. 1 point
  Ustawiaj dekalaż i położenie SC tak, aby model trymował się na dodatnim kącie natarcia. Musisz tą linię przesunąć w prawo - np. przez zaklinowanie statecznika poziomego na ciut mniejszy kąt.
 14. 1 point
  Trzeba przyznać że ostatnio bardzo polubiłem latanie w termice. Ale....mimo wszystko zbocze RULEZ!!! W końcu pojawił sie wiatr i chwila czasu i po długiej nieobecności (nie pamiętam kiedy miałem tak długa przerwę) pojawiłem sie na zboczu. A tam...Janek Najpierw lataliśmy razem, potem tylko ja. I trochę sobie polatałem. A co najważniejsze - niestety nie zapomniałem jak sie lata na zboczu!!! ? A może nawet pojawiło sie trochę świeżości. Co mnie bardzo cieszy. No i ulotniłem wystrugany model. Najpierw latałem czymś w miarę dobrze znanym, a potem nowalijką. I już od pierwszego wyrzutu latał co najmniej poprawnie Z tego jestem jeszcze bardziej zadowolony. Czyli ... zasłużyłem na nagrodę
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.