Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 11/12/2020 in all areas

 1. 6 points
  Żeby nie tracić kontaktu z lataniem zmajstrowałem Szymkowi rękawiczki z obciętymi końcówkami palców z jakiejś starej pary i póki nie będzie -10 lub śnieg zawali dojazd na lotnisko to postaramy się chociaż raz na 10 dni polatać. Wracając do tematu. Poniżej prezentujemy postępy prac. Powstało 20 żeberek podstawowych a potem wzorniki pozbyły się części materiału tak aby powstały nowe wzorniki żeberek centralnych tam gdzie na planie jest pełne krycie skrzydła balsą. W ten sposób powstało kolejnych 6 żeberek. Powstają też boki kadłuba. Szymek zrobił szablony wypełnień w przedniej części kadłuba przez naklejenia ksera tego fragmentu planu na karton i wycięcie szablonu. Powstałe tak wypełnienie oczywiście wymaga drobnych poprawek o grubość linii aby idealnie pasowało pomiędzy rozpórki na planie. Szymek nauczył się rozpoznawać z planów kierunki włókien na balsie i już zaczyna powoli łapać o co w tym chodzi(na podstawie małych eksperymentów jaki robiliśmy z niszczeniem analogicznych pod względem kształtu fragmentów z różnie ułożonymi słojami). Udało mi się przy okazji pilnowania Szymka trochę dłubnąć przy moim Mustangu i postaram się dziś wrzucić jakieś nowe zdjęcia.
 2. 3 points
  @Shock wydziel proszę OT do osobnego wątku. Zaoraliście już oryginalny temat ze 3 strony temu.
 3. 3 points
 4. 2 points
  Witajcie. Właśnie dostępny jest najnowszy materiał, który niedawno przygotowałem. Starałem się przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące głównie regulatorów i akumulatorów. Mam nadzieję, że film przyda się początkującym przy wyborze pierwszego wyposażenia. Zachęcam do subskrypcji kanału gdzie będą pojawiały się nowe materiały dotyczące modelarstwa RC. Są to moje pierwsze kroki z nagrywaniem i wypowiedzią przed kamerą czy mikrofonem i przygotowywaniem takich materiałów więc jestem świadomy pewnych niedociągnięć. Liczę, że z czasem zauważycie progres pod względem technicznym i merytorycznym. Pozdrawiam
 5. 2 points
  Małe postępy. W przerwach pomiędzy setkami pytań jakimi zasypuje mnie syn podczas wspólnej zabawy w modelarni staram się też coś zrobić przy swoim modelu. Oto postępy z ostatnich 3 tygodni: Odcięta, przedłużona i pokryta została chłodnica oleju. Brakuje jeszcze małego fragmentu pokrycia stanowiącego przejście chłodnicy w skrzydło do którego będzie przytwierdzona ale to wymaga zbudowania skrzydła ?. Powstanie jeszcze wypukła "obramówka" wlotu, żeby całość wyglądała bardziej makietowo. Powstają napędy sterów i koła ogonowego w kadłubie tak, żebym wkrótce mógł zacząć jego pokrywanie balsą. Koło się już chowa i skręca a testy z użyciem radia przebiegły pomyślnie. Linki otrzymały sprężyny naciągowe co powoduje, że linki są cały czas napięte w każdej pozycji. Koło może pracować swobodnie w każdej fazie chowania tak aby nic nie zablokowało steru kierunku. Popychacze do sterów i chowania koła będą z rurek węglowych o grubszych ściankach. Okucia wykonuję sam na tokarce i mam taki patent, który umożliwia pewne wklejenie ich w rurkę, tzn wykonuję dwuczęściowe okucie, którego zewnętrzna część nachodzi na rurkę na długości ok 2,5 cm (oczywiście na kleju) a wewnętrzny pręt jest nagwintowany i łączy się tym gwintem z zewnętrzną obsadką a jednocześnie jest też wklejony do wnętrza rurki na żywicy na długości ok 6 cm. Tak to wygląda na przykładach przed wklejeniem i po dla 2 różnych napędów
 6. 2 points
  Czy jest jeszcze możliwość darowania nagrody na cele konkursu. Oferuję ze swojej strony taki komplet wierteł. Każdemu modelarzowi się przyda.
 7. 2 points
  To budować, budować?. W tamtym okresie powstało wiele świetnych konstrukcji m.in. Blue Angel i Curare. Obecnie w wielu krajach następuje powrót do tamtych konstrukcji i organizacja zawodów tych modeli z lataniem wg. oryginalnych programów z tamtych lat.
 8. 1 point
  Cześć. Jakiś czas temu już zastanawiałem się czy zaczynać relację jakąkolwiek na forum, bo w sumie siedzę tylko w budowaniu z podkładów, a modele od flitetestu sporo osób zna więc nie byłoby to nic nowego. Ale zgłosiłem się do konkursu więc skoro się zobowiązałem to czas ruszyć z budową. Słowem wstępu o modelu. Plany stworzone przez jednego z użytkowników forum flitetest, plany stworzone jako "mighty mini" czyli 812mm rozpiętości powiększone zostały 2x czyli mamy model już dość słusznych rozmiarów jak na piankolota. Rozpocząłem już przygotowania do zbudowania B25 mam wycięte prawie wszystkie elementy z podkładów, a część już oklejoną papierem. Dzisiaj jeszcze zakupię wzmocnienia na dźwigary i brakujące podkłady 3mm. Na chwilę obecną złożyłem na sucho ster wysokości, a reszta czeka na brakujące materiały.
 9. 1 point
  Ciąg dalszy prac przy pływakach.
 10. 1 point
  Wszyscy mamy jakies doswiadczenie i mysle ze bezpieczenstwo i rozsadek ponad wszystko.
 11. 1 point
  papa I tak to się kończy jak za moderację biorą się ludzie z kompleksami...
 12. 1 point
  Masz rację i nie takich oszczędności szukam które się mszczą , latałem już jeden sezon zużytym modelem , pakujesz się jedziesz na lotnisko tracisz czas a nie wykonasz nawet jednego lotu bo model zdechł nim się od ziemi oderwał. Silnik w tym modelu będzie nowiutki bo to jednak dla mnie to wyjątkowy model będzie, jest opcja że kolega przywiezie mi ten silnik prosto z chin , ale to jeszcze niewiadoma i nie chcę zapeszać , trzeba cierpliwie poczekać do końca lutego. Co do modelu to jutro będzie wysłany tak że w poniedziałek powinien dotrzeć, i jak przyjdzie paczka to rozpocznę nową długą i szczegółową relację , mam nadzieję że podołam wyzwaniu.
 13. 1 point
  Ee,tam zimy nie będzie?ew.Andrzej zbuduje jako pierwszy lodołamacza,tego jeszcze nie było na forum?.
 14. 1 point
  My tu się obijamy po chmurach na lotnisku , tymczasem Janusz pracuje w warsztacie jak mróweczka !!!? A kto pracuje, ten ma efekty !!! VID-20201111-WA0004.mp4
 15. 1 point
  Szymon nie tylko klei modele , ale i bardzo dobrze lata . Dziś miałem okazje nagrać lot Szymona i na pamiątkę przesyłam filmik . Widać pełne skupienie a lądowanie miodzio . Masz ode mnie na pamiątkę . start.mp4 mLody.mp4
 16. 1 point
  Modelelarzem jest się po prostu, to nie jest jakiś naukowy tytuł nadawany w wyniku zdania ciężkich egzaminów i mówienie, że ktoś nie jest modelarzem to moim zdaniem taka trochę chęć wywyższania siebie na zasadzie: bo ja buduje piękne modele z balsy i każdy inny co kupił gotowego piankowca to nie modelarz, bo idzie na łatwiznę. Każdy z nas ma po swojemu poukładane w życiu i jeden ma dużo czasu a inny mniej na budowę modeli. Arek wybrał częste latanie a mniej budowanie co przekłada się na dobry pilotaż widoczny na jego filmach. Często jest tak, że ci którzy kleją godzinami swoje perełki rozwalają je później przy pierwszym starcie, bo zabrakło czasu na szlifowanie umiejętności pilotażu. Oczywiście nie jest to reguła i nie mam na celu obrazić doświadczonych modelarzy, świetnie budujących jak i latających swoimi modelami. Chodzi mi bardziej o to jaki sens ma ocenianie kogoś zamiast skupienia się na tym, co autor zamieścił w filmie. Sposób komentowania filmów przez Arka pokazuje jego osobowość i jak komuś nie pasuje niech nie ogląda. Uważam, że za to z jakim zaangażowaniem Arek tworzy swoje filmy należy mu się uznanie a wszelkie próby podśmiechiwania się są niefajne. Przecież jakiś młody człowiek, który zobaczy jak można z pasją realizować swoje hobby być może zarazi się bakcylem modelarstwa i nie ważne czy kupi gotowca czy będzie budował od podstaw, ważne że choć na chwilę zostawi smartfona i zajmie się czymś co w przyszłości może zaprocentować ciekawym zawodem w lotnictwie.
 17. 1 point
  Dzień dobry. Budowa Pingwina znalazła się w małym przestoju ale już wracam na właściwe tory. W każdym razie na pewno się nie poddaję ;). Poniżej kilka zdjęć. Przedni bloczek zwrotny, serwo żagli umieszczone już na stałe. Ramię serwa ma około 6,5cm, nie wiem czy to nie za dużo ale wyjdzie w praniu. Zawsze można wymienić. Dzięki temu ustawieniu zyskałem więcej miejsca na koszyk z bateriami. Będą mogły być obok serwa wzdłużnie w linii kadłuba lub poprzecznie pomiędzy serwem a kokpitem. Zawszę mogę też je zastąpić jakimś Lipolem. Szot foka będzie wychodził dokładnie po środku zaraz za przednim lukiem a szot grota przez drzwiczki zejściówki. Dodatkowo linka biegnąca zaraz przy serwie znajdzie się w plastikowej rurce. Napinacz zrobiony z gumki w oplocie 0,8mm. Z testów wynikało, że nic pod pokładem nie powinno się zaplątać ale wiadomo.... Małymi krokami zbliżam się do zamknięcia pokładu ale wpierw chyba położę laminat na kadłub bym mógł sprawdzić zanurzenie i wyważenie modelu w wodzie. Obawiam się tylko czy po położeniu laminatu nie będę miał problemów z odpowiednim przyklejeniem pokładu.... Co o tym myślicie? Wszelkie uwagi i konstruktywne krytyki mile widziane. :)
 18. 0 points
  No chyba prostszej rzeczy nie było... "rozebrałem" pakiet i wszystko było widać czarno na białym
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.