Jump to content

SlawekADW

Modelarz
 • Content Count

  2,897
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  23

SlawekADW last won the day on May 30

SlawekADW had the most liked content!

Community Reputation

152 Excellent

1 Follower

About SlawekADW

 • Birthday 04/27/1974

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  .
 • Imię
  .

Recent Profile Visitors

1,232 profile views
 1. Dzięki Na wszelki wypadek biorę komputer i router LTE
 2. Zabrałem się za rysowanie skrzydła. Skrzydło oparte na profilach HQ. U nasady profil jest na tyle gruby że uda się zastosować rurki jako łączniki skrzydła. Główny łącznik to będzie rura 18mm, pomocniczy 12 lub 14mm (wyjdzie przy rysowaniu) Wznios 3,5st. Odpada więc problem z szufladami i bagnetami. Statecznik poziomy muszę zmienić ale nie jest to problemem. Całość zaczyna nabierać realnych kształtów. Wyznaczenie łączników skrzydeł jest ważne ze względu na to że od ich położenia w skrzydle zależy położenie wręg w kadłubie i ich konstrukcja. Łączniki w skrzydle będą przechodzić przez 4 żeberka frezowane ze sklejki brzozowej 3mm z dodatkowymi wzmocnieniami. Od jutra mam urlop więc odpocznę od pracy i od CAD-a. Chyba że będzie padało to coś tam porzeźbię.
 3. Przeszlifowałem elementy kadłuba na 3mm. Złożyłem kilka elementów na próbę. Robi wrażenie dużego modelu. Rano ściągnąłem kieszeń z łącznika. Najdłuższa kieszeń jaką zrobiłem- 98cm. Pociąłem ją na odpowiednie odcinki i narazie tyle. Ciąg dalszy w okolicach 8 sierpnia.
 4. Ogromne podziękowania dla kolegi jarek_aviatik za analizę aerodynamiczną Bociana. Dziękuję Mając już tą analizę mogę przystąpić do kolejnych kroków w projekcie.
 5. Dotarły elementy od Radka. Generalnie wszystko ok z tym że jeden element ja skopałem ale to bez znaczenia. Sklejka okazała się być grubsza (3.3mm zamiast 3) ale zostałem o tym uprzedzony. Ze zeszlifowaniem do 3mm nie będzie problemu, najwyżej spalę ze 20000kcal przy szlifowaniu. Wyjąłem elementy z formatek skeljkowych, nic więcej nie zrobiłem bo nie mam na to czasu przed wyjazdem. Dla porównania wielkości: najwyższa wręga a obok uniwersalna miarka. Oczywiście jest jeszcze mnóstwo elementów ze sklejki brzozowej i balsy w kilku grubościach. Zalaminowałem kieszeń na łącznik.
 6. Jutro ( o ile firma kurierska nie nawali) będę miał wycięte elementy kobuza w domu.
 7. Wracam do sprawy profilu skrzydeł. Andrzej z powodu prac nie związanych z modelarstwem nie może mi pomóc więc może ktoś z Was ( biegły w aerodynamice) mi pomoże. Poniżej wymiary Bociana. Sam model ma być bardziej do termiki niż na zbocze . Przy tych wymiarach modelu błędy są kosztowne (wykonanie płatów to spory naklad finansowy nie licząc godzin spędzonych przy projektowaniu ) Uczenie się programów typu XFoil to kolejne godziny jak nie dziesiatki godzin co w przypadku wykonywania jednostkowego projektu raczej jest bez sensu. Wyczytałem ze z powodzeniem wykorzystywane są profile HQ2,5-12 przy nasadzie i HQ3.0-10 na końcówce. U mnie cięciwy odpowiednio 345 i 108mm. Skrzydło będzie kryte balsą więc jestem w stanie je wykonać z użyciem tego typu profili. Jednak wolałbym żeby ktoś to przeliczył. Ciężar gotowego modelu szacuję na około 4-4,5kg.
 8. Miałem nadzeję że z kadłubem pójdzie szybko. Niestety, dziś bardzo dużo czasu poszło na modelowanie kadłuba a wlaściwie jego spodu. Mniej więcej od 2/3 cięciwy skrzydła przy kadłubie aż do samego nosa kadłub pod spodem jest płaski. W tej płaszczyźnie osadzone jest podwozie , hak do wyciągarki oraz płoza. Ostatecznie udało mi się zaprojektować ten element a ( widoczny pod rysunkiem kadłuba) ale w tym celu przejrzałem około setki zdjęć robiąc pomiary na ich podstawie oraz na podstawie dokumentacji którą podsiadam ( w tej ostatniej jest błąd) Dopiero przed chwilą zabrałem się za wyznaczanie podłużnic kadłuba, narazie zrobiłem tylko te dolne. Musze odpocząć od komputera bo siedzienie 9 godzin przed monitorem jest męczące. Wpadłem na taki pomysł że sam nosek kadłuba zrobię wymienny, jeden będzie z hakiem do holowania za modelem a drugi z silnikiem. Akurat w Bocianie jest to banalnie proste.
 9. Nie wiem czy kogoś to interesuje ale robię aktualizację. Miałem zabrać się za statecznik poziomy i SK ale czasem trzeba zabrać się za kilka problemów jednocześnie i wyszło na to że jest to kadłub. Jutro pewnie wyznaczę położenie podłużnic.
 10. No cóż, trzeba iść dalej z projektem. Jak się okazało zrobiłem za gruby profil na końcówce statecznika pionowego. Po 10 minutach głowkowania co z tym zrobić narysowałem pionowy od nowa. Teraz jest tak jak być powinno. Z bryły 3D wyciągnąłem przekroje SK i zacząłem rysować ten ster. Odnalazłem w komputerze bardzo dokładne plany kadłuba Boćka ( oryginału) i wprowadziłem zmiany w swoim projekcie kadłuba. Dotyczy to mocowania płozy ogonowej oraz spodu kadłuba od centropłata poprzez podwozie aż do początku przedniej płozy. W sprawie Kobuza- nadal brak wyciętych elementów...
 11. Szukam rzetelnej firmy lub osoby dysponującej laserem o polu roboczym 1000x na min 300mm. Miło by było gdyby miała dostęp do frezarki (elementy ze sklejki brzozowej) Nie chodzi o produkcję seryjną tylko o pojedyncze modele ( te które sobie rysuję) Macie może jakieś propozycje?
 12. Ciąg dalszy zmagań. Rzecz jasna w większości elementów będą ażurowania. Zastanawiam się nad napędem SK, bowden, linki albo serwo w ogonie. Skłaniam się ku bowdenowi lub serwie. Linki są upierdliwe.
 13. Rysowania ciąg dalszy. W oczekiwaniu na liczenie profiu skrzydła zacząłem rysować jedną z trudniejszych rzeczy czyli końcówka kadłuba plus łoże statecznika poziomego. Zaczyna to przybierać realne kształty.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.